in

Seyyahlar ve Kâşifler Kitabı: İnsanlık Tarihinin En Namlı Gezginleri Öykülerde Buluşuyor

Seyyahlar ve Kâşifler Kitabı ile insanlık tarihinin namlı gezginleri öykülere konuk oluyor. Eser, Ketebe Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Seyyahlar ve Kâşifler Kitabı

Seyyahlar ve Kâşifler Kitabı, insanlık tarihinin en namlı seyyah ve kâşiflerini öykülerde buluşturmak üzere yola çıktı. Aykut Ertuğrul’un derlediği eserde toplamda 22 öykü yer alıyor. Kitap Ketebe Yayınları etiketiyle raflara geliyor.

Gerçek kişi, tarihi ya da kurgu karakter ayrımı gözetmeden seyyahlığı ve kâşifliği ile iz bırakmayı başarmış isimlerin izinden giden öykülerden oluşan kitap, geçen günlerde okurun karşısına çıkmaya başladı.

Adige Batur, Akif Hasan Kaya, Arda Arel, Aykut Ertuğrul, Betül Sezgin, Bülent Ayyıldız, Elif Hümeyra Aydın, Emin Gürdamur, Emre Ergin, Erhan Genç, Ertuğrul Emin Akgün, Gülşen Funda, Güray Süngü, Güzide Ertürk, Handan Acar Yıldız, M. Fatih Kutlubay, Mahmut Coşkun, Mustafa Aplay, Murat k. Murat, Mahmut Sami Yıldız, Mehmet Ali Kaba ve Onurhan Ersoy kitapta öyküleri ile yer alan isimler.

Eseri derleyen Aykut Ertuğrul, sunuş yazısında yazarların yola çıkış yollarını şu cümlelerle tarif ediyor:

“Bu defa, eski dünyanın kahramanlarını ve temalarını selamlamayı seçtik. Her yazar, yazdığı öyküyle önünde -her şeye rağmen- uzanan uçsuz bucaksız yola baktı ve yolda bir seyyahı gördü. O seyyahı usulünce, kendi bildiğince yorumladı. Selamladı, onun dünyasına doğru yürüdü; onu kendi dünyasına davet etti.”

Seyyahlar ve Kâşifler Kitabı – Kolektif | Arka Kapak Tanıtımı

Seyyahlar ve Kâşifler Kitabı

Seyyahlar ve Kâşifler Kitabı; insanlık tarihinin en namlı seyyah ve kâşiflerini hikâyelerle selamlamayı amaçlıyor. Bu selam, artık geri gelmeyecek günlere, serüvenlere, efsanevi yolculara yakılmış içli bir ağıt olarak düşünülebilir. Ama, pekâlâ bir davet olarak da! Çünkü hikâyeler, bizim için hâlâ kahramanları çağırmanın aklımıza gelen en güzel yollarından biri.

Aykut Ertuğrul’un yayına hazırladığı Seyyahlar ve Kâşifler Kitabı’nda günümüz öyküsünün yetenekli isimleri; yolu, yolculuğu, bütün anlamlarıyla seyahati ve dünyayı seyyahlar aracılığıyla anlamaya çalışıyorlar. Hikâyelerin bugünkü muhataplarını, yani siz okurları da bir yol arkadaşı olarak yanına çağırıyorlar.

Peki siz? Derdi yol ve yolda olmak olan bu görkemli okuma yolculuğuna hazır mısınız?

Toplamda 256 sayfadan oluşan kitabın yayıma hazırlığını Gülşen Funda, düzeltisini Filiz Muslu üstleniyor. Eserin kapak tasarımı ise Harun Tan’a ait.

Seyyahlar ve Kâşifler Kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

The Great Gatsby Dizi

The Great Gatsby Dizi Oluyor: F. Scott Fitzgerald’ın Klasik Eseri Ekrana Uyarlanıyor

Kurtlar Ülkesi: Tünde Farrand

Kurtlar Ülkesi: Tünde Farrand’dan Black Mirror Ruhunu Taşıyan Bir Distopya