in

Daryl Gregory’nin Nebula Finalisti “Kaşık Bükenler” Romanı Türkçede

Amerikalı yazar Daryl Gregory, Kaşık Bükenler adlı fantezi romanı ile Türkçede. Eser, Telemachus Ailesi’nin tuhaf hikâyesini konu alıyor.

Kaşık Bükenler - Daryl Gregory

Daryl Gregory yeni romanı Kaşık Bükenler ile okurun karşısına çıkıyor. Eser, Domingo Yayınevi tarafından yayımlanıyor.

1968 yılında dünyaya gelen Amerikalı bilimkurgu, fantezi ve çizgi roman yazarı Daryl Gregory Türkçedeki macerasına devam ediyor. Daha önce Biz Gayet İyiyiz ve Maymunlar Gezegeni ile karşımıza çıkan yazar, şimdi de Nebula Ödülü finalisti romanı ile dilimize konuk oluyor.

Dünya Fantezi Ödülü, Shirley Jackson, Crawford, Asimov Readers ve Geffen ödüllerini kazanan Daryl Gregory; Hugo, Nebula ve Sturgeon gibi ödüllerde de kısa listelere kalmayı başarmıştı.

İlk olarak 2017 yılında Spoonbenders adıyla yayımlanan Kaşık Bükenler, bir ailenin üç kuşaklık tuhaf hikâyesini konu alıyor.

Kaşık Bükenler – Daryl Gregory | Arka Kapak Tanıtımı

Kaşık Bükenler - Daryl Gregory

Astral seyahatçi Maureen, yalan detektörü Irene, kahin Buddy, telekinetik becerileriyle Frankie ve onlara liderlik eden usta dolandırıcı Teddy… Muhteşem Telemachus Ailesi 1970’lerin ortalarında, sihirbazlık ve zihin okuma gösterileriyle ülke çapında üne kavuşmuşlardı. Ancak bir gece, televizyonda, hem de canlı yayında, sihir onları terk edince tüm aile utançlarıyla birlikte Şikago’ya çekilip görünmez olmayı seçti.

Artık hiç kimsenin hatırlamadığı bu aileyle yirmi yıl sonra yeniden karşılaşıyoruz. Televizyondaki rezaletten çok sonra doğan torun Matty, kendi güçlerini keşfettikçe, bitkin, bitik –ve bu halde bile kapıya Gizli Servis’i getirmeyi becermiş– ailesinin hâlâ ve gerçek manada muhteşem olduğunu fark ediyor. Kaşık Bükenler, her bir ferdi özel biri olma potansiyeliyle lanetlenmiş, süper arızalı ve aynı zamanda gayet normal bir ailenin üç kuşaklık tuhaf ve efsanevi hikâyesi.

Kaşık Bükenler Hakkında Ne Dediler?

“Pervasız.” – The Guardian

“Hınzır mizahı, unutulmaz karakterleri ve dozunda doğaüstü büyüsüyle Kaşık Bükenler dörtnala gidiyor… Gregory’nin karakterleri sadece yetenekleriyle değil, son derece tanıdık insanilikleriyle de sihirli.” – Pittsburgh Post-Gazette

“Usta işi… Gregory, aile ilişkilerindeki olağan gizemler ile Şikago mafyasının ve karanlık devlet örgütlerinin gaddar melodramasını zarafetle birleştiriyor.” – Kirkus Reviews

Toplamda 488 sayfadan oluşan romanın çevirmenliğini Emre Ülgen Dal, editörlüğünü Algan Sezgintüredi üstleniyor. Kitabın özgün kapağı Oliver Munday’e, uygulaması Betül Güzhan’a ait. Eser, Ocak 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Daryl Gregory eserleri ve Kaşık Bükenler hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for annihilator annihilator dedi ki:

    Yazarın Biz Gayet İyiyiz romanı çok hoş ve şık bir romandı. Bu kitabını da ne zamandır bekliyordum.

  2. Avatar for Anita Anita dedi ki:

    Ben de bekliyordum :blush:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Yeni Buz Devri Filmi Fragmanı

Türkçe Seslendirme Kadrosu Değişen Yeni Buz Devri Filminin Resmi Fragmanı Yayınlandı

Andrew Garfield Spider-Man Örümcek Adam

Andrew Garfield: “Gelecekte Spider-Man Rolüne Açığım”