in ,

Buket Uzuner, Atiye Dizisine İntihal Davası Açtı

Buket Uzuner, Atiye dizisine intihal davası açtı! Netflix Türkiye’nin The Gift adlı yapımı yeni bir dava ile karşı karşıya.

Buket Uzuner, Atiye İntihal Dava
- Reklam -
- Reklam -

Romanları ile çağdaş edebiyatımızın önde gelen isimlerinden birisi olan Buket Uzuner, Atiye dizisine intihal davası açtı.

Netflix Türkiye’nin ikinci yerli dizisi olma özelliğini taşıyan Atiye (The Gift) dizisi yeni bir dava ile karşı karşıya. Yazar Buket Uzuner, Ege’nin Sözü gazetesine yaptığı açıklamada diziye intihal davası açtıklarını belirtti.

Uzuner, 2015 senesinde yayımladığı Toprak adlı romanının izinsiz ve herhangi bir sözleşmeye tabi olmaksızın Atiye adlı Netflix dizisinde intihal edildiğini ifade etti. Uzuner, OG Prodüksiyon tarafından hazırlanan yapımı, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne Avukat Abdullah Egeli aracılığı ile dava etti.

- Reklam -

Tabiat Dörtlemesi adını taşıyan ve bugüne dek yüz binlerce okur tarafından okunan seri, Su, Toprak, Hava ve Ateş romanlarından oluşuyor. Seride Defne Kaman ve anneannesi Umay Nine karakterlerinin Atiye dizisinde izinsiz ve sözleşmesiz olarak kullanıldığı iddiasında bulunuldu.

Uzuner, yaptığı açıklamada davanın herhangi bir şekilde kişisel bir dava olmadığını, edebiyat emekçilerinin haklarına sahip çıkmak için harekete geçildiğini ifade etti.

Buket Uzuner’den Emsal Teşkil Edecek Atiye Davası

Buket Uzuner’in açıklaması şu şekilde:
“Türkiye, sadece düşünce özgürlüğü değil, düşünce hırsızlığı konusunda da sıkıntılı bir ülke. Bu nedenle yayımlandığı günden beri sevilen “Defne Kaman’ın Maceraları” romanlarının kahramanları Defne Kaman ve Umay Nine karakterlerinin başka adlarla alenen kullanıldığı dizeye karşı açılan davayı kazanmak, diğer edebiyatçılarımız için emsal teşkil edecektir. Yani davam sadece kişisel değildir.”
The Gift İnceleme

Kamuoyuna yapılan basın açıklaması ise şu şekilde:

“Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok bilinen bir teknik konudur. ‘Atiye’ dizisinin senaryosu, Buket Uzuner’in ‘Defne Kaman’ın Maceraları – Toprak’ romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu ‘Atiye’ dizisi, yazarın ‘Su’, ‘Hava’ ve aynı serinin yazmakta olduğu ‘Ateş’ adlı eserlerine karşı bir fikrî ihlalidir.

‘Atiye’ dizisi senaryosundan Buket Uzuner’den izinsiz ve habersiz alınan (arkeolog, anne, kız kardeş gibi) ana ve yan karakterler (bunların adları değiştirilmiş) olayın örgüsü ve gidişatı çıkarıldığında geriye ‘Atiye’ diye bir dizi kalmamaktadır. Burada açık ve net bir intihalden ziyade Buket Uzuner’in sevilen romanının ustaca değiştirilerek işlenmesi ve bundan bir senaryo çıkarılması söz konusudur. Buna rağmen yapımcılar kamuoyunu yanıltmamışlar ve kamuoyu bu dizinin ‘Toprak’ romanı ve dört elementin karakterleri ve konusunun değiştirilerek işlenmesi olduğu farkına varmış ve bunu sosyal medyada dile getirmiştir.”
Uzuner, bu dava ile Türkiye’de yaygın olan edebî intihaller meselesinde de bir emsal olacağını; bundan sonra fikir hırsızlığının daha zor bir boyuta taşınacağını umduğunu da belirtti.

Atiye 2. Sezon Geçen Günlerde Yayınlandı

Geçen günlerde Netflix’te 2. sezon bölümleri yayınlanan The Gift, ressam olan Atiye’nin Göbeklitepe’deki sırların ortaya çıkması ile Arkeolog Erhan ile tanışması ve bir maceraya atılmasını konu alıyor.

Dizide Atiye rolünde Beren Saat’i, Erhan rolünde Mehmet Günsür’ü izliyoruz. Yapımda yer alan diğer isimler ise şu şekilde: Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya, Civan Canova ve Tim Seyfi.

- Reklam -

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Yaratıcı koltuğunda Onur Güvenatam’ın oturduğu yapımın senaryosu Jason George ve Nuran Evren Şit tarafından kaleme alınıyor.

Atiye dizisi Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı adlı kitap serisinden uyarlanıyor.

Peki siz bu intihal davası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Atiye 2. Sezon İncelemesi: Farklı Gerçeklikler, Aynı Sorunlar

Kaynak: Ege’nin Sözü

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Ozgur Ozgur dedi ki:

    Bazen keşke forumda random gülebilseydik diyorum. :grimacing:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Cehennem Evi - Richard Matheson

Cehennem Evi: Richard Matheson’ın İkonik Lanetli Ev Romanı Türkçede

Bethesda, Microsoft Satın Alma

Bethesda Artık Microsoft’a Ait: Oyun Dünyasında Dev Satın Alma