in

Norveçli Yazar Trude Teige’nin 2. Dünya Savaşı’nda Geçen Romanı “Büyükanne Yağmurda Dans Etti” Türkçede

Çağdaş Norveç edebiyatının önemli yazarlarından Trude Teige, 2. Dünya Savaşı sırasında geçen “Büyükanne Yağmurda Dans Etti” kitabıyla Türkçe raflarında.

Büyükanne Yağmurda Dans Etti - Trude Teige
- Reklam -
- Reklam -

Trude Teige imzalı Büyükanne Yağmurda Dans Etti romanı Türkçeye kazandırıldı. Eser, Ketebe Yayınları etiketiyle okurların beğenisine sunuldu.

1960 doğumlu Norveçli gazeteci ve yazar Trude Johanne Teige, ilk defa Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Norveç’te çeşitli yerel radyolarda çalışan, gazetecilik yapan ve TV2 kanalında spiker ve belgesel yapımcısı olarak görev alan Teige, aynı zamanda tartışma programları yönetmiş ve kendi talk show’unu yönetmiş bir isim.

İlk romanı Havet sing ile 2002 yılında edebiyata adım atan yazar, tarihi kurgu türündeki devam kitabı Lene sig mot vinden’ı 2004’te yayımladı. İlk suç romanı Noen vet 2009’da çıktı. Teige suç türünde eserler vermeyi sürdürdü.

- Reklam -

Orijinal adı Mormor danset i regnet olan Büyükanne Yağmurda Dans Etti ise ilk olarak 2015’te okurla buluştu. Bir kez daha tarihi roman türüne dönen yazar bu eserinde, okuru İkinci Dünya Savaşı’nın acımasız yıllarında kadın olmanın nasıl bir deneyim olduğuna şahitlik etmeye davet ediyor. Yalanlar, sırlar ve aşk hakkındaki kitabın gerçek olaylardan ilham aldığı biliniyor.

Büyükanne Yağmurda Dans Etti – Trude Teige | Arka Kapak Tanıtımı

Büyükanne Yağmurda Dans Etti - Trude Teige

Geçmişten gelen karanlık bir sırla birbirine bağlanan üç kuşak kadının hikâyesi…
Juni, büyükanne ve büyükbabasının ölümünden sonra çocukluğunu da geçirdiği adadaki evlerine geri döner. Evi boşaltırken büyükannesinin bir Alman askeriyle çekilmiş fotoğrafına ve 1947’de yazdığı mektuba rastlar. Juni, büyükannesinin II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Almanya’da olduğunu yeni öğrenir ve onun bilinmeyen hikâyesini çözmeye karar verir.

Gerçeği arayışı Juni’yi Berlin’e ve Almanya teslim olduktan sonra Rus bölgesi haline gelen Demmin’e sürükler. Burada Norveç’in tüyler ürpertici tarihiyle Demmin’de yaşanan toplu intiharların karanlık günleri birleşir. Böylelikle kitlesel histerinin patlak verdiği, savaş tarihinin oldukça sansasyonel bir parçası gün yüzüne çıkar. Ruslar, Nazilerin korkunç eylemlerinin intikamını almak istemektedir. Peki, yazılmaya layık olan sadece kazananların hikâyesi midir?

- Reklam -

Büyükanne Yağmurda Dans Etti, bir kadının geçmişini gizlemesi ve bunun kızıyla torunu üzerindeki sonuçları hakkındadır. Fakat hepsinden önemlisi bu roman, okuyucuyu hayatın trajedilerine karşı sevginin iyileştirici gücüne ikna eden bir dönem belgesidir. Norveçli yazar Trude Teige utanç, yıkım ve acıyı; anlayış, empati ve umuda dönüştürmenin bir yolunu bulur.

Toplamda 296 sayfadan oluşan eseri Norveççe aslından Türkçeye Ayşe Erbulak tercüme etti. Kitap, Haziran 2022 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Trude Teige’nin Büyükanne Yağmurda Dans Etti kitabı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

afp göbeklitepe haberi

Dünyaca Ünlü Fransız Haber Ajansı, Göbeklitepe’yi Dünyaya Anlattı: “Medeniyetin Başladığı Yer”

The Boys Oyuncuları 4. Sezon Duyurusu (Video)

The Boys Oyuncuları 4. Sezonu Yeni Bir Video ile Duyurdu