in , ,

Midsommar Filmi Ritüel Çizimleri ile Kitap Oldu

Midsommar filminde karşımıza çıkan pagan ayinleri illüstrasyonlarını da içeren bir kitap hazırlandı. Eserin önsözünü Martin Scorsese yazdı.

Midsommar Film Kitap Çizim Ritüel
- Reklam -
- Reklam -

Ari Aster’ın bol ödüllü Midsommar filmi vizyona gireli 1 yıl oluyor. A24 yapımı başarılı yapımda karşımıza çıkan ritüel çizimlerini içeren bir kitap okuyucu ile buluşuyor. 62 sayfalık eserin önsözü ise Martin Scorsese tarafından kaleme alındı.

1986 doğumlu yazar ve yönetmen Ari Aster, ilk filmi Hereditary (Ayin) ile büyük ses getirmeyi başarmıştı. Hal böyle olunca yönetmenin ikinci filmi Midsommar da büyük bir ilgiyle karşılandı. Hem festivaller hem de sinema izleyicisi Aster’ın yeni yapımını dört gözle bekledi.

Nihayetinde İsveç kırsalında bir köye giden bir grup arkadaşın, içine düştükleri tuhaf olayları konu alan Midsommar 2019 yazında izleyicinin karşısına çıktı. Yaz gündönümü için festivale katılan arkadaşlar, köydeki ritüellerin gerçek yüzü ile tanışınca olaylar bir hayli karıştı. Pagan ayinleri, mitoloji, yerel kültürler derken yapım sadece yapısı ile değil atmosferi ile de birçok eleştirmenden tam puan aldı.

- Reklam -

Midsommar Film Kitap Çizim Ritüel

Şimdi ise bu tip bağımsız filmlerin arkasında adını sık sık duyduğumuz A24 yapım şirketi, eserin vizyona girişinin birinci yıldönümünde Blu-ray formatlı kopyaların satışa çıkacağını duyurdu. Bu kopyalar aynı zamanda yönetmen kurgusu (director’s cut) da içeriyor. Bununla birlikte 62 sayfadan oluşan bir kitap da satışa çıkacak.

İçinde filmde kullanılan ritüellerin çizimlerine yer verilen 62 sayfalık eserin önsözü ise Martin Scorsese’ye emanet edildi.
“Birkaç yıl önce Hereditary adlı ilk filmi izledim. Daha en başından etkilenmiştim. Karşımda açıkça sinemayı çok iyi bilen genç bir yönetmen vardı. Kontrolü, çerçevenin içindeki hassasiyet ve tempo, ses… Hepsi oradaydı, doğrudan belli oluyordu.”

Midsommar Filminde Kullanılan Pek Çok Dekor Daha Önce Satışa Çıkarılmıştı

Eserde yer alan çizimler, filmdeki çalışmaları da hazırlayan sanatçı Ragnar Persson tarafından çizildi. A24 kitap ve Blu-ray kopyaları 20 Temmuz itibarı ile 45 dolarlık etiket fiyatı ile satışa çıkartacak.

Midsommar Film Kitap Çizim Ritüel

- Reklam -

Blu-ray baskısında yer alan yönetmen kurgusu, ilk olarak Scary Movies XII festivalinde görücüye çıkmıştı. Filmin bu versiyonunun daha karanlık olduğu öne sürülüyor.

Bununla birlikte A24, filmde dekor olarak kullanılan bazı eşyaları açık artırmada 100 bin doların üzerinde satmayı başarmıştı. Filmde Dani karakterini canlandıran Florence Pugh’ın giydiği çiçekten taç ise 65 bin dolardan alıcı bulmuştu.

Midsommar Film Kitap Çizim Ritüel

Bir sanat eserinin her yönüyle farklı kesimlerden alıcı bulmalarına sizin yaklaşımınız nasıl? Filmi izleme fırsatı bulmuş muydunuz? Yapıma ve konuya dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* The Lighthouse İncelemesi: Aydınlığın Örtüsünde

Kaynak: Indie Wire

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

TRT 2 Temmuz Filmleri Rehberi

TRT 2 Temmuz Filmleri: Her Akşam Bir Yeni Film

Lost Dizisi Liste

Lost 3. Sezon ile Final Yapabilirdi: Yıllar Sonra Gelen İtiraf