in

Kıyamet Polisi Yeniden Raflara Geliyor

Bilimkurgu ve polisiye türlerini bir araya getiren Ben H. Winters imzalı Kıyamet Polisi serisinin ilk kitabı yeniden Türkçede.

Kıyamet Polisi

Polisiye ve bilimkurguyu bir araya getiren The Last Policeman (Kıyamet Polisi) serisinin ilk kitabı yeniden Türkçede. Amerikalı yazar Benjamin Allen H. Winters tarafından kaleme alınan serinin Türkçedeki ilk adımı; daha önce 2014 senesinde Tekin Yayınevi ile atılmış ancak devamı gelmemişti. Şimdiyse bilimkurgu ve fantazya türlerinde dikkat çeken eserlerle gündeme gelen İthaki Yayınları seriyi devraldı.

Ben H. Winters’ın üç kitaptan oluşan The Last Policeman serisi orijinal dilinde 2012 ve 2014 yılları arasında yayımlanıp tamamlandı. Türkçede ise 2014’te ilk kitabı dilimize konuk oldu; fakat devam edemedi. İthaki Yayınları, seriyi yeniden dilimize kazandırmaya başladığını duyurdu. Serinin yeni baskısında ise çevirmen isminin değişmediği gözlemlendi.

Philip K. Dick Ödüllü Kıyamet Polisi Tekrar Türkçede

Locus ve Grand prix de l’Imaginaire gibi önemli ödüllere aday olan ve The Edgar Allan Poe Ödülünü alan serinin ilk kitabı, başarısını diğer kitaplarıyla devam ettirdi. Philip K. Dick Ödülü’nü ise ikinci kitabıyla kucaklamayı başardı.

Altı aylık ömrü kalan dünyada cinayet çözmenin anlamını sorgulayan eser, okuru komplo teorileri, inkâr, kaos ve intiharlar ile dolu bir dünyaya davet ediyor. Kuşku uyandıran bir intiharı soruşturan Dedektif Palace’ın macerasına odaklandığımız eserde insanlığın temeli ve hayatın anlamı gibi felsefi sorgulamalar da okuru bekleyenler arasında.

Çevirmenliğini William H. Gass, Sarah Hall ve John Grisham gibi kitapları dilimize kazandırmış Şefika Kamcez’in üstlendiği kitap 296 sayfadan oluşuyor.

Eserin editörlüğü Alican Saygı Ortanca’ya, düzeltisi Ömer Ezer’e ait. Kitabı yayıma hazırlayan isim ise Emirhan Burak Aydın. Eserin kapak tasarımında Hamdi Akçay ve Doogie Horner isimlerini görüyoruz. Kıyamet Polisi 24 Ekim tarihinden itibaren raflarda olacak.

Kitaptan tadımlık bir bölüm okumak isteyenler şuraya göz atabilir.

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Kitabı okuyorum, hikaye ve anlatım çok akıcı. Kitabın bitmesine yaklaşık 50 sayfa kaldı.Ana hikaye için en başından dedektifin yanlış yöne baktığı düşüncesindeydim, neyse ki farkına varmaya başladı :slight_smile:

 2. Avatar for pcd pcd dedi ki:

  Çok merak ettiğim bir kitaptı fakat şimdiki zamanlı anlatımı sebebiyle okuyamayacağım. Bu huyum yüzünden nice kitaplar kaçırıyorum ama napalım :woman_shrugging: Bu kipten rahatsız olmayanlara derin bir saygı duymakla birlikte güzelim geçmiş zaman varken neden şimdiki zamanın tercih edildiğini hiçbir zaman anlayamayacağım sanırım.

 3. Avatar for alper alper dedi ki:

  Ben bu ayrıntıyı hiç düşünmemiştim, sizin yazdığınızı okurken aklıma geldi örneğin anlatıcı karakterin başına ne geleceğini bilmediğimiz durumlar için geçmiş zamanlı anlatım uygun olur mu?

 4. Avatar for Ufuk Ufuk dedi ki:

  Seri olduğunun farkındasın değil mi? Muhtemelen yeni kitap çıktığında unutmuş olacaksın. Her kitap birbiriyle bağlantılıysa tabi :slight_smile:

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  Evet seri olduğunu biliyorum, Kitabı bitirdim. Polisiye gizem çözülüyor, bilim kurgu gizem ise devam ediyor.

  İkinci ve üçüncü kitaba kalan 2-3 soru var, uzun ara verilmiş olsa bile okunabilir, unutulacağını sanmıyorum. Örneğin asteroit nereye çarpacak? (Bu spoiler değil, İlk sayfadan itibaren, kitapla ilgili arka kapak, tanıtım, haber her yerde yazıyor) Devam kitaplarını ithaki geç basacak olsa bile - umarım öyle bir şey yapmazlar - bunu unutmayız.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

Sinema

Sinema Yasasında Değişikliğe Gidildi

Behzat Ç

Behzat Ç.’nin Yeni Sezonu İptal Edildi