in ,

Karantina Zamanı Farklı Filmler İsteyenlere: 7 Yerli Kısa Film Önerisi

Karantina günlerinde aynı yapımları izlemekten bıkanlara! Yerli kısa film dünyasının son dönemde çekilen farklı işlerinden bir seçkiyle karşınızdayız.

Karantina Kısa Film Öneri Listesi

Dünya Koronavirüs pandemisi ile çalkalanırken evde tüketilebilecek içeriklerin sayısı da her geçen gün azalıyor. Bununla birlikte kısa film dünyası hâlâ uçsuz bucaksız bir okyanus.

Birbirini tekrar eden film ve dizilerden sıkılanlar için, daha önce rastlamamış olabileceğiniz yapımlar içeren bir kısa film seçkisi hazırladık.

Listeyi oluştururken filmlerin yakın zamanda yapılmış olmasıyla birlikte sinemaya, anlatım biçimine ya da hikâyeciliğe farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor olmalarına dikkat ettik. Bununla birlikte seçkiyi yerli yapımlarla sınırlandırdık. Yalnızca farklı bir öykü anlatan filmler değil, biçimsel olarak ayrılan, alışılageldik bir anlatıya farklı bir bakış açısı sunan filmleri de seçtik.

Keyifli seyirler diliyoruz!

Asfalt (2016)

Asfalt, oldukça farklı bir biçim denemesinin içine, iki karakter üzerinden işleyen ve takip edilebilirliği yüksek bir dramatik çatışma koyarak, seyirciyi gördüğü şeyler karşısında şaşırtarak aynı zamanda hislerini ayakta tutmayı başarabilen, yetkin bir kısa filmcilik örneği. Aynı zamanda, ustalıklı bir görüntü yönetmenliği de filmi izlemeyi ayrıca keyifli kılıyor.

Yönetmen: Süleyman Demirel, Senaryo: Recai Rize, Görüntü Yönetmeni: Recai Rize, Oyuncular: Ozan Dağara, Güldestan Yüce.

Benim, Yalnızlık Aleti (2016)

Benim, Yalnızlık Aleti, adeta yaşadığımız şu günlere dair bir film. Yalnızlığın ne olduğunu, bizi biz yapanın gerçekten de içimizde bir yerlerdeki bir şey mi yoksa, başkalarıyla kurduğumuz ilişkiler mi olduğu sorusu üzerine, distopik bir atmosfer üzerine kurulu, bilimkurgu okurlarının yakın hissedeceği bir kısa.

Senaryo ve Yönetmen: Can Eren, Görüntü Yönetmeni: Bilhan Altay Oyuncular: Turgay Doğan, Hasan Yıldırım.

Beyaz Bir Gece (2018)

Beyaz Bir Gece, özellikle görüntü yönetmenliği ve yapım tasarımıyla dikkat çekiyor. Seyirciyi nahif ve büyülü bir dünyaya götürüyor ve bunu yerli kısa filmlerde görmeye çok alışık olmadığımız bir samimiyetle yapıyor.

Senaryo ve Yönetmen: Özgürcan Uzunyaşa, Görüntü Yönetmeni: Kağan Şahin, Sanat Yönetmeni: Emre Öksüz, Oyuncular: Volkan Çıkıntoğlu, Güliz Şirinyan.

Bitmiş Aşklar Müzesi (2018)

Başarılı fotoğraf sanatçısı Murathan Özbek’in ilk kurmaca kısası olan Bitmiş Aşklar müzesi, her şeyden önce pırıl pırıl görsel tasarımıyla öne çıkıyor ve kendini farklı kılıyor. Öte yandan anlattığı “şey” ile de Türkiye kısa film dünyasında nedense görmeye alışık olmadığımız, aşk temasına yoğunlaşıyor. Böylece, aslında çok alışılageldik bir meseleyi, kendi dünyasından gösteren yönetmen izlenmeye değer bir kısa film ortaya çıkarıyor.

Yönetmen: Murathan Özbek, Senaryo: Murathan Özbek, Can Deniz Atıcı, Ediz Anavi, Görüntü Yönetmeni: Emre Karbek Oyuncular: Gün Koper, Büşra Develi, Ahmet Rıfat Şungar, Sanat Yönetmeni: Tuğba Karabulut Bastem.

Giderayak (2018)

Giderayak, her şeyden daha çok ama daha çok görmek istediğimiz komedi türünde bir kısa film olmasıyla farklılığını ortaya koyuyor. Bu, takip edenlerin iyi bileceği üzere, maalesef kısa film dünyamızda ciddi cesaret isteyen bir tür. Altından ustalıkla kalkmak zor olsa da, Özgür Cem Aksoy, Giderayak’ta hiçbir engele takılmadan, sadece komedi olmasıyla değil, irdelediği mesele ile de cesur olmayı başarıyor ve kendine kısa film dünyamızda bir yer ediniyor.

Senarist ve Yönetmen: Özgür Cem Aksoy, Görüntü Yönetmeni: Muratcan Gökçe, Oyuncular: Mustafa Erkan, Murat Sağlam, Deniz Gerede, Cengiz Samsun.

Gülen Gözler Matinesi (2017)

Gülen Gözler Matinesi, sinema aşkı üzerine bir kısa film. Ama bunu, adeta Gondry’nin tonlarıyla, yepyeni bir bakışla anlatıyor ve yerli sinemamızı da beraberinde taşıyor. Farklılığını anlattığı şeye duyduğu saygıda buluyor.

Senaryo ve Yönetmen: Burak Kaplan, Görüntü Yönetmeni: İlker Berke, Yapım Tasarımı: Evre Ertaş, Sanat Yönetimi: Erdal Tuzla, Tuğçe Aydın, Kostüm: Damla Taymaz, Saç ve Makyaj: Duygu Uğurlu.

Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var (2018)

Umut Subaşı’nın, bir apartmandaki komşuluk ilişkilerini, bükük boyunlar eşliğinde anlattığı, izlerken önce ne izliyorum acaba dedirtip sonradan seyirciye büyük bir haz veren kısa komedisi, “farklı” tanımına uymak için hiçbir açıklamaya gerek duymuyor.

Senaryo ve Yönetmen: Umut Subaşı, Görüntü Yönetmeni: Muratcan Gökçe, Oyuncular: Neva Sağlam, Dilek Çelebi.

Bu kısa filmler arasında en beğendiğiniz hangisi oldu? Listeye eklemek istediğiniz başka yerli yapımlar var mı? Önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Korona Günlerinde Edebiyatla Kalma Rehberi: Kitaplar, Dergiler ve Yazar Sohbetleri

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for subrose subrose dedi ki:

    hepsi çok güzeldi. teşekkürler. özellikle giderayak ve yerçekimi (tam adı böyle değil :slight_smile: bayıldım. :facepunch:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

hellraiser dizi hbo

Hellraiser, HBO Ellerinde Dizi Oluyor!

LEGO Filmleri Batman

LEGO Filmleri Artık Universal Studios’un Elinde