in ,

Roman Polanski, Kazandığı Ödül Sonrası Şiddetle Tepki Görüyor

Roman Polanski, 45. César Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ödülünü aldı. Tecavüz davasıyla anılan ismin ödül almasına, Adèle Haenel’ın başlattığı tepki giderek büyüyor.

roman polanski yonetmen
PARIS, FRANCE - MARCH 19: Director Roman Polanski attends " Les Stethos D'Or 2018" Gala at Four Seasons Hotel George V on March 19, 2018 in Paris, France. (Photo by Laurent Viteur/Getty Images)

Polonyalı yönetmen, aktör, yapımcı ve senarist Roman Polanski, 45. César Ödülleri’nde J’accuse filmiyle En İyi Yönetmen ödülü almasıyla tepki çekti. Oyuncu Adèle Haenel, ilk protestoyu töreni terk ederek gösterdi. Devamı da geldi.

Oscar ödüllü yönetmen Roman Polanski, cinsel taciz, pedofili ve tecavüz suçlamalarıyla uzun süredir gündemdeydi. Yönetmen, 1977 senesinde 13 yaşındaki bir kızla ilişkiye girmesi sonrası 42 gün hapis yatmıştı. Sonrasında salınan ancak davası ABD’de devam eden Polanski, Paris’e yerleşip Fransız vatandaşlığına geçmişti.

Tüm skandallara rağmen sinemadaki yolculuğunu devam ettiren yönetmen, geçen günlerde gerçekleştirilen ve Fransa’nın Oscarları olarak kabul edilen 45. César Ödülleri’nde yeniden sahnedeydi. En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında J’accuse filmiyle ödüle layık görülen Polanski, yine tepkilerin odağında.

Académie des Arts et Techniques du Cinéma tarafından 1975 yılından beri verilen ödüllerde, ilk tepki henüz tören esnasında; kararın açıklandığı sırada verildi. Geçen yılın etkileyici filmlerinden Portrait of a Lady on Fire yapımındaki performansı ile dikkatleri çeken Adèle Haenel, kararı protesto ederek töreni terk etti.

Adèle Haenel daha önce Fransız yönetmen Christophe Ruggia (Dans la tourmente) tarafından tacize uğradığını açıklamıştı.

Roman Polanski Tepkileri Yalnızca César Ödülleri ile Sınırlı Kalmadı

Adèle Haenel, Polanski adaylığının açıklandığı günlerde de bu kararın cinsel saldırı mağdurlarına saygısızlık olduğunu belirtmişti. Académie des Arts et Techniques du Cinéma, bu adaylık sonrası 200 Fransız sinemacı tarafından Le Mone gazetesinde yayınlanan bir açık mektupla kararı protesto etmişti.

Adèle Haenel

Gazetedeki açık mektubun altında Jacques Audiard, Robin Campillo, Laurent Cantet, Bertrand Tavernier ve Céline Sciamma gibi önemli isimlerin imzası da bulunuyordu.

İlk protestolar olumlu sonuç vermiş ve Académie’nin sorumlu yönetim kurulu üyeleri istifa etmişti. Ancak istifa sonrasındaki yeni oluşuma rağmen, Roman Polanski’ye verilen 2 ödülle bu tavrın yalnızca göstermelik bir adım olduğu ortaya çıkmış oldu.

Törene dönersek Adèle Haenel, tepki konusunda yalnız bırakılmadı. Karar sonrası protestolar adeta çığ gibi büyüdü.

Adèle Haenel’in tepkisi:

45. César Ödülleri’nde En İyi Film ödülü Les Miserables’a, En İyi Yabancı Film ödülü Parasite’e, En İyi Kadın Oyuncu ödülü Anais Demoustier de (Alice and the Mayor) ve En İyi Erkek Oyuncu ödülü Roschdy Zem ( Roubaix, une lumiere d’Arnaud Desplechin), En İyi Senaryo ödülü ise La Belle (Nicolas Bedos) filmine gitti.

Yaşanan son olaylara ve ödüllere dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Kahramanını Yabancı Diyarlara Sürükleyen 25 Etkileyici Film

Kaynaklar: The Guardian, Screen Crush

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Hızlı ve Öfkeli 9 Ben Stiller

Hızlı ve Öfkeli 9 Filminde Ben Stiller Olabilir

Corona Virüsü - Hava

Corona Virüsü Sonrası Çin’de Hava Kirliliği Azaldı