in

Türkiye’nin En Büyük Kütüphanesi Ankara’da Açılıyor

Türkiye, 7 gün 24 saat açık olacak “en büyük kütüphanesi”ne Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ile kavuşmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Dünyanın dört bir yanından ilgi çeken kütüphane haberlerini sizlerle buluşturmaktan büyük bir keyif duyuyoruz. Bunların yanı sıra, Türkiye’de de kimi zaman dikkat çeken adımlar atılabiliyor. 20 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da açılacak Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi de bunlardan birisi.

Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olarak tanımlanan kütüphanenin dikkat çeken bir diğer yanı ise 7 gün 24 saat ziyaretçilere açık olacak olması.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Mimari açıdan Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş akımlardan etkilenen Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile birlikte pek çok davetlinin katılımı ile açılacak.

Kütüphanedeki Rafların Toplam Uzunluğu 201 Kilometreyi Buluyor

Hazırlıkları 2016 yılında başlayan kütüphane, 125 bin metrekare kapalı alana sahip. Kütüphane, aynı anda 5 bin ziyaretçiyi ağırlayabilecek. İçerisinde 4 milyon basılı, 120 milyondan fazla da elektronik yayın, 550 bin e-kitap ve nadir eser yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Kütüphane aboneliği sayesinde basılı kaynaklarla birlikte, elektronik kaynaklar için de abonelik sistemiyle kütüphaneden istifade edilebilecek. 100 değişik ülkeden toplamda 134 farklı dilde basılı eser ile 120 milyon makale ve rapor; toplam uzunluğu 201 kilometreyi bulan raflarda barındırılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olmakla birlikte barındırdığı koleksiyon ve vereceği hizmetlerle, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi dünyanın sayılı kütüphaneleri arasına girmeyi hedefliyor.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ne e-Devlet Üzerinden Üye Olunabilecek

Kütüphaneye üye olmak için e-Devlet kullanılabilecek. Yabancı uyruklu vatandaşlar da pasaportları karşılığında geçici giriş kartları edinebilecek. Yeni kimliğe sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, kütüphane girişindeki turnikelerden yalnızca kimlik kartlarını okutarak giriş yapabilecek. Eski kimliklere sahip kişiler ise girişteki bankolardan hızlı giriş için ayrı kartlar edinebilecek.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Kütüphane her yaştan okura hizmet verebilmeyi hedefliyor. Bu amaçla 5-10 yaş arası ziyaretçilere özel Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi, 10-15 yaş arası okurlar için Gençlik Kütüphanesi yer alıyor. Ayrıca Ses ve Görüntü Kütüphanesi, Nadir Eserler Kütüphanesi, Araştırma Kütüphanesi, Cihannüma Salonu, Süreli Yayınlar Salonu, Selçuklu Müze ve Sergi Salonu, Anadolu Salonu, Divan Salonu, Mücellithane ve Kitap Şifahanesi gibi bölümler Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin bölümlerinden bazılarını oluşturuyor.

Kütüphane alanları dışında 500 kişilik konferans salonu, teknoloji sınıfları, mesleki eğitim sınıfları, özel grup çalışma ve film izleme alanları, yemek salonları, seminer salonları, mescit, personel çalışma alanları ve dinlenme alanları da ziyaretçilerin kullanımına açık olacak.

Tarihteki 16 Türk devletini temsil etmesi için 16 sütunun bulunduğu Cihannüma Salonu, 3 bin 500 metrekare alanda, 224 kişilik oturma kapasitesi ve 200 bin kitaptan oluşan koleksiyona sahip. Bu bölümde çeşitli ülkelerden getirilen, ilgili bölgenin kültür ve tarihini anlatan kitaplar “Dünya Kitaplığı” başlığı altında yer alacak.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Siz ülkemizde böyle bir kütüphanenin açılmasını nasıl karşılıyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Her Kitapseverin Rüyası: Çin’in Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi’yle Tanışın!

Kaynak: AA

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Bugün aldığım en güzel haber, darısı Malatya’nın başına :slight_smile:

 2. Avatar for Rwenzori Rwenzori dedi ki:

  Muhteşem görünüyor, en yakın zamanda ziyarete gideceğim.

 3. Avatar for fortknoxt fortknoxt dedi ki:

  Ankara’ya gittiğimde kesinlikle gideceğim yer.

 4. Avatar for UlianaHippogrief UlianaHippogrief dedi ki:

  Mükemmel görünüyor! Bir Ankara’lı olarak gurur duydum. Umarım keyif dolu vakit geçirir herkes. İlk fırsatta ziyaret edeceğim.

 5. Avatar for SOLINARI SOLINARI dedi ki:

  Millet kıraathanelerine benzemez umarım. İstanbulda kimlerde millet kitap okumaya değil telefon ile sosyal medyada takılıyor. İfrit oluyorum ya. Madem kitap okumaya aksın yada araştırma yapmayacaksın neden kütüphaneye gelirsin. Ah ah…

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

rapunzel tangled disney

Rapunzel, Disney’in Yeniden Çevrimleri Arasına Katılıyor

Ted Chiang - Nefes

Ödüllü Bilimkurgu Yazarı Ted Chiang Yeni Kitabı “Nefes” ile Türkçede