in

Feri Lainscek’in Murişa Romanı Raflarda

Sloven edebiyatının sevilen yazar ve senaristlerinden Feri Lainscek’in bir romanı daha Türkçeye kazandırıldı. Murişa, Dedalus Kitap etiketiyle çıktı.

Murişa

Dedalus Kitap, Avrupa’nın az bilinen kıymetli yazarlarını Türkçemize kazandırmaya devam ediyor. Sloven yazar Feri Lainscek’i Türkçede daha önce Billur Torul çevirisiyle Çiçekler Kimin İçin Açıyor? kitabında görmüştük. Şimdi ise yazarın Murişa adlı romanı dilimize kazandırıldı.

1959 Slovenya doğumlu yazar, şair ve senarist Feri Lainšček, Sloven sinemasının önemli filmlerinden Rooster’s Breakfast’ın senaryosunu kaleme aldı. Senaryo, yine aynı adlı kendi eserinden uyarlanmıştı.

Kresnik Ödüllü Murişa Kitabı Türkçedeki Yerini Alıyor

Slovencede ilk defa 2006 yılında yayımlanan eser en iyi Sloven romanlarına verilen Kresnik Award’ı 2007 yılında kazanmayı bilmişti.

Bir aşk masalını fonuna alan roman, Balkanların renkli diyarlarında geçiyor. Büyük bir savaşa ev sahipliği yapan eser bir can pazarını gözler önüne sermekte hiç tereddüt etmiyor.

Macar, Alman, Yahudi Hırvat, Sırp, Çingene, Rus ve Türkler… Kitabın çok sesli karakterlerinin eşliğinde, ortada ne siyasi ne de milli unsurları barındıran bir aşk var.

Dedalus Kitap tarafından yayımlanan eser 236 sayfadan oluşuyor. Kitabın çevirmen koltuğunda daha önce Danielle Hermans, Hannah Richell, Gerard Delanty gibi yazarları dilimize kazandırmış F. Bilge Atay oturuyor.

Dedalus Kitap 2015 yılında Çiçekler Kimin İçin Açıyor? ile bizleri tanıştırdığı Feri Lainscek’in yeni bir kitabını daha dilimize kazandırarak dikkat çeken bir işe imza atıyor. Yayınevi, daha önce Avrupa’dan ve dünyanın pek çok ülkesinden nitelikli ama Türkçede okuma fırsatı bulamadığımız önemli kalemleri bizlerle buluşturmasıyla tanınıyor.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Brad Pitt

Marvel’ın Brad Pitt Planı Heyecan Uyandırıyor

Mars

Eski NASA Çalışanının Mars Açıklamaları Şaşırttı