in ,

Müzik Yapımcısı Hasan Saltık Yaşamını Yitirdi

Kalan Müzik’in sahibi olan ve Türkiye’deki müziği dünyaya tanıtmada önemli bir rol oynayan Hasan Saltık, 57 yaşında aramızdan ayrıldı.

Hasan Saltık Kalan Müzik

Kalan Müzik’in sahibi olarak tanınan ve şimdiye dek binden fazla albüme yapımcı olan Hasan Saltık, geçirdiği kalp krizi nedeniyle 57 yaşında aramızdan ayrıldı.

Hasan Saltık, yaklaşık 30 yıl boyunca Türkiye’nin müzik piyasası için önemli katkılarda bulundu. Kurucusu olduğu Kalan Müzik ile binlerce albümün sevenleriyle buluşmasına yardımcı olan isim, Klasik Türk müziği ile Anadolu, Kafkas ve Balkan halk müziklerinin nadide örneklerini derleyerek, müzikseverlerle buluşturuyordu.

1964 yılında Tunceli’de doğan Hasan Saltık, ilköğrenimini dünyaya geldiği şehirde, orta öğrenimini ise İstanbul’da tamamladı. Daha sonra İstanbul Devlet Konservatuvarında başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bıraktı. Eğitimine Suadiye Lisesi’nde devam etti.

Aynı zamanda amcasının oğlu da olan Rahmi Saltuk’un plak şirketinde işe girdi ve dört yıl çalıştı. Sonrasında ayrılarak 1992 yılında Kalan Müzik’i kurdu. Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında yayınladı.

Saltık’ın ölüm haberini Kalan Müzik sosyal medya hesabı üzerinden “Bazı şeyleri duyurmak çok zor, büyük acıları… Belki sonra, dilimiz döndüğünde… Şimdi kısa sürmüş ömre sessizce ağıt yakıyoruz. Hasan Saltık yaşadı, devri daim olsun.” sözleriyle duyurdu.

Hasan Saltık Ölümü Sonrası Sanatçı Dostları da Başsağlığı Mesajları Paylaştılar

Vefatının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığının sosyal medya hesaplarından da “Müzikal belleğimize çok değerli eserler kazandıran kıymetli yapımcı Hasan Saltık’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.” açıklaması yapıldı.

Ünlü müzisyenlerimizden Sabahat Akkiraz şunları söyledi:

“Ah ki ah. Yüreğimi yaktın Hasan. Güldüğümüz anlar resimlerde kaldı dede. Hasan Saltık Hakk’a yürüdü. Kalan yola, müziğe, kültürümüze hizmetin. Nur içinde uyu. Çok erken oldu. Çok üzgünüm.”

Özellikle son yıllarda yaptığı sosyal sorumluluk projeleriyle öne çıkan Haluk Levent ise “Abimiz… Daha çok işimiz vardı Hasan abi.” yazarken, Şevval Sam “En büyük yol arkadaşımı kaybettim. Üzüntümü kelimelerle ifade edemiyorum.” paylaşımını yaptı.

Sanatçı Onur Akın da Hasan Saltık’ın ölümü sonrası hislerini şu sözlerle paylaştı:

“Hasan Saltık’ı kaybetmenin derin hüznü içindeyim. 30 yıllık acı tatlı anılarımız oldu. Çok erken bir gidiş bu. Camiamızın ve sevenlerinin başı sağ olsun. Devri daim olsun.”

Hasan Saltık’ın cenaze töreni, 4 Haziran 2021 günü saat 13.00’te Kartal Cemevi’nde yapılacak. Cenazeye Saltık’ın ailesi ve yakınları katılacak.

Peki ya sizler Hasan Saltık’ın çalışmaları ve Türkiye’nin müzik dünyasına kattığı şeyler hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Kalan müzik (bu arada Kalan Tunceli’nin eski isimlerinden birisi daha doğrusu eskiden şehir merkezinin olduğu yerin adı) ve Hasan Saltık unutulmuş, kaybolmuş kayıtları yeniden gün yüzüne çıkarmasının yanı sıra örneğin her yerde unutulmuş, yok sayılmışken sadece halkın gönlünde ve kulağında yaşayan Neşat Ertaş’ı yeniden büyük kitleler ile buluşmasına ön ayak oldu. Politik müzik gruplarının, politik sanatçıların müziklerini yapmalarına olanak sağladı.

  Hasan Saltık’ın ölüm haberine çok üzüldüm.

 2. Avatar for Kehribar Kehribar dedi ki:

  Gün boyu kim bu dedim. Demek Kalan müziğin sahibiymiş. Çok bilgim yok ama A’dan Z’ye ne kadar bilindik parça varsa Kalan tarafından yayınlandığını geçen senelerde farketmiştim. Türkiye müziğinde yeri büyük olsa gerek. Başımız sağ olsun.

 3. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Allah rahmet eylesin.

 4. Avatar for driveinthenails driveinthenails dedi ki:

  Cenazesi bugün bizim semtten kaldırılınca haberim oldu. Ünlü akını vardı: İmamoğlu’ndan tut İmirzalıoğlu’ya kadar. Seveni çokmuş.

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  70’li yıllarda Almanya’ya yerleşen ve Türkiye’ye küskün büyük ozan Neşet Ertaş’ın ülkesiyle barışmasını, yurda dönmesini sağlayan isim de Hasan Saltık’tı. Son olarak vasiyeti üzerine bulduğu makara bant kayıtlarından 3 long play ve 1 CD yayınlayan Hasan Saltık büyük ustanın döndükten sonra çıktığı açık hava konserini şöyle anlatmıştı AA’ya verdiği son röportajında:

  “Almanya’da artık öyle bir duruma gelmiş ki, düğünlerde çıkıyor, çok komik fiyatlarla. ‘Ağabey, 5-6 bin kişi seni izleyecek.’ dedim. ‘Nasıl yani?’ dedi. ‘Ağabey sadece üniversite öğrencileri, gençleri göreceksin’ dedim.
  Buraya getirdik, açık havada konseri yapacağız, heyecandan tir tir titriyor. Ben de fazla heyecan yapmasın diye Şener Şen’i aldım yanıma kulise gittik. Şener Şen’i görünce tabii filmlerinden biliyor, biraz rahatladı. Perdenin arkasından baktı. Arada Şener Şen ile sohbet ediyorlar. Bana döndü, ‘Hasan bizim Abdallar yok. Onların parası yoktur. Onlar bir köşede kıvrılmıştır dışarıda. Sen onları ne yap et içeri sok.’ dedi. Dışarı çıktım. Açıkhava’nın dışında gerçekten 90-100 kişilik hemen Kırşehirli oldukları belli, esmerler, zaten birbirlerini tanıyanlar toplanmış, Neşet Baba’yı dinlemek için çimenlerin üzerine oturmuşlar. Onları içeri aldık, merdivenlere oturttuk çünkü yer yok. Onlar Neşet Baba çıkınca iç ceplerinden kaşıkları çıkarttılar bir şov yapmaya başladılar, inanamazsın. Ondan sonra rahatladı. ‘Neşet ağabey bak aldık. Hadi sen çık. Rahatla. Bak 30 yıl sonra konser veriyorsun.’ dedim. Bu arada basın yıkılıyor, Neşet Usta 30 yıl sonra ilk defa Açıkhava’da büyük konser veriyor, diye. Şener Şen, ‘Sen bundan sonra Ankara, İzmir, Kırşehir konserleri de yaparsın’ dedi. ‘Yok, Hasan’ı kıramadım. Bu deli çocuk beni getirdi. Tövbeler olsun. Ben dönerim’ dedi

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Cesur Yeni Pigya Dergisi

Distopya ile Mizahı Buluşturan Cesur Yeni Pigya Dergisi Çıktı

Betty DeVille Rugrats

Betty DeVille, Yeni Rugrats Çizgi Dizisinde Lezbiyen Kimliğini Açıklıyor