in ,

Hıdırellez – Velibor Çoliç | Haftanın Kitabı #214

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Velibor Çoliç imzalı “Hıdırellez” var. Eser, Yugoslavya’nın yüz yıllık hikâyesini konu edinerek tarih boyunca ötekileştirilmiş insanların yaşadığı dramı anlatıyor.

Hıdırellez - Velibor Çoliç | Haftanın Kitabı #214

Künye

Yazar: Velibor Çoliç
Kitap: Hıdırellez
Çeviri: Suat Başar Çağlan
Orijinal Adı: Ederlezi
Yayınevi: Livera Yayınevi
Sayfa sayısı: 200
Çıkış Tarihi: Şubat 2022


Hıdırellez – Velibor Çoliç | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

“Yolda bir kemik bulduğunuzda,” diyordu genç mültecilere, “bir zamanlar üzerinin etle kaplı olduğunu unutmayın. Şunu unutmayın dostlarım: Gerçek olan ten değil, ruhtur. Ten küldür, ruh ateştir.”

Hıdırellez uyumayı sevmeyen ve başkalarını da uyutmayan bir halkı anlatan karamsar bir komedi. Romanlar çocuksu, yaratıcı, büyülü ve artık var olmayan bir dünyanın metaforu olarak yer alıyor. Aslan Çavoro Bayramoviç adındaki Roman müzisyenin 20. yüzyıldan 21. yüzyıla uzanan ve üç ömre yayılan hikayesini özdeyişler, gelenekler, Bosna sevdaları ve Makedon ezgileri eşliğinde anlatan Hıdırellez’de Aslan ve orkestrası, toplama kamplarında yok edilen, Yugoslavya’nın parçalanma sürecinde savaşın acılarını yaşayan ve daha iyi bir hayata ulaşabilmenin peşinde koşarken kendilerini mülteci kamplarında bulan insanların sembolü haline geliyor.

Çoliç, yayımlandığı 2014 yılında Brive Edebiyat Ödülü’nü kazanan bu romanında dili ve edebiyatı yurt edinerek tarih boyunca ötekileştirilmiş insanların yaşadığı dramı sert bir şarkıya dönüştürüyor. Trajedi ile komedi, talih ile talihsizlik arasında gidip gelen dünyanın hakiki müziğine…

“Bir dahaki sefere gömerken size zahmet yanıma keman koyun, tabut da rahat olsun,” diye buyurdu. “O zaman bir daha dönmem.”


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

uçan balon

Aylık Öykü Seçkisi’nin 148. Sayısı Yayında: “Uçan Balon Öyküleri”

Disney Channel Türkiye Kapanıyor

Disney Channel Türkiye Kapanıyor: İçerikler Disney+’a Taşınıyor