in ,

Tim Burton’ın Big Eyes Filmine İlham Olan Ressam Margaret Keane Yaşamını Yitirdi

Margaret Keane hayatını kaybetti. Tim Burton’ın Big Eyes filmine ilham olan ressam, 94 yaşında yaşamını yitirdi.

Margaret Keane big eyes

Margaret Keane 94 yaşında hayata veda etti. Tim Burton’ın Big Eyes filmine tabloları ve hayat hikâyesiyle ilham olan sanatçı, kalp yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

Yönetmenliğini Tim Burton’ın üstlendiği 2014 tarihli Big Eyes filmi, Margaret Keane ve eşi Walter Keane’in hayat hikâyesini konu alıyordu. Başrollerini Amy Adams ve Christoph Waltz ikilisinin paylaştığı yapım Altın Küre’de En İyi Aktris ödülü alırken BAFTA’da aynı kategoride bir adaylık kazanmıştı.

“Büyük Gözler” temalı tablolarıyla tanınan sanatçı Margaret Keane, eserlerinin yasal hakları için eşine karşı bir mücadele vermek zorunda kalmıştı. Sanatçının kızı Jane Swigert, Keane’in Kaliforniya’daki evinde kalp yetmezliği sonucunda hayatını kaybettiğini doğruladı.

1927 yılında doğan Amerikalı ressam Margaret Keane, 1950’li yıllarda eşi Walter’ın imzasıyla sergilenen ve büyük ses getiren “Büyük Gözler” tablolarının ressamıydı.

amy adams big eyes

1960’lı yıllara gelindiğinde tablolar büyük başarı yapmış, Dean Martin ve Joan Crawford gibi yıldızlar tarafından satın alınmıştı. O dönem Andy Warhol, Büyük Gözler için şunları kaydetmişti:

“Keane’in yaptığı şeyin müthiş olduğunu düşünüyorum. İyi olmalı. Eğer kötü olsaydı, bu kadar insan onları sevmezdi.”

Eserler sanat camiasında büyük yankı uyandırsa da birçok sanat eleştirmeni tabloları kritik etmekten çekinmedi.

Margaret Keane Eserlerin Sahibi Olduğunu Mahkemede İspat Etti

Çiftin boşanmasının ardından 1970’de tabloların gerçek ressamının Margaret olduğu açıklandı. 1986’da Walter Keane’i dava etti. Margaret davayı kazandı ancak Walter Keane iflas ettiği için 4 milyon dolarlık tazminatını asla alamadı.

Hikâyesi Tim Burton tarafından sinemaya aktarıldığında Margaret filmi izlemeyi “travmatik bir deneyim” olarak nitelendirdi.

Margaret Keane sanatçı

Filmin yazarlarından Larry Karaszewski ise, “Onun güzel ruhunu tanımak için bu kadar çok zaman harcadığımıza minnettarız” ifadesini kullandı. Filmin beyaz perdeyle buluşması tam 10 yıl sürmüştü.

2018’e gelindiğinde Los Angeles Art Show Margaret’a çalışmalarının retrospektifi sırasında ömür boyu başarı ödülü verdi.

Sanatçının ölümü, bugün resmi Facebook sayfası üzerinden duyuruldu:

“Büyük Gözler’in Annesi, Kraliçemiz, Modern Bir Usta ve Efsane

“Margaret Keane’nin Pazar sabahı Kaliforniya, Napa’daki evinde huzur içinde hayatını kaybettiğini duyurmaktan dolayı üzgünüz. 94 yaşındaydı.”

Margaret Keane big eyes

Sanatçının yaşam hikâyesi ve eserleri hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for ktekil ktekil dedi ki:

  Margaret Keane’in ilginç bir hayat öyküsü varmış gerçekten de… Yaptığı resimlerin, kocasına değil de kendisine ait olduğunu kanıtlamak için mücadele etmek zorunda kalması, ilgi çekici bir hikaye. Yönetmen Tim Burton da, bu hikayeyi beğenmiş olacak ki, 2014 yılında filmini çekmeye karar vermiş.

  Margaret, 1955’te Walter Keane diye bir adama aşık olup onunla evlenmiş. Kocasıyla ilginç bir plan yapmışlar. Margaret’ın yaptığı resimleri, Walter’ın imzasıyla piyasaya sürme konusunda karı-koca aralarında anlaşmışlar. Herhalde, bir kadın ismiyle değil de bir erkek ismiyle pazarlamanın ticari açıdan daha kârlı olacağını hesaplamışlar. Gerçi sanat eleştirmenleri tarafından resimler pek takdir görmemiş ama halk ciddi bir ilgi göstermiş! Walter kısa sürede ünlenmiş ve karı-koca kısa sürede milyonlarca dolar kazanmışlar. 1960’larda Walter Keane, zamanın en popüler ve ticari olarak en başarılı sanatçılarından biri olarak gösteriliyormuş, öyle ki 1965 yılında LIFE dergisine röportaj bile vermiş. Fakat Walter’ın ülkede şöhreti arttıkça, Margaret’le arasında huzursuzluk çıkmaya başlamış. Sonunda 1965’te resmen boşanmışlar.

  5 yıl sonra, 1970 yılında Margaret, herkesin eski kocası Walter’a ait zannettiği resimleri aslında kendisinin çizdiğini bir radyo yayınında kamuoyuna duyurmuş. “Resimlerin gerçek sahibi benim” diye ilan etmiş. "Kocam eline fırça bile almamıştır, boyamayı bilmez!’ diyerek meydan okumuş. Eski kocası bunun bir iftira olduğunu iddia edince, sonunda iş mahkemeye intikal etmiş. Mahkeme süreci de hayli ilginç geçmiş. Çünkü yargıç, kimin doğruyu söylediğini belirlemek için hem Margaret’ten hem de eski kocası Walter’dan mahkeme salonunda iri gözlü bir çocuk resmi çizmelerini istemiş. Walter bocalamaya başlamış ve omzunda bir sakatlık, ağrı olduğu bahanesini ileri sürerek talebi reddetmiş. Margaret ise mahkeme salonunda 53 dakika içerisinde güzel bir resim çizmeyi başarmış!

  Walter’ın foyası meydana çıkınca jüri, karar vermekte artık zorluk çekmemiş ve nihai kararını açıklayarak Walter’ın sahtekarlık yaptığına resmen hükmetmiş. Yıllardır Walter’a ait zannedilen resimlerin aslında Margaret’e ait olduğunu tescillemiş. Ayrıca Margaret’a 4 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verilmiş.

  Bu dava, o dönem feministler tarafından da sahiplenilmiş. Çünkü Margaret, feministlerin gözünde “bir erkek tarafından hakkı yenen kadın” olarak görülüyormuş. Margaret, “mağdur kadın” imajıyla feministlerin desteğini almış.

  Margaret Keane’in kulak zarı, 2 yaşında geçirdiği bir ameliyat sırasında kalıcı olarak hasar gördüğü için işitmekte güçlük çekiyormuş. Bu nedenle, kendisiyle konuşan kişileri anlamak için insanların gözlerine odaklanmayı öğrenmiş. Tablolarında hep “büyük göz” çizme eğilimi, biraz da bu alışkanlığından ileri geliyormuş.

  Bu arada, eski koca, sahte ressam Walter Keane, 2000 yılında, 85 yaşında ölmüş. Tabii tarihe bir “intihalci” (eser hırsızı) sıfatıyla geçerek…

 2. Avatar for ktekil ktekil dedi ki:

  Margaret Keane’nin bazı tabloları:

  Margaret Keane - “bonnie”

  Margaret Keane - “dew drops”

  Margaret Keane - “inquisitive”

  Margaret Keane - “baby talk”

  Margaret Keane - “my path towards spring”

  Margaret Keane - “the stray”

  Margaret Keane - “3-observant eyes”

  Margaret Keane - “dressed in blue”

  Margaret Keane - “eye do”

  Margaret Keane - “a cloudy day”

  Margaret Keane - “purple rose”

  Margaret Keane - “clown in gold box”

  Margaret Keane - “daddy’s girl”

  Margaret Keane - “mirror mirror”

  Margaret Keane - “a golden arrangement”

  Margaret Keane - “friends”

  Margaret Keane - “dog nap”

  Margaret Keane - “gold lab”

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Gökyüzüne Uzanan Merdiven - John Boyne

Çizgili Pijamalı Çocuk’un Yazarı John Boyne’dan Yeni Kitap: “Gökyüzüne Uzanan Merdiven”

hbo max türkiye faaliyetleri

HBO Max’in Türkiye Faaliyetlerinin Durdurulduğu İddia Edildi