in

Hürrem Sultan Portresi İngiltere’de Açık Artırma ile Satışa Çıkıyor

Hürrem Sultan portresi açık artırma ile satışa çıkıyor. 16 ya da 17. yüzyıldan kaldığı düşünülen tablo İngiltere’de alıcılarını bekliyor.

Hürrem Sultan Portresi açık artırma

Hürrem Sultan portresi açık artırma ile satışa çıkıyor. İngiltere’de gerçekleştirilecek müzayedede ender sanat eserleri alıcılarını bekleyecek.

İngiltere’nin başkenti Londra’da çalışmalarını sürdüren müzayede evi Sotheby’s’in gerçekleştireceği açık artırma uzun süredir koleksiyonerlerin ilgisini çekmeyi sürdürüyor. Açık artırmada Osmanlı İmparatorluğu’nun 10. padişahı Kanunî Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın bir portresi de satışa çıkacak. Tablonun 16. yüzyılın sonları ya da 17. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülüyor.

Hürrem Sultan portresi, elmastan yapılmış Babür gözlüklerini de içeren bir açık artırmayla 27 Ekim 2021 tarihinde “İslam Dünyası Sanatları ve Hindistan” koleksiyonunda satılacak. Açık artırmada aynı zamanda bin yıllık tarihi objeler, tablolar ve el yazmaları da yer alacak.

13. yüzyıldan kalma metal işleri, 2 çift elmas ve zümrüt Babür gözlük, altın yaldızlı Kur’an-ı Kerim, astronomik aletler, İran minyatürleri ve bir Polonez halı müzayedede satışa sunulacak eserlerden bazıları.

Türkiye’den Hürrem Sultan’ın portresine ek olarak bir de İznik çinisi eserler kendisini gösterecek.

Hürrem Sultan Portresi İlham Verici Bir Hikâyeyi Ardında Saklıyor

İngiliz açık artırma evi Sotheby’s’ten Alexandra Yasmina Roy yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Roxelana’nın (Hürrem Sultan) bu tablosuna sahip olduğumuz için çok heyecanlıyız. Haremde cariye olarak başladı ve yükselerek saraydaki en güçlü kadınlardan biri oldu. Yani inanılmaz derecede ilham verici.”

Eserin Venedikli ressam Titian’ın bir takipçisi tarafından yapıldığını aktaran Roy, portrenin 100-150 bin sterlin arasında satılmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Hürrem Sultan Portresi

Roy, ayrıca iki çift Babür gözlüğünün de “olağanüstü” eserler olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Biri zümrüt camlı, diğeri elmas camlı. Zümrüt camlar Kolombiya’dan, Muzo madenlerinden geliyor. Buralar 17. yüzyılın en ünlü zümrüt madenleriydi.”

Değerli taşların 200-300 karattan fazla olması gerektiği için artık böyle bir şey yapılamayacağını aktaran Roy, eserlerin tahmini satış fiyatının 1,5-2,5 milyon sterlin olduğunu ifade etti.

40 ülkede 80 farklı şubesi olan Sotheby’s, en kapsamlı varlığını İngiltere’de sürdürüyor. Şirketin merkezi ise New York’ta bulunuyor.

Tablo hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Dune İncelemesi: Çöl Gezegeni Film Uyarlaması

Dune İncelemesi: Denis Villeneuve’den Çağdaş Bir Bilimkurgu Resitali

Michael Gandolfini, The Offer Dizisi Oyuncu Kadrosu

Michael Gandolfini, The Godfather’ı Anlatacak “The Offer”ın Kadrosunda