Alfa’dan Bir Jules Verne Kitabı Daha: “Begüm’ün Beş Yüz Milyonu”

Olağanüstü Yolculuklar başlığıyla yayınlanan Jules Verne külliyatının yeni üyesi raflardaki yerini aldı.

Bildiğiniz gibi Alfa Yayınları geçen sene Jules Verne eserlerini yayınlamaya başlamıştı. Olağanüstü Yolculuklar adını verdikleri seriye büyük bir hızla devam ettiler ve Begüm’ün Beş Yüz Milyonu ile on ikinci kitaba kadar geldik.

Daha önce İthaki Yayınları tarafından da basılan bu kitapta Jules Verne bir ütopya ve bir distopyayı karşı karşıya getiriyor. Özellikle, yayınlanmasından yaklaşık 50 sene sonra kurulan Nazi Almanya’sını öngörmesiyle tanınan romanın tanıtım metni ise şöyle:

Uluslararası Sağlığı Koruma Kongresi’ne katılmak üzere Londra’da bulunan Doktor Sarrasin burada kendisine muazzam bir miras kaldığını öğrenir. Ailesi ve kendi için planlar yapmak yerine bu mirasla insanlığın yararına olacak, her türlü sağlık ve refah koşulunun sağlandığı Frans-Kent adında bir kent inşa etmeye karar verir. Fakat bu mirasta hak iddia eden bir başka kişi daha olacaktır: Profesör Schultze. O ise mirastan alacağı payla dünyanın en büyük demir işletmesi ve top üreticisi olacak bir Çelik Kent inşa etmeyi planlıyordur. Birbirine tamamen zıt fikirler temelinde inşa edilecek bu iki şehirden sadece bir tanesi kalıcı olmayı başaracaktır, ama hangisi?

Kitabın çevirisi İthaki baskısında olduğu gibi yine Nihan Özyıldırım’a ait. Umarım Alfa Yayınları Jules Verne yayınlamaya hız kesmeden devam eder, sonraki eseri merakla bekliyoruz. Herkese keyifli okumalar.

GÖZ ATIN  Jules Verne'ün Bütün Öyküleri Tek Bir Ciltte

Stranger Things Kitap

1993’te Sivas’ta doğdu. Ortaöğretimini de burada tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Okumayı, izlemeyi ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Alfa’dan Bir Jules Verne Kitabı Daha: “Begüm’ün Beş Yüz Milyonu”

Olağanüstü Yolculuklar başlığıyla yayınlanan Jules Verne külliyatının yeni üyesi raflardaki yerini aldı.

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat
Ulysses Moore’un Yazarından Yeni Bir Seri: Kayıp Kitap Avcıları

Domingo Yayınevi etiketiyle yayınlanan Kayıp Kitap Avcıları’nın ilk kitabı bizi Peter Pan’ın hikayesine de konuk...

Kapat