in

Elon Musk, Yeni İnsansı Robot “Tesla Bot” ile Teknolojiye Farklı Bir Boyut Kazandırmaya Hazırlanıyor

Elon Musk, yeni insansı robot Tesla Bot için tarih verdi. Bilimkurgu filmleri, gerçeğe bir adım daha yaklaşmaya hazırlanıyor.

tesla bot elon musk yeni insansı robot

Elon Musk, Tesla Bot hazırlıklarını sürdürüyor. Robotik teknoloji son hızla gelişmeye devam ederken ünlü iş insanı, Tesla AI Day etkinliğinde insanların gündelik yaşamda yaparken zorlandığı temel görevleri yerine getirmek için tasarlanan insansı robotu kamuoyuna duyurdu.

Bilimkurgu edebiyatı, fütiristik filmler ve kara gelecek tasarıları her geçen gün gerçeğin kendisi hâline dönüşmeye devam ediyor. İnsansı robot kavramı da son yıllarda bir hayli öne çıkmış durumda. Otomasyonun hâlihazırdaki pek çok iş kolunun yerini almaya başlayalı çok oluyor. Ancak şimdi işler biraz daha kapsamlı bir şekle bürünmeye başladı.

Özellikle Boston Dynamics, yeni robotlarıyla kat ettiği ciddi mesafelerle takdir toplamaya devam ediyor. Şirketin spot ve Atlas robotları, zorlu parkurlardaki engellerden başarıyla geçmişti. Tek ayakla zıplayan, merdivenden inip çıkan, eğimli yüzeylerde kolayca yürüyen Boston Dynamics’in robotları; “geleceğin” çoktan geldiği izlenimini uyandırıyordu.

Şimdi ise işin içine Elon Musk da dahil oluyor. Musk’ın PayPal ile başladığı dijital dünyadaki iş kariyeri, SpaceX, Tesla Motors, Neuralink ve Solarcity ile aralıksız devam etmişti. Bir yanda uzay yarışında devletlerle rekabet eden Musk, şimdi de robotik teknolojide önemli bir atılıma hazırlanıyor.

Elon Musk, İnsansı Robot Tesla Bot için Tarih Verdi

Geçen günlerde gerçekleştirilen Tesla’nın Al Day etkinliği, Tesla Bot adlı robotik insanı duyurdu. Musk, bu robotların amacını “dostluk içerisinde, insanlar için inşa edilmiş bir dünyada gezinmek” ifadesiyle tanımlıyor.

tesla bot elon musk yeni insansı robot

Tesla Bot’ın ilk prototipi ise 2022 yılı içerisinde görücüye çıkacak. Tehlikeli ve sık sık tekrarlanan görevlerde, insanların üzerinden iş yükünü almayı hedefleyen robotlar; gücünü yapay zekâ tabanlı bir sistemden sağlayacak.

Tesla Bot’ın fiziksel durumuna gelirsek, temel tasarımın 172 santimetre uzunluğunda ve 56 kilo ağırlığında olduğunu görüyoruz. Adından da anlaşılacağı üzere dış görünüş olarak insana bir hayli benziyor. Saatte 8 kilometre hızla hareket eden Tesla Bot, yaklaşık olarak 21 kilograma dek ağırlık taşıyabilecek. Market alışverişi gibi günlük işlerin de altından kalkabilecek. Tesla Bot’ın diğer insansı robotlara karşın en büyük avantajlarından birisi ise Tesla marka otomobillerde bulunan birçok sensörden ve teknolojiden yararlanabilecek olması.

Tesla Bot Tanıtım Videosu

Toplamda 3 saat süren etkinliğin Tesla Bot hakkındaki kısmını ve lansmanın tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Siz robotların gündelik hayata karışma yolları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: ABC

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for melih melih dedi ki:

    Tony Stark diye karakter var ya, işte onun Elon Musk olduğunu düşünüyorum :sweat_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

berkun oya yeni filmi netflix

Bir Başkadır’ın Yönetmeni, Yeni Netflix Filminde Çekimlere Başladı

Ülkü Tamer kitapları tam liste

Ülkü Tamer Kitapları, Ketebe ile Tek Çatı Altında Toplanıyor