in

Sandman Evreni 4 Yeni Çizgi Roman Serisiyle Genişliyor!

Sandman 30. yılında yepyeni serilerle kendi evrenini genişletmek için geri dönüyor! Ancak bu sefer yazar koltuğunda Neil Gaiman’ı değil, farklı kişileri göreceğiz.

Sandman Universe ust
- Reklam -
- Reklam -

Neil Gaiman’ın ilk Sandman çizgi romanları yayımlanalı 30 yıl geçti. DC, Sandman‘i basma kararı verdiğinde işlerin buralara geleceğinin pek de farkında değildi. Sekiz yıl süren seri tüm çizgi roman piyasasını kökünden değiştirdi. Ve şimdi Sandman, kendi evrenini oluşturarak geri dönüyor!

sandman universe promo

Tüm payı Sandman‘e vermek biraz haksızlık olabilir tabii. Birkaç yıl sonra çıkan Watchmen ve diğer yetişkin serileri ile çizgi romanın sadece çocuklara yönelik bir tutku olmadığı, edebi değerlerinin azımsanamayacağı kesinleşmiş oldu. Öyle ki, ‘A Midnight Summer Night’s Dream’ adlı sayı World Fantasy Award‘ı kazanan ilk çizgi roman oldu.

- Reklam -

Gaiman seriyi bitirmiş olmasına rağmen 2003 yılında The Sandman: Endless Nights ve 2013 yılında The Sandman: Overture ile tekrar bu dünyaya geri dönmüştü. Serinin bazı karakterleri de DC’nin farklı çizgi romanlarında da ara ara görünüyordu. Ancak Gaiman bu sefer Sandman evrenini genişletmek için büyük bir kararla karşımıza çıkıyor. EW‘nin haberine göre DC Comics işbirliğiyle yeni bir yaratıcı ekip tarafından oluşturulacak dört yeni Sandman çizgi romanı geliyor!

YouTube video

Sandman Universe başlığı altında yayınlanacak çizgi romanların yazarı bu sefer Gaiman olmayacak. Kendisi olayları yakından takip edecek elbet ancak her seri başka bir yazarın eseri olarak tasarlandı. Bu ağustos ayında çıkacak bir sayılık özel hikaye ile Sandman Universe resmi olarak başlamış olacak.

sandman universe 1 cover by jae lee

House of Whispers‘ın yazarı Nalo Hopkinson olarak belirlendi. Gaiman‘in Erzulie ve voodoo ile alakalı bu kitapta Hopkinson‘ı seçmesinin nedeni yazdığı bilimkurgu, fantazi ve tarih içerikli kitapların başarıları. Kendisinin Afrika kökenlerinden de hoşlandığını dile getirmeden edemiyor.

house of whispers promo art by sean andrew murray

- Reklam -

Books of Magic‘in yazarıysa Kat Howard. Gaiman bu yazardan bahserderken kendisiyle 7-8 yıldır farklı projelerde çalışıyor olduğunu ve büyüyü ele alış biçiminden etkilendiğini söylüyor.

books of magic promo art by kai carpenter

Lucifer‘in yazarı Dan Watters olacak. Mike Carey ve Holly Black‘in boşluğunu doldurmak oldukça zor ancak Dan bunu yapabilecek bir yaratıcılığa sahip.

lucifer promo art by goni montes

The Dreaming‘in yazarı ise Si Spurrier olacak. Seri kütüphaneci Lucien ve Kuzgun Matthew’u konu edinecek.

the dreaming promo art by yanick paquette

Sandman evreninin genişlemesine sevinmemek elde değil. Her ne kadar yazar koltuğunda Gaiman’ı göremeyecek olsak da, bu seriyi merakla beklediğimiz gerçeğini pek de değiştirmiyor! Siz ne dersiniz?

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Sayhh Sayhh dedi ki:

  Benim hoşuma gitmedi bu haber. Ünlü kurgulara farklı yazarların yorum getirmesine karşı değilim ama aynı anda dört ayrı çizgi roman biraz fazla değil mi? Yaratım değil ticaret bu.:sinir:

  Sandman evrenini ne kadar sevsem de daha önce Gaiman dışındaki yazarların yazdıklarını okumamıştım. Yine okumam diye düşünüyorum.

  Aralarında sadece The Dreaming’i dikkat çekici buldum. Lucien ve Kuzgun herkesin sevdiği ve görmekten hoşlandığı iki karakterdi. Belki merak edip bir bu kitabı okurum. Okursam da büyük ihtimalle ya çok severim ya da nefret ederim.

 2. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Acaba Gaiman 30. Yıl şerefine bile olsa yeni bir Sandman öyküsü yazmak istememiş olabilir mi? Yayıncının ısrarıyla pası, başka yazarlara atmıştır? :thinking:

 3. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Valla Gaiman’ın hiçbir öyküde bulunmaması tuhaf. Merak edip bakacağım ancak Gaiman’ın başka projelerle uğraşıyorum o yüzden bakamadım gibi bir yaklaşımı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü çocuğu bu, Sandman’den söz ediyoruz. Dediğin gibi, “istememe” olasılığı çok yüksek.

 4. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  :thinking: Düşünüyorum düşünüyorum, kendi kendimi ikna etmeye yetecek kadar bir cevaba ulaşamıyorum :thinking: Cevaplar Gaiman’da :man_shrugging:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

anlatis film ust

Ursula K. Le Guin’in “Anlatış” Romanı Sinemaya Uyarlanıyor

Rtük Sansür

Netflix ve Blu TV Dahil, İnternet Yayıncılarına RTÜK Denetimi Geliyor!