in ,

2021 ALMA Adayları Açıklandı: Listede 4 Türk İsim de Var

2021 ALMA adayları belli oldu. Çocuk ve gençlik edebiyatının önemli ödüllerinden ALMA’da Türkiye’den de 4 isim aday olarak listede yer aldı.

2021 ALMA Adayları

2021 ALMA aday listesi açıklandı. 2003 yılından beri Astrid Lindgren’in anısına verilen ve tam adı Astrid Lindgren Memorial Award olan ödüllerde, bu yıl 4 Türk aday listesinde yer aldı. Çocuk ve gençlik edebiyatı odaklı ALMA, dünyanın prestijli edebiyat ödülleri arasında yer alıyor. Yalnızca yazarlara değil, çocuk kitabı illüstratörleri, hikâye anlatıcıları ve okuma kültürü üzerine kuram geliştiren kişiler de ALMA’ya aday gösterilebiliyor.

İsveç hükümetinin verdiği ALMA, İsveçli çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren’in anısına dağıtılıyor. Lindgren’in eserleri 100’den fazla farklı ülkede yayımlandı. Yazarın en meşhur kahramanı ise Pippi Uzunçorap. Lindgren’i dilimizde de çokça okuma fırsatı bulduk.

Toplamda 69 ülkeden 263 farklı adayın yarıştığı 2021 ALMA için Türkiye’den toplam 4 isim aday olarak listede yer buldu: Aytül Akal, Behiç Ak, Feridun Oral ve Huban Korman.

Bu isimler, ülkemizin ALMA’da temsiliyeti için İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından sağlandı.

Astrid Lindgren
Astrid Lindgren

Astrid Lindgren Memorial Award ekibi, kitap okumanın çocukların dünya görüşünü şekillendirdiğine ve farklılıklara saygı duymalarını sağladığına dikkat çekiyor.

2021 yılı jürisinin başkanı Boel Westin, ödüle dair şunları ifade etti:

“Çocukların ve gençlerin dünyayı daha iyi algılayıp yorumlayabilmeleri için edebiyata erişimlerinin olması şimdi daha da önemli bir hale geldi. ALMA listesi bu yıl çok kapsamlı, nitelikli ve çeşitli.”

2021 ALMA, 13 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilecek canlı yayın ile sahiplerine kavuşturulacak.

YouTube video

2021 ALMA Adayları Listesinde Türkiye’yi Temsil Edecek İsimler Hakkında

Aytül Akal Kimdir?

1952 İzmir doğumlu yazar ve editör Aytül Akal, aynı zamanda çocuk kitapları yayımlayan Uçanbalık Yayınları’nın kurucusu olarak da biliniyor. Onlarca çocuk kitabı kaleme alan Akal, şiirler, masallar ve oyunlar da kaleme aldı. İlk çocuk kitabı Geceyi Sevmeyen Çocuk 1991 yılında yayımlandı. Eserleri pek çok dile çevrildi.

Behiç Ak Kimdir?

1956 Samsun doğumlu yazar, karikatürist ve belgesel film yönetmeni Behiç Ak, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi gördü. 1982 yılından beri karikatürler çiziyor. Çocuk kitapları, tiyatro oyunları, romanlar kaleme alıyor. Eserleri Japonca başta olmak üzere pek çok dile kazandırıldı.

Feridun Oral Kimdir?

1961 Kırıkkale doğumlu yazar, çizer ve ressam Feridun Oral, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. 1986 senesinden beri çizimleri hem Türkiye’de hem de dünyanın pek çok ülkesinde sergilenmekte. İlk çocuk kitabı Kirpi ile Kestane ise 1990 yılında yayımlandı.

Huban Korman Kimdir?

1959 İstanbul doğumlu çizer Korman, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü mezunu. Sayısız çocuk kitabı resimleyen Korman, 2008 yılında illüstrasyon dalında Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu (IBBY) Onur Listesi’ne dahil edildi.

2021 ALMA adaylarının yer aldığı geniş listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Peki siz ALMA’yı takip ediyor musunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Bianet

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

kulaklik olmadan ses SoundBeamer 1.0

Kulaklık Olmadan Sesi Doğrudan Beyne Gönderen Teknoloji Geliştirildi

Aquaman 2 Amber Heard

Amber Heard, Aquaman 2’da Yer Almayacağı İddialarını Ağır Sözlerle Çürüttü