in , , ,

Andy Warhol Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 12 Gerçek

Andy Warhol kimdir? Bir gün herkes gerçekten de 15 dakikalığına ünlü olacak mı? İşte Pop Art’ın öncülerinden Warhol hakkında her şey!

Andy Warhol liste

Andy Warhol denince akla birçok tanım geliyor. Ressam, yapımcı, yayıncı. Pop art akımının önemli temsilcilerinden. Warhol ile hiç tanışmamış olan bile, bir yerlerden, “Gelecekte herkes on beş dakikalığına ünlü olacak,” sözünü duymuştur.

Peki kimdir bu Andy Warhol? Dünya sanat tarihindeki yeri nedir? Hayatı ve eserleri hakkında neler biliyoruz? İşte merak edilen tüm bu bilgileri sizlerle buluşturuyoruz!

Andy Warhol Kimdir? Hayatı ve Hakkında Az Bilinen İlginç Gerçekler

1. Orta Avrupalı Fakir Göçmen Bir Aileden Geldi

Slovakya’daki köylerini terk edip Amerika’ya yerleşen Andrej ve Julia Warhola çiftinin oğulları Andrew Warhola 1928’de dünyaya geldi. Warhol’un iki büyük abisiyle birlikte aile, Pensilvanya’ya bağlı Pittsburgh’de işçi mahallesinde küçük bir evde yaşadılar. İnşaatlarda ve madenlerde çalışan baba Andrej, Warhol 13 yaşındayken, tüberküloz nedeniyle hayatını kaybetti.

2. Pazar Ayinlerine Katılan Dini Bütün Bir Hıristiyandı

Çocukluğunda Ortodoks olarak yetişen Andy Warhol, yetişkinliğinde de bu inancını sürdürdü. Neredeyse her gün Manhattan’da kiliseye gidip Pazar ayinine katılır, dua ederdi. Aynı zamanda haç takan Warhol, tespih de taşır, düzenli olarak kilisenin çorba dağıtımına yardımcı olurdu. Son Akşam Yemeği serisi gibi sanatında dini motifler işleyen Warhol, ölümünden sonra Pensilvanya’da bir Katolik mezarlığına gömüldü.

3. Velvet Underground Grubunun Menajerliğini Yaptı

Andy Warhol

Andy Warhol; sanata, müziğe ve sinemaya olan ilgisini bir araya getirebilmek için 1966 ve 1967’de Exploding Plastic Inevitable ismi altında bir dizi etkinlikler düzenledi. Burada Velvet Underground’u keşfeden Warhol, grubu Alman şarkıcı Nico’yla sahne almaya teşvik etti. Daha sonra grubun menajerliğini üstlendi, albüm kapağı olarak kendi çizimini kullandırttığı The Velvet Underground & Nico albümünde yapımcı olarak yer aldı. Aynı albüm kapağında kullandığı muz, daha sonra Amerikan sanatı içni ikonik hale geldi.

4. Lakabı Drella’ydı

Arkadaşları ve çalıştığı kişiler ona Drakula ve Sindirella isimlerinin birleşimi olan Drella lakabını taktılar. Özellikle röportajlarda küstahça ve içtenliksiz davranabilen Warhol’un gerçek düşüncelerini kavrayabilmek zor olabiliyordu. Drella lakabı onun Dr. Jekyll ve Mr. Hyde ayarında pasif agresif kişiliğini yansıtıyordu. Velvet Underground’dan iki kişinin Warhol’un anısına Songs For Drella (Drella İçin Şarkılar) adında bir albüm yayınladıkları bile var.

5. Resimlerini Oksitlemek İçin İdrar Kullanırdı

Andy Warhol 1977’de, The Oxidations (Oksitlenmişler) adında soyut resim sergisi oluşturmaya başladı. Kullandığı bakır boyayı idrarla karıştırarak oksitlenmesine yol açan Warhol, sıra dışı renk ve metin elde etti. Arkadaşlarını tuvale işemeleri için teşvik etti. İnsanların farklılık gösteren yemek düzenleri ürettikleri idrarı da etkiledi ve boyanın oksitlenme sürecinde yeşil, kahverengi ve sarının çeşitli tonları ortaya çıktı. Sergideki resimlerinden bir tanesi 2008’de neredeyse 2 milyon dolara satıldı.

6. Grammy’de Aday Gösterildi

1950’li ve 60’lı yıllar serbest zamanlı reklam sanatçısı olan Andy Warhol, o dönemde Harper’s Bazaar, RCA Records ve Columbia Records gibi şirketler için çalıştı. Velvet Undergound albüm kapağının yanı sıra Rolling Stones, John Cale ve Aretha Franklin gibi isimler için de albüm çizimleri yaptı. Rolling Stones’un Sticky Fingers albümü için 1971’de yaptığı tasarım Grammy’de En İyi Albüm Kapağı ödülü için aday gösterildi.

7. Kelini Örtmek için Peruk Takardı

Daha 20’lerinde kelleşmeye başlayan Andy Warhol, saçını kapatması için peruk takmaya başladı. Sahip olduğu gümüş peruk koleksiyonun, onun bohem havasına ve avangart mistisizmine katkısı oldu. Warhol 1986’daki meşhur Fright Wig (Korkunç Peruk) adlı sergide kendi portrelerine yer vererek peruğunu ifşa etmiş oldu. Warhol’un mor temalı bir portresi 2010’da 32 milyon dolara satıldı.

Andy Warhol çizimleri

8. Andy Warhol Tam Bir Ana Kuzusuydu

1972’deki ölümüne dek Julia Warhola oğlunun en yakın yoldaşıydı. Neredeyse 20 yıl boyunca anne oğul New York’ta beraber yaşadılar ve çalıştılar. Andy Warhol’un Mrs. Warhol filminde oynayan annesi Julia, oğlunun hattatlığını yaptı ve projeleri için yazı hazırladı. Warhol’un annesini çizdiği resimler ise Pittsburgh’de Andy Warhol Müzesi’nde sergileniyor.

9. Truman Capote Onun için “Ezik” Dedi

Truman Capote

Andy Warhol, yazar Truman Capote’nin çalışmalarına ve yaşam tarzına hayranlık duysa da, Capote aynı şekilde hissetmiyordu. Ünü daha duyulmadan önce Capote’yle yaptığı bir görüşme sonrası yazar, Warhol hakkında pek iyi düşünmemiş.

“… hiçbir şey yapamayacağını bildiğiniz umutsuz vakalar gibi. Hayatımda gördüğüm en umutsuz, en yalnız insan. Doğuştan ezik ve hiç arkadaşı olmayan birisi.”

Yaptığı betimleme oldukça acımasız olsa da Capote sonradan Warhol’a ısınıyor ve ikili Interview dergisinde beraber çalışmaya başlıyorlar.

Ancak iki ismin ilişkisinde hep gelgitler yaşanmış. Warhol, 2014’te yayınlanan günlük derlemesinin bir bölümünde Capote’nin yazdığı bir metni eleştiriyor ve yazarın son zamanlarda mesafeli davranmasından dem vuruyor.
“Çok garip, uzaylı -şekil değiştiren- gibi davranıyor. Görünürde aynı insan ama sanki içi aynı değil gibi.”

10. Şizofren Bir Feminist, Neredeyse Sanatçının Canını Alıyordu

Valerie Solanas Andy Warhol

1968’de Valerie Solanas tarafından silahla göğsünden vurulan Andrey Warhol iki ay boyunca hastanede yaşam mücadelesi verdi. Yazar ve radikal bir feminist olan Solanas, hükûmeti devirmek ve erkekleri saf dışı bırakmak gibi fikirleriyle biliniyordu. Warhol’u vurduktan sonra Solanas’a paranoyak şizofreni tanısı konuldu. Warhol’un kendi hayatı üzerinde çok fazla kontrolü olduğunu savunan Solanas, sanatçının 1967 yapımı I, a Man filminde de rol almıştı. 1987’de safra kesesi ameliyatı olduktan sonra kalp krizinden hayatını kaybeden Warhol’un ölümünün arkasında yaralanmanın etkisinin olabileceği düşünülüyor.

11. Absürt Bir Yemek Kitabı Yazdı

1959’da Andy Warhol dekorcu arkadaşı Suzie Frankfurt’la birlikte Wild Raspberries (Vahşi Ahududular) adında bir yemek kitabı yazdı. İkili, kitap için Greta Garbo Omleti, Endülüs İguanası gibi absürt yemek tarifleri hazırladı. İçinde Warhol’un 19 adet illüstrasyonu bulunsa da kitap ticari başarı elde edemedi.

12. Pittsburgh, Warhol Hayranlarının Kutsalı

Andy Warhol müzesi

1994’te Pittsburgh’te açılan Andy Warhol Müzesi, sanatçının hayranları için adeta hazine gibi. Müzede Warhol’a ait resimler, çizimler, filmler ve fotoğraflar sergileniyor. Interview dergisinin sayıları, sanatçının ses kaydı, günlüğü, perukları ve parfüm koleksiyonu da müzede yer alan diğer şeyler arasında.

Andy Warhol Müzesi’nin barındırdığı en ilginç ayrıntıysa, Warhol’a dair bilgiler barındıran 600’den fazla zaman kapsülü olabilir. Neredeyse 30 yıllık gazete sayfaları, iş dökümleri, çocukluk anıları gibi…

Andy Warhol Kimdir?

Roy Lichtenstein, Keith Haring, Robert Indiana ve James Rosenquist ile birlikte Pop Art akımının öncülerinden Andy Warhol hakkında en çok merak edilenler işte böyleydi.

Bazı Andy Warhol Sözleri

  • Resim ile ilgili en iyi şey onun asla değişmemesidir, içindeki insanlar değiştiğinde bile.
  • Fantazi aşk gerçek aşktan katbekat daha iyi. O işi hiç yapmamak çok heyecan verici. En heyecan verici çekimler, hiç birleşmeyen iki zıt kutup arasında.
  • Herkes bir gün on beş dakikalığına ünlü olacaktır.
  • Sanatçı, insanlara olmasa da olan ancak bir nedenle onlara vermenin iyi bir fikir olduğunu düşündüğü şeyleri üretendir.
  • Yüzey göründüğü gibi değildir, çünkü yüzeyde kabul, yüzleşme ve sorgulama birleşir.

Sizler Warhol’un en çok hangi yönünü ilginç buldunuz? Sanatçının yaşamı ve eserleri hakkında eklemek istediğiniz detaylar var mı? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.


* Dracula Hakkında Az Bilinen 8 Gerçek

Kaynak: Mental Floss

Ensar Çırak

İzmir'de doğdu. İlkokulda dramayla uğraştı, futbol oynadı. Sonra basketbola sardı ve daha çok sevdiğini anladı. Küçüklüğünden beri oyunlara hasta. Fantastik edebiyat sever. Ortaokulda arkadaşıyla başarısız bir bilim kurgu denemesi oldu. Zamanında bir sürü balığı vardı ama şimdi hiçbiri yok. Şu sıralar İstanbul'da, üniversiteyle uğraşıyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Stranger Things 5. Sezon

Netflix, Koronavirüs Sonrası Çekimlere Nasıl Devam Edecek?

Disney+ Abone Sayısı 2020

Disney+ Abone Sayısı 54 Milyonu Aştı