in

Semenderlerle Savaş: Karel Çapek’in Kara Mizah ile Distopyayı Buluşturduğu Kült Eseri Tekrar Türkçede

Karel Çapek imzalı Semenderlerle Savaş, kara mizah ile distopyayı bir araya getiriyor. Eserin yeni baskısı Jaguar Kitap’tan çıkıyor.

Semenderlerle Savaş - Karel Çapek
- Reklam -
- Reklam -

Karel Çapek imzalı Semenderlerle Savaş yeniden Türkçeye kazandırıldı. Eser, Jaguar Kitap etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

Türkçede daha önce Sabri Gürses (Everest Yayınları) ve Muhammed Gürsoy (Dorlion Yayınevi) tarafından okurla buluşan Semenderlerle Savaş kendisine yeni bir baskı buluyor. Eserin bu edisyonu, Jaguar Kitap’ın spekülatif kurgu türündeki kitapları değerlendirdiği Prospero Kitaplığı altında yayımlanıyor.

Çek yazar Karel Çapek (Karel Čapek), son dönemlerde Türkçe raflarındaki külliyatını her geçen gün genişletiyor. 1890 yılında dünyaya gelen yazar, dedektiflik hikâyeleri, peri masalları, felsefi çalışmalar, tiyatro oyunları, bilimkurgular üretmiş bir isim. En ünlü eseri ise 1920’de yayımlanan R.U.R. Rossum’un Evrensel Robotları kitabı. Yazar bu çalışmasında “robot” terimini edebiyat dünyasına kazandırmayı bilmişti.

- Reklam -

Tanrı Fabrikası, Beyaz Veba, Bahçıvanın Bir Yılı ve Daşenka’nın Hayatı gibi kitaplarını dilimizde okuduğumuz yazarın önemli eserlerinden birisi daha yeni baskıya kavuşuyor.

Orijinal adı Válka s Mloky olan kitap ilk olarak 1936 yılında yayımlanmıştı.

Semenderlerle Savaş – Karel Çapek | Arka Kapak Tanıtımı

Semenderlerle Savaş - Karel Çapek

Bizden sonra semenderler gelecek! Gelecek semenderlerindir. Semenderler kültür devrimidir. Velev ki kendi sanatları yok; en azından aptalca idealler, pörsümüş gelenekler ve şiir, müzik, mimari, felsefe ve genel olarak kültür adı altında üretilen tüm o muğlak, sıkıcı, demode paçavraların altında belleri bükülmedi. Midemize kramp geçirten o bunakça laflar! Neyse ki insanın o demode sanatını geviş getirmeye başlamadılar henüz; onlar için yeni bir sanat üretmeliyiz! Biz gençler, geleceğin semenderizmine giden yolları döşüyoruz: Bizler ilk semenderler olmak istiyoruz, bizler yarınların semenderleriyiz!

Dünyanın sürüklendiği cehennemi II. Dünya Savaşı’ndan çok önce fark eden yazarlardan Karel Çapek’in Semenderlerle Savaş’ı, kapitalizme ve ona koşut yükselen faşizme karşı bir uyarı niteliğinde…

- Reklam -

1936’da yayımlanan bu başyapıt sadece içeriğiyle değil, biçimsel açıdan da öncü bir eser. Farklı anlatım teknikleri, epik-absürt öğeleri ve kara mizahıyla distopik roman türünün 20. yüzyıldaki en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen Semenderlerle Savaş, Ekin Uşşaklı’nın çevirisiyle…

Semenderlerle Savaş Hakkında Ne Dediler?

“Çapek’in Avrupa’daki cehennemî delilikle ilgili satirik görüşleri kesinlikle büyüleyici.” — Thomas Mann

Semenderlerle Savaş hiçbir zaman unutulmayacak… Çapek, romanlarıyla totaliter bir dünyanın dehşet verici görüntüsünü önceden gören belki de ilk Avrupalı yazardır.” — Milan Kundera

Toplamda 288 sayfadan oluşan kitabın çevirmenliğini Ekin Uşşaklı üstleniyor. Eserin yeni baskısı Ağustos 2021 itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Roman, Jaguar’ın Prospero Kitaplığı’nın sekizinci üyesi oldu. Dizideki diğer eserlere buradan göz atabilirsiniz.

Karel Çapek eserleri ve Semenderlerle Savaş hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

doom patrol 3. sezon fragmanı

Doom Patrol 3. Sezon Fragmanı: Madame Rouge Sahnede

Megalopolis oyuncu kadrosu francis ford coppola

Francis Ford Coppola Yeni Filmi Megalopolis için Kadroyu Netleştiriyor