in ,

Kuşkucu Somon Tekrar Bizlerle

Alfa Yayınları, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nden sonra Douglas Adams’ın baskısı tükenen bir başka kitabını daha bizlerle buluşturuyor.

Douglas Adams’ın ölümünden sonra üstadın bilgisayarında bulunan makalelerden, denemelerden, hikâyelerden ve yazmakta olduğu romanın ilk 10 bölümünden oluşan Kuşkucu Somon tekrar Türk okurlarla bir arada.

Baskısı uzun zamandır bulunmayan kitap, geçtiğimiz aylarda Otostopçunun Galaksi Rehberi hasretimize bir son veren Alfa Yayınları tarafından yeniden basıldı.

Kitapta Dirk Gently‘nin en son ve tamamlanmamış macerası olan Kuşkucu Somon‘un yanı sıra muzip yazarın çeşitli konulardaki görüşlerini ve anılarını içeren yazılar da yer alıyor. Bunları okurken kendinizi onunla sohbet ediyormuş gibi hissediyorsunuz, ki bu bile başlı başına eğlenceli bir deneyim.

Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:

Douglas Noel Adams neredeyse her satırında zekâ şimşekleri çakan Otostopçunun Galaksi Rehberi serisiyle, bilimkurgu türünün dokusunda geri dönülmez değişimler yaratmayı başarmıştı. Ama sonrasında, herkes ondan yepyeni maceralar beklerken, ne yazık ki çok genç denebilecek bir yaşta aramızdan ayrıldı. Büyük bir şaşkınlık içine düşmüş dostları için yapılacak tek bir şey kalmıştı: Douglas Adams’ın o çok sevdiği bilgisayarının içinde derin bir araştırmaya girişmek ve en azından son kez bile olsa galakside yeniden otostop çekebilmek.

Kuşkucu Somon’un ortaya çıkış macerası işte böyle özetlenebilir. DNA’nın o eşsiz kıvraklıktaki zekâsı bir kez daha karşınızda. “Hayat”, “Evren”, “Ve Her Şey” adıyla üç temel parçaya bölünerek hazırlanmış bu çalışma, tanıyan herkesin sevdiği Douglas Adams’a gönderilen bir saygı ve sevgi selamı olmasının yanı sıra usta yazarın okurlarına gülümseyerek baş parmağını bir kez daha havaya kaldırmasıdır aslında.

En sinirli, en umutsuz okurların bile tüm beklentilerini rahat rahat karşılayan bu küçük kitapta sevgili dostumuz DNA’ya dair daha önce kimsenin bilmediği gerçekleri de öğreneceksiniz. Sonuçta paniğe kapılmanıza hiç gerek yok, yeter ki havlunuzu yanınıza almayı unutmayın…

Kitabın çevirisi daha önce olduğu gibi İrem Kutluk‘a ait. Kapak çizimiyse Alfa’nın Otostopçu baskılarını resimleyen Berat Pekmezci‘den. Şimdiden keyifli okumalar dileriz…

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stargate Hasreti Bitiyor! Stargate: Origins Aralık Ayında Bizlerle!

Assassin's Creed: Sahipsiz - Oliver Bowden

Assassin’s Creed: Sahipsiz Raflarda