in

Çin’in En Büyük Dijital Roman Yayıncısı China Literature, Amerika’ya Açılıyor

Çin’in dev dijital roman yayıncısı China Literature, Amerika ve Kanada’ya açılıyor. İlk hedef 100 bin yeni yazar.

China Literature:Web Roman Amerika

Dünyanın en büyük çevrim içi roman yayıncılarından birisi olan China Literature, Kuzey Amerika’ya yatırım yapmaya hazırlanıyor. Çevrim içi romancılık sektörü Çin’de oldukça kârlı bir iş.

Seri kurgu roman okumak Çinlilerin en sevdiği aktiviteleri arasında yer alıyor. Teknoloji devi Tencent’in kolu China Literature, uzun zamandır bu sektörde iddialı adımlar atıyor. Şirket şimdilerde bu işi dünyanın geri kalanına açılarak genişletmeyi hedefliyor.

Şirketin uluslararası ticaret birimini yöneten Sandra Chen, “Kuzey Amerikalı yazarlarımızın sayını bu sene 100.000’e çıkarmak istiyoruz,” dedi. Kendisi aynı zamanda China Literature’ın İngilizce internet sitesi Webnovel’ı da yönetiyor.

Webnovel’ın bu cesur tutumu geçen bir yılda çevrim içi okurlarının sayısının 32 milyondan 49 milyona yükselmesinden geliyor.

Arama motoru devi Baidu ve sosyal medya platformu TikTok’un sahibi ByteDance tarafından desteklenen ülkenin en büyük ikinci e-yayıncısı China Literature şimdi gözünü dünya pazarına dikti. ByteDance halihazırda faal olarak Çince eserleri tercüme ederek yurt dışında pazarlıyordu. Ancak bu sefer İngilizce kullanan yazarlara yatırım yaparak daha fazla uluslararası okura ulaşmayı amaçlıyor.

China Literature:Web Roman Amerika

2017’de açılan Webnovel’in şu an yaklaşık 100.000 yazarı var. Yarısına yakını Kuzey Amerika’dan. Geçen sene platformda 200.000 roman yayımlandı. China Literature’ın tüm platformlarında toplam 13.9 milyon kitap var.

Chen, amaçlarının “iyi içeriğe sahip büyük bir havuz oluşturmak” olduğunu söyledi.

“Sadece amatör yazarları değil, aynı zamanda geleneksel yazarları da, senaryo yazarlarını da aramıza katmak istiyoruz.”

Platforma üye olan yazarlar telif ücretinden para kazanıyor. Ayrıca tıklanmalardan ve okurların bağışlarından da pay alıyorlar. Eserleri popülerleştikçe kazandıkları para da artıyor. Platform yazarlarına atölyeler vadediyor, reklam çalışmalarıyla ilgileniyor.

China Literature Eserleri Aldığı Ödüller ve Uyarlama Yapımlarla Dikkat Çekiyor

En iyi yazarlar ek gelirler de elde edebiliyor. Geçen sene sitede en çok okunan romanlardan birinin, My Vampire System’ın yazarı İngiliz Jack Sherwin, Webnovel’s Spirity Award’ı kazandı ve 10.000 doların sahibi oldu.

Chen en fazla okunan yazarları paylaşmaktan çekinse de, iyi yazarların ayda 10.000 dolardan fazla kazandığını söyledi.

China Literature romanları dizi uyarlamalarıyla da biliniyor. Yeni yazarların da ilgisini bu şekilde cezbetmeyi planlıyor. Platformun kadınlara yönelik alt kolu olan Xiaoxiang Shuyuan’da 2018’de yayımlanan Huang Quan adlı roman, Netflix dizisi The Rise of Phoenix’e uyarlandı. Dizi başarılı oldu, birçok dilde yayımlandı.

Şirketin Amerika’ya açılmak istemesi elbette Amerika ve Çin arasındaki gerilimin yükselmesinden de ileri geliyor.

China Literature:Web Roman Amerika

Çin’de ise China Literature platformuna yönelik itirazlar ve boykotlar var. Yazarlar şirketin adaletsiz sözleşmeler yaptığını ve telif hakkını satmaya zorlandıklarını iddia ediyor. Şirket çoğu iddiayı yalanlasa da bazı yerlerde hata yaptıklarını ve yazarlarla anlaşma sağladıklarını da açıklamaktan çekinmiyor.

Dijital yayıncılığın geldiği nokta ve Çin’in bu pastadaki payı hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

 Kaynak: South China Morning Post

Fehim Nadirli

Mimarım. İTÜ mezunuyum. "Salgın" isimli bilimkurgu kitabım 2020’de yayımlandı. "Yazarlar ve Kitaplar" podcast'ini hazırlıyorum. Roman yazmakla uğraşıyorum.

dune hbo max warner bros.

Dune Filmi HBO Max’i Es Geçip Sadece Sinemalara Gelebilir

GAİN Abonelik ücretleri premium

GAİN Ücretli Abonelik Sistemine Geçiyor: İşte İlk Detaylar