in

Paulo Coelho, Yeni Kitabını Mete Gazoz’a Adadı: “Okçu’nun Yolu”

Paulo Coelho, Türkçedeki yeni kitabı “Okçu’nun Yolu”nu 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya alan Mete Gazoz’a ithaf etti.

Paulo Coelho, Yeni Kitabı mete gazoz okçu'nun yolu

Paulo Coelho, Okçu’nun Yolu adını taşıyan yeni kitabını Mete Gazoz’a adadı. Ünlü yazar Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkçedeki son kitabının baskısını eline alarak, “Mete Gazoz… Bu, sana adadığım ilk kitabım. Okçuluğun dâhisi.” ifadesini kullandı.

Okçuluk, felsefe, hayat ve ilham gibi temalardan beslenen Paulo Coelho’nun Can Yayınları tarafından basılan Türkçedeki son kitabı Okçu’nun Yolu, orijinal dilinde ilk defa 2003 yılında The Archer adıyla yayımlanmıştı. Eserin yıllar sonra gelen Türkçe baskısı ise Brezilyalı yazar Paulo Coelho tarafından Mete Gazoz’a ithaf edildi.

Yazar, Twitter hesabı üzerinden şu ifadeleri kullandığı bir video paylaştı:

“Mete Gazoz, bu kitabı ilk olarak sana adıyorum. Senin gibi bir okçuluk dehasına kendi okçuluk eserimi sunuyorum. Bu sayede hayatlarımızı daha iyi anlayabiliriz.”

Paulo Coelho, “Okçu’nun Yolu”nu Olimpiyat Şampiyonu Mete Gazoz’a İthaf Etti

Türkiye’de geniş bir okur kitlesine sahip olan Paulo Coelho, özellikle Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Şeytan ve Genç Kadın, Elif ve Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım kitaplarıyla tanınıyor. Eserleri 170 farklı ülkede ve 83 dilde yayımlanan yazarın, dünya çapında bugüne kadar 320 milyondan fazla okunduğu biliniyor.

Yazarın Emrah İmre tarafından Türkçeye kazandırılan Okçu’nun Yolu (The Archer) kitabı, 21 Eylül 2021 tarihinde raflardaki yerini almış durumda.

mete gazoz

22 yaşında Türkiye adına 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda okçuluk dalında altın madalya kazanarak tarihe geçen Mete Gazoz’u unutmayan Coelho, Türkiye’deki okurları için kitabının yeni baskısında bir jest yapmaktan geri durmadı. Türkiye’yi yakından takip eden yazar, daha önce de İzmir Depremi için bağışta bulunacağını açıklamıştı.

Okçu’nun Yolu Kitabının Konusu

Paulo Coelho romanlarından alışık olduğumuz bir çizgide ilerleyen Okçu’nun Yolu, yine bir arayış öyküsü. Tetsuya adını taşıyan bir okçunun yaşamını konu alan eser, okçuluk felsefesi üzerine önemli sorgulamalarda bulunuyor.

Bir köyde sakin ve mütevazı bir hayat sürdüren, marangozlukla uğraşan Tetsuya’nın en büyük yeteneği okçuluktur. Bir gün çok uzaklardan gelen bir başka okçunun kendisine meydan okumasıyla Tetsuya kendisini ummadığı bir mücadelenin içinde bulacaktır.

Coelho kitap için daha önce şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kaleme aldığım bu metinde yay, ok, hedef ve okçu aynı gelişim ve sınama mekanizmasının bütünleyici birer parçası.”

Siz Paulo Coelho hakkında ne düşünüyorsunuz? Yazarın bu jestini nasıl karşıladınız? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Twitter

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for anon6571210 anon6571210 dedi ki:

    Böyle şeyler gurur verici geliyor insana. Daha çok başarılar gelir umarım, sporun her dalında.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Dirilen İskelet - Hüseyin Rahmi Gürpınar | Haftanın Kitabı #190

Dirilen İskelet – Hüseyin Rahmi Gürpınar | Haftanın Kitabı #190

Invasion Fragmanı

Invasion Fragmanı: Apple TV+’ın Bilimkurgu Dizisi Yaklaşıyor