in

Terry Pratchett’ın Yayımlanmamış Tüm Eserleri Yok Edildi

Merhum Terry Pratchett’ın son arzusu üzerine yazarın yarım kalmış ve yayınlanmamış tüm çalışmaları ortadan kaldırıldı.

Hepimizin başına gelmiştir; çok sevdiğimiz bir yazar, şarkıcı ya da sanatçı hayata gözlerini yumduğunda en az bir yakınımızı kaybetmiş kadar üzülürüz. Çünkü hiç tanışmasak da, hiç konuşmasak da bizi kâh güldüren kâh hüzünlendiren o kişinin çok özel bir yeri vardır hayatımızda. Ama bazen de ölümünün ardından yarım kalmış, yayımlanmamış işleri çıkar ortaya. Mesela Douglas Adams’ın Kuşkucu Somon‘u. Ya da J.R.R. Tolkien’in Hurin’in Çocukları

Eğer şanslıysak emin ellerdedirler ve çok fazla kurcalanmadan, aslına sadık bir şekilde buluşturulurlar bizlerle. Ama bazen de paragöz yayıncıların ve kapitalist düzenin kurbanı olurlar. Sonra ver elini geliştirilmiş evrenler, aslında devam olmayan devam kitapları, yan sanayiiler, yarım kalmış öyküler, yarım kalmış öykülerin öteki yarısı, süper düper maksi edisyon… diye gider.

Ancak görünen o ki Terry Pratchett ve Diskdünya böyle bir şeyi hiçbir zaman yaşamayacak. Çünkü merhum yazarın yarım kalmış hikâyelerini içeren sabit disk, kendisinin son arzusuna uygun şekilde “bir silindir tarafından ezilerek” yok edildi. Evet, doğru okudunuz. Silindir.

2007 yılında Alzheimer teşhisi konulan, 2015 yılındaysa hayata gözlerini yuman Terry Pratchett ölmeden önce yakın dostu Neil Gaiman‘a yarım kalan işlerinin devam ettirilmesinden veya kendisinden sonra başka birinin Diskdünya romanları yazmasındansa, “yayımlanmamış tüm çalışmalarının bilgisayarıyla birlikte bir yolun ortasına konulmasını ve üstlerinden bir silindir geçmesini” tercih ettiğini söylemişti. Ve aynen de öyle yapıldı.

Pratchett’ın uzun süreli asistanı Rob Wilkins geçtiğimiz günlerde merhum yazarın sabit diskini alıp bir buharlı araçlar fuarının yolunu tutmuş ve Lord Jericho isimli bir silindirle eski dostunun son arzusunu yerine getirmiş.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

2 Yorum

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Usta Çevirmenlerden “Çeviri Atölyesi”

Forbes Dergisi, 2017 Yılının En Çok Kazanan Yazarlarını Duyurdu!