in

Gerisayım Kenti: Ben H. Winters İmzalı Kıyamet Polisi Serisi 2. Kitabı ile Raflarda

Kıyamet Polisi 2. kitabı Gerisayım Kenti ile devam ediyor. Yazar Ben H. Winters imzalı uzay polisiyesinde yeni adım atıldı.

Gerisayım Kenti - Ben H Winters

Bilimkurguyu polisiye ile buluşturan Ben H. Winters’ın Kıyamet Polisi serisinde 2. kitap olan Gerisayım Kenti İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

The Last Policeman (Kıyamet Polisi) serisinin ilk kitabı geçen sonbahar yeniden Türkçedeki yerini almıştı. Serinin birinci adımı, daha önce Tekin Yayınevi ile 2014 yılında dilimize kazandırıldı ancak devamı gelmedi.

Geçen yıl ise İthaki serinin haklarını alarak üçlemeyi tamamlamak üzere harekete geçti. Gerisayım Kenti’nin orijinal baskısı 2013 yılında Countdown City ile yapılmış ve 2014 Philip K. Dick Ödülü’ne layık görülmüştü.

Kıyametin eşiğinde geçen bir uzay macerasında Hank Palace’ın katil kim sorusunu sorduğu eserde macera devam ediyor.

Gerisayım Kenti – Kıyamet Polisi #2 – Ben H. Winters | Arka Kapak Tanıtımı

Kıyamet Polisi üçlemesi, serinin ikinci kitabı Gerisayım Kenti’yle devam ediyor.

“Her Seçim Bir Vazgeçiştir, Her Adımınızla Arkanızda Binlerce Ölü Muhtemel Evren Bırakırsınız.”

Kıyamete yetmiş yedi gün kaldı. Uzaydaki küçük mavi noktaya, yeryüzüne, dünyamıza, 2011GV1 isimli bir asteroit çarpacak, yaşam sona erecek. Dedektif Hank Palace ise işsiz artık, cinayetleri, gizemleri çözdüğü günler geride kaldı. Ta ki geçmişinden bir dostu, kayıp kocasını bulması için rica edene kadar.

Brett Cavatone arkasında hiçbir iz bırakmadan kayboldu ama eşi Martha kocasının asla böyle bir şey yapmayacağına emin. Her şey bitene dek birlikte olacaklarına söz vermişler ve Brett sözünden dönecek bir adam değil, herkes böyle diyor.

Hank Palace bu soruşturmada karşısına çıkan ipuçlarını takip edip üniversite kampüsünden bozma bir Özgür Cumhuriyet’e gidecek ve ölümü ertelemeye çalışan mültecilerin bu kıyamet günlerinde de karşılaştıkları merhametsizliğe şahit olacak. Palace’ın parçalanan bir toplumda, sözünden asla dönmeyecek bir adamı bulup eşine geri getirmesi lazım. Ama bunu niye yapsın ki? Dünyadaki bu kısa vaktini niye böyle şeylerin peşinden koşmaya harcasın?

Kıyamet Polisi üçlemesinin Philip K. Dick ödüllü ikinci cildi Gerisayım Kenti kıyametin eşiğinde bambaşka bir gizem sunuyor ve Hank Palace bir kere daha “katil kim” sorusunun ötesiyle yüzleşiyor: Biz insanlar, birbirimize ne borçluyuz? Çöken bir medeniyette verdiğimiz sözlerin anlamı kalır mı? Neden sonumuzu bile bile yaşamaya devam ediyoruz?

“Müthiş bir hayal gücünün ürünü, üstelik gayet gerçekçi – yaklaşan kıyametin bu kitaptaki gibi bir şey olacağını düşünmek hiç de zor değil. Türleri harmanlamakta usta olan Winters yine karşımızda.” – Booklist

“Winters, insanların en iyi dürtülerinin peşinden gitmeye çalışırken nasıl başkalarının en ilkel içgüdülerinin kurbanı olduklarını anlatmayı çok iyi başarıyor.” – Toronto Star

“Palace her şeye rağmen sevilesi bir karakter olarak kalmayı başarıyor, tam kıyamete yakışacak bir kahraman.” – Publishers Weekly

Gerisayım Kenti - Ben H Winters

Gerisayım Kenti Türkçe Baskısına Dair

Eserin çevirmenliğini ilk kitabın da çevirisini üstlenen Şefika Kamcez gerçekleştiriyor. Editörlüğünün Alican Saygı Ortanca’ya ait olduğu romanın redaksiyonu ise Ömer Ezer tarafından gerçekleştirilmiş. 264 sayfalık kitabı yayıma hazırlayan isim Emirhan Burak Aydın. Eserin kapak tasarımı ise Hamdi Akçay’a ait.

Kıyamet Polisi serisinin üçüncü ve son kitabı olan romanın adı World of Trouble. Bu kitap henüz dilimize kazandırılmadı.

Peki siz bu seriyi takip ediyor musunuz? Gerisayım Kenti ve yazara dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Mars Şehri Projesi Dubai Çöllerinde Hayata Geçiyor

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Göktaşı geldi mi? :slight_smile: 1.5 yıl olmuş 3. kitap çıksın artık.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Stephen King en iyi roman Jason Voorhees

Stephen King En İyi Roman Fikrini Açıkladı: “I Jason”

Remember Film İnceleme 2015 Hatırla

Remember Film İncelemesi: Irkçılık En Tehlikeli Hastalık