in

Edgar Allan Poe Öyküleri Yeni Çevirisine Kavuşuyor

Ulysses’in çevirmeninden Edgar Allan Poe ile yeniden tanışma vakti. Gizem ve Düş Gücü Masalları, DEX Pub’ın Korku Klasikleri dizisinde.

Edgar Allan Poe DEX

Korku, gotik, polisiye gibi pek çok türün temelini atan Edgar Allan Poe, dilimize sayısız yayınevinden farklı çevirilerle okurun karşısına çıktı. Şimdiyse DEX Korku Klasikleri kapsamında yeni çevirisine kavuşuyor. Gizem ve Düş Gücü Masalları adıyla derlenen eser Armağan Ekici imzasıyla Türkçemize kazandırılıyor.

Armağan Ekici ismini James Joyce’un kült kitabı Ulysses çevirisinden duymuş olmanız gayet olası. Kendisinin ayrıca Raymond Queneau – Biçem Alıştırmaları ve Lewis Carroll – Alice’in Harikalar Diyarındaki Maceraları kitaplarını da dilimize kazandırdığını belirtelim. Ekici ayrıca Arazi Marazi, Lacivert Taşından Tabletler ve Umut, kendi enkazından adlı eserlerin de yazarı.

Edgar Allan Poe – Gizem ve Düş Gücü Masalları | Arka Kapak

Edgar Allan Poe Öykü
Bir yandan korkun bir yandan umudun varsa iki kanatlı olursun, tek kanatla uçulmaz zaten. – Mevlânâ

Poe kendisinden sonra gelen korku, gerilim ve polisiye türlerinde eser veren belki de tüm sanatçıları etkilemiş bir deha kuşkusuz. Çünkü bir kedi, bir ev veya bir böceği merkeze alarak bir gerilim öyküsü anlatıyor görünse de aslında, şiirsel diliyle kahramanlarının kör kuyularına atar bizi ve o kuyularda korkuyla debelenirken, insanlığın garip güdülerini tartışırken buluruz kendimizi. Poe’nun hayal gücünün okuru savurup duran etkisi, öykülerinin bir nefeste okunuşuyla sanki bir bıçak kesiği etkisi yaratır. Ve o kesiğin sızısı bitmek bilmez. İblis bakışlı bir kuzgunun gölgesinde yüzen Poe ve eserleri unutulmayacak… “hiçbir zaman!” “Bu fikrin beynime ilk girişi nasıl oldu söylemem mümkün değil; ama, bir kez peydahlanınca, gece gündüz yakamı bırakmadı. Bir çıkar deseniz, yoktu. Bir hırs deseniz, o da yoktu. İhtiyarı severdim. Hiçbir yanlışını görmemiştim. Bana hakaret ettiği olmamıştı. Altınında gözüm yoktu. Gözü yüzünden oldu bence!

Evet, buydu! Akbaba gözü gibi bir gözü vardı – soluk mavi, üzerinde saydam bir tabaka. Bu gözü ne zaman bana çevirse kanım donardı; böylece, yavaş yavaş – çok ağır adımlarla – kararımı verdim, ihtiyarın canını alacak, böylece bu gözden sonsuza dek kurtulacaktım.”
256 sayfadan oluşan eser, Ocak 2020 tarihi itibarıyla raflardaki yerini aldı.

DEX Korku Klasikleri dizisinden alışık olduğumuz üzere serinin kitaplarında yer alan sunuş yazıları geleneği bu kitapta da devam ediyor. Eserin önsözü Fransız şair Charles Baudelaire’e ait.

Edgar Allan Poe öykülerine ve bu kitaba dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Kenan Hulusi Koray Öyküsünde Edgar Allan Poe Etkisi

Bengü Akagül

1997'de Kadıköy'de doğdum. Yeditepe Üniversitesinde Sinema bölümünden mezun oldum. Sinemanın yanına edebiyatı da koyarak sevdiğim yazarlar ile kitaplarının ön okumalarında çalıştım. Bugünlerde bir prodüksiyon şirketinde çalışıyor, ukulele çalmayı öğreniyor ve deneyimlerime yenilerini katmaya çalışıyorum.

Alice Harikalar Diyarında - Lewis Caroll Tam

Alice Harikalar Diyarında İlk Defa Tam Metin

Locke & Key Dizisinden Özel Tanıtım Videosu