in

Okko Tamamlandı! 5. Cilt Bizlerle

İblis avcısı ronin Okko’nun maceralarındaki son adım da nihayet bizlerle.

İblis avcısı bir klandan gelen bir ronin, maskesini asla çıkarmayan bir yarı iblis, ayyaş bir keşiş ve bir yetim… Eğer Uzak Doğu’da her tür şeytanı avlamak isterseniz size en iyi yardımcı olabilecek ekip işte bu kişilerden oluşmalı.

HUB  adıyla bilinen Fransız yazar ve çizer Humbert Chabuel tarafından yaratılan seri, yine kendisi tarafından yazılıp çiziliyordu. Ronin Okko ve ekibinin maceralarında 5 ciltlik devirlerle, mini seriler halinde bizlerle buluşturan HUB, beşinci ciltle birlikte bizlere veda ediyor.

Önce Sular, sonra Topraklar, ardından Hava ve sonrasında Ateş Devri ile soluksuz bir maceraya şahit olmuştuk. Şimdiyse Boşluk Devri ile her güzel hikayede olduğu gibi, sona geldik. Oysa biz çok sevmiştik onu. Hatta ilk 3 cildini içeren bir inceleme de yayınlamış ve her kesimden okura tavsiye etmiştik. Ama veda vakti geldi çattı.

YKY tarafından bizlerle ciltli baskılar halinde buluşturulan Okko‘nun bu son cildinin tanıtım metni şöyle:

Okko için veda vakti… Boşluk Devri I ve II’yi içeren OKKO-V, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın tamamını yayımladığı dizinin son kitabı.
Hortlakların, vampirlerin, kötü ruhlu insanların; çeşit çeşit şeytanî varlığın yok edilmesini gerektiren uzun, tehlikeli, yorucu, hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bir yolculuğun da âsi samuray Okko’nun kişisel macerasının da sonu…
Genç balıkçı Tikku, sake düşkünü bir garip keşiş Noşin, yüzünü hiç göstermeyen kırmızı maskeli dev Noburo, hâlâ Okko’nun yol ve kader arkadaşları. Yolculuğun sonu da kendisi gibi macera dolu. Aynı zamanda çarpıcı sürprizleri de var. Sırların ortaya çıktığı, bağlantıların anlaşıldığı, okurken sürükleyen, bittiğinde özlenecekmiş hissi veren, Hub’a yakışır bir kapanış. Esrarengiz ronin’imizle vedalaşmadan hemen önce nihayet gerçek kimliğini, geçmişini, peşinde olduğu şeyi öğreniyoruz!Mutlak bir sessizlik hüküm sürüyordu
Bambu ormanında asılı sarhoş kulübede
Genç kurt imparatorluğun yollarında
Acaba kaç zori eskitmişti
Nihayet o anı yaşama ümidiyle…

Eserin çevirmen koltuğunda, Okko’nun diğer ciltlerini de çevirmiş ve yine YKY‘den çıkan Tetikçi‘nin çevirisinde de imzası bulunan Tayfur Erdoğdu oturuyor. Eh, ne diyelim, bir serinin daha yarım kalmadan tamamlanmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Ama bir yandan da, bir başka sevilen seriye veda etmenin bir burukluğu da var.

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

“Yürümenin Felsefesi” Raflardaki Yerini Aldı

Game of Thrones - House of the Dragon

Şamanizm, Simya ve Game of Thrones 1: Daenerys Targaryen