in

Nathanael West İmzalı Bayan Yalnızkalpler Türkçe Raflarında

Amerikalı yazar Nathanael West imzalı Bayan Yalnızkalpler (Miss Lonelyhearts), İthaki Modern dizisinin yeni üyesi olarak okurla buluştu.

Bayan Yalnızkalpler - Nathanael West

Modern Amerikan edebiyatının önemli yazarları arasında yer alan Nathanael West, “Bayan Yalnızkalpler” adlı kitabıyla İthaki Modern kapsamında Türkçeye kazandırılıyor.

1903 yılında dünyaya gelen yazar, 1924 senesinde Brown Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra ilk romanı The Dream Life of Balso Snell’ı 1931’de yayımlıyor. Contact adlı dergide editör olarak çalışıyor.

1934’te Temizinden Bir Milyon (A Cool Million), 1939’da Çekirgenin Günü (The Day of the Locust) kitaplarını yayımlıyor.

Yazarın orijinal adı Miss Lonelyhearts olan Bayan Yalnızkalpler kitabı ise 1933 tarihli. Eser, daha önce dilimize Yapı Kredi Yayınları tarafından kazandırılıyor. O baskı Gönül Abla – Temizinden Bir Milyon adıyla ve Tomris Uyar çevirisiyle okurun karşısına çıkmıştı.

İthaki Yayınları’nın baskısında ise Bayan Yalnızkalpler adı tercih ediliyor ve Temizinden Bir Milyon baskıda yer almıyor.

Bayan Yalnızkalpler – Nathanael West | Arka Kapak

Bayan Yalnızkalpler - Nathanael West
Flannery O’Connor, Bayan Yalnızkalpler’i, William Faulkner’ın Döşeğimde Ölürken’iyle beraber, modern Amerikan edebiyatında en sevdiği iki eser arasında sayıyordu. Ancak Nathanael West, aklında yeni romanının fikrini oluşturduğu bir dönemde geçirdiği otomobil kazasında eşiyle beraber hayatını kaybettiğinde eserleri sadece küçük bir topluluk tarafından biliniyordu. Hayatını otel yöneticiliği yaparak ve daha sonra arkadaşları F. Scott Fitzgerald ve William Faulkner’la aynı dönemde Hollywood’da senaryolar yazarak kazanan West, ölümünden yıllar sonra ün kazandı ve eserleriyle dünya edebiyatında melankolik, eleştirel, mizahi ve tamamıyla şahsına münhasır bir iz bıraktı.

1930’ların New York’unda bir adam kendini kaybetmek üzere. Bayan Yalnızkalpler, gazetede nasihat köşesine gelen mektuplara cevap yazan bir adam. İnancı sallantıda. Yarına. Şimdiye. Tanrı’ya. Çok içiyor. Okuduğu mektuplardaki imzaların, Çaresiz’in, Bıktım-her-şeyden’in, Boynu-bükük’ün, Veremli-kocanın-inançsız-karısı’nın dertleri ona sirayet ediyor iyice. Bir de başının belası editörü Shrike var, adam herkesle, her dertle alay ederek yaşıyor hayatını. Nathanael West, Bayan Yalnızkalpler’de inancın çözemeyeceği sorunları, biriktikçe umursamadığımız dertleri, kaygılardan ibaret bir adamı anlatıyor. Ve bir dua yankılanıyor şehrin sokaklarında: Bayan Y.’nin ruhu kutsal kıl bizi. Bayan Y. kalbinde sakla bizi.

“Modern Amerikan edebiyatının en sevdiğim eseri.” – Harold Bloom

“Joseph Heller, Thomas Pynchon, Philip K. Dick, George Saunders ve Bob Dylan’ı da dahil edebileceğimiz birçok ismin öncüsü.” – Jonathan Lethem

“Kesinlikle sarsıcı.” – John Dos Passos
Eserin çevirisini Emirhan Burak Aydın üstleniyor. 112 sayfalık kitabın editörlüğü ise Alican Saygı Ortanca’ya ait. Kitabın kapak tasarımı Hamdi Akçay tarafından gerçekleştiriliyor.

Nathanael West’in kaleme aldığı Bayan Yalnızkalpler, İthaki Modern serisinin 19. kitabı olarak karşımıza çıkıyor.

Yazara ve esere dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Stephen King, Mahşer Romanı Üzerinden Koronavirüs Uyarısı Yaptı

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Yazarının Kaleminden: Garibanların Şampiyonu - Erdoğan Küçükçelik

Yazarının Kaleminden: Garibanların Şampiyonu – Erdoğan Küçükçelik

Karantina İçsel Yolculuk

Karantina Günlerinde Sizi İçsel Yolculuğa Çıkaracak 5 Kitap