in ,

Ateş, Dil, Güzellik ve Zaman Üzerinden İnsan Evrimine Bir Bakış Atan “Transandans” Kitabı Türkçede

İngiliz gazeteci Gaia Vince’in Transandans adlı eseri Türkçe raflarında. Domingo Yayınevi tarafından basılan kitap, insan evrimine yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor.

Transandans - Gaia Vince
- Reklam -
- Reklam -

Gaia Vince imzalı Transandans eseri Türkçeye kazandırıldı. Eser, Domingo Yayınevi tarafından yayımlanıyor.

Çevre alanındaki çalışmalarıyla tanınan İngiliz gazeteci Gaia Vince, yüksek lisans eğitimini mühendislik tasarımı alanında tamamladı. Öncesindeyse Londra’daki King’s College’da ve Bordeaux Üniversitesi’nde kimya eğitimi aldı. Üniversite hayatını finanse etmek için Bilim Müzesi’nde serbest çalıştı ve nihayetinde tam zamanlı olarak yazmaya başlayacağı kariyerinin kapılarını araladı. The Guardian ve BBC Online için Smart Planet adlı bir köşe kaleme aldı. Nature ve New Scientist’te ise editör olarak görev yaptı.

Adventures in the Anthropocene, What’s Next?, Nomad Century, Cognition Switch: Mind gibi kitaplarla tanınan Gaia Vince; yeni kitabı Transandans’ta insan evrimine ateş, dil, güzellik ve zaman kavramları üzerinden bir bakış atıyor. Kitap Yaratılış, Ateş, Sözcük, Güzellik ve Zaman alt başlıklarından oluşuyor.

- Reklam -

Orijinal adı Transcendence: How Humans Evolved through Fire, Language, Beauty, and Time olan eser ilk defa Ocak 2020 tarihinde yayımlandı.

Transandans – Gaia Vince | Arka Kapak Tanıtımı

Transandans - Gaia Vince

İnsanı sadece alet edevat kullanan bir çeşit akıllı şempanze olarak düşündüğümüzde türümüzün olağanüstü yönünü gözden kaçırıyoruz. Etrafınıza bakın: Gördüğünüz her şeyin –kendimiz dahil– akıllı tasarımcılarıyız.

- Reklam -

Basit taş aletlerden akıllı telefonlara nasıl geldik? Avcı-toplayıcı gruplar nasıl oldu da çokuluslu imparatorluklara evrildi? Sapiens okurları bilişsel bir devrimin –beynimizde meydana gelen çarpıcı evrimsel değişim sayesinde ilkel insanların modern bireylere dönüşmesinin– kültürel bir patlama yarattığını söyleyecektir. Gaia Vince ise Transandans’ta modern insanın genler, çevre ve kültürün birlikte geçirdiği incelikli bir evrimin ürünü olduğunu öne sürüyor. Ona göre insanı benzersiz kılan şey bireysel zekâmızdan çok, kolektif kültürümüz. Vince popülasyon genetiği, arkeoloji, paleontoloji ve nörobilimdeki öncü gelişmelerden yola çıkarak evrimimizin dört lokomotifi olan Ateş, Dil, Güzellik ve Zaman’ın, türümüzü Homo omnis adını verdiği aşkın bir süperorganizmaya nasıl dönüştürdüğünü gösteriyor. Transandans bizleri kimliğimiz üstüne yeniden düşünmeye çağıran ve aldığımız bu uzun yolun sonunda bugün çok daha büyük ama daha yıkıcı olabilecek bir şeyin eşiğinde durduğumuzu gösteren etkileyici ve kışkırtıcı bir kitap.

“Ufuk açıcı, harikulade bir çalışma.” – TIM FLANNERY, Bilim İnsanı ve Ölümcül Havalar Kitabının Yazarı

Toplamda 368 sayfadan oluşan kitabın çevirisini Şiirsel Taş üstleniyor. Eserin editörlüğü Algan Sezgintüredi’ye, kapak ve sayfa uyarlaması Betül Güzhan’a ait. Kapak illüstrasyonu ise Liz Nielsen imzasını taşıyor.

Transandans kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Endurance gemisi antarktika

1915’te Antarktika’da Sulara Gömülen Geminin Enkazı Yıllar Sonra Bulundu

Tatooine benzeri gezegen star wars kepler 16-b

Star Wars’taki Tatooine Gezegenine Benzeyen ‘Çift Güneşli’ Gök Cismi Dünya’dan Gözlemlendi