in

Kız, Kadın, Öteki: Bernardine Evaristo’nun Booker Ödüllü Kitabı Türkçede

2019 yılında Booker Ödülü’nü Margaret Atwood ile paylaşan Bernardine Evaristo’nun “Kız, Kadın, Öteki” adlı romanı Türkçe raflarındaki yerini aldı.

Kız, Kadın, Öteki - Bernardine Evaristo
- Reklam -
- Reklam -

İngiliz yazar Bernardine Evaristo’nun Booker ödüllü kitabı Kız, Kadın, Öteki raflardaki yerini alıyor. Eser, dilimize Doğan Kitap etiketiyle kazandırılıyor.

2019 yılında Margaret Atwood (Ahitler) ile birlikte Booker Prize’ı göğüsleyen yazar Bernardine Evaristo’nun Girl, Woman, Other kitabı artık Türkçede.

Booker Prize’ı kazanan ilk siyah kadın olarak da karşımıza çıkan Evaristo, İngiliz bir anne ile Nijeryalı bir babanın sekiz çocuğundan birisi olarak doğdu. Island of Abraham, Lara, The Emperor’s Babe, Soul Tourists, Blonde Roots, Mr. Hello Mum ve Loverman isimli romanlar kaleme aldı. 2019’da Booker Prize’ı, 2020’de British Book Award’ı kazandı. Evaristo aynı zamanda İngiltere’nin En Etkili 25 Kadını arasında da gösterildi.

- Reklam -

Tam adı Bernardine Anne Mobolaji Evaristo olan, yazar kimliğinin yanı sıra aktivist kimliği ile de tanınıyor.

Kız, Kadın, Öteki – Bernardine Evaristo | Arka Kapak Tanıtımı

Bildiğimiz dünyanın bilmediğimiz tarihi

Çoğunluğu siyah kadınlardan oluşan on iki karakterin, aşk, erkekler, kadınlar, feminizm, cinsiyet, göçmenlik, ırk ayrımı, sınıf, kültürel çatışma, çok kültürlülük etrafında şekillenen ve kuşaklar boyunca birbirine bağlanan hikâyeleri. Lezbiyen tiyatrocu Amma, Barbados’tan İngiltere’ye göç eden “mutsuz gelin” Winsome, ne kadın-ne erkek Morgan, kendisini Siyahların eğitimine adamış idealist Shirley…

Evaristo, topraklarında güneş batmayan ülkenin tarihine siyah, kadın, yoksul, trans evreninden bakarken, hiç terk etmediği ironik diliyle Londra sokaklarını şenlendiren kimlikler karnavalını bütün coşkusu, neşesi, kakofonisi ve absürtlüğüyle yansıtıyor. Karnaval bitip sokaklar boşalınca Evaristo’nun bizim için havaya asılı bıraktığı soru kalıyor geriye: Olduğunu sandığı şey midir insan?

- Reklam -

2019’da Booker Ödülü’nü kucaklayan Evaristo’dan, çağdaş dünyayı olağanüstü bir üslupla anlatan şenlikli bir roman.

Kız, Kadın, Öteki - Bernardine Evaristo

Türkçe çevirisini Ebru Kılıç’ın üstlendiği roman toplamda 484 sayfadan oluşuyor. Eserin editörlüğü ise Aslı Güneş’e ait. Kitap Doğan Kitap etiketiyle geçen günlerde raflardaki yerini aldı.

Kız, Kadın, Öteki Bernardine Evaristo’nun dilimize kazandırılan ilk eseri.

Peki siz Bernardine Evaristo’nun yeni romanını okuma fırsatı buldunuz mu? Yazara ve eserine dair düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Solo: A Star Wars Story 2

Solo: A Star Wars Story 2 Hâlâ Olasılıklar Dahilinde

Supernatural 15. Sezon Final Fragmanı

Supernatural 15. Sezon Final Fragmanı: 80 Dakikalık Bölüm ile Diziye Veda Edilecek