in

Wonder Woman Yeni Dünya #1: Muhteşem Kadına Muhteşem Bir Çizgi Roman

Filmden istediğini bulamayanlar veya sevdikleri kahramana bir de yaratılışının çağında bakmak isteyenler için YKY bir de orijin çizgi romanını çıkarmış. Wonder Woman – Cilt 1 Yeni Dünya adıyla bizlerle olan bu çizgi romanı incelemek de bize düşüyor elbette.

Wonder Woman filmi DC sinematik evrenini şahlandırmış durumda. Bana kalırsa Batman V Superman bu kadar kötü eleştiriyi hak etmeyecek kadar güzeldi. Ancak Wonder Woman’ı herkes sevmiş gibi görünüyor.

Film süper kahraman filminin olduğu gibi karakterin orijinlerine iniyor. Filmden istediğini bulamayanlar veya sevdikleri kahramana bir de yaratılışının çağında bakmak isteyenler için YKY bir de orijin çizgi romanını çıkarmış. Wonder Woman – Cilt 1 Yeni Dünya adıyla bizlerle olan bu çizgi romanı incelemek de bize düşüyor elbette.

Wonder Woman: Yeni Dünya, Yeni İnsanlar!

Başlamadan söylemem gerekir ki Wonder Woman sevdiğim süper kahramanlar arasında çok da yukarıda değil. Bu yüzden DC dört yıl önce bu karakter için Yeni Dünya (Earth One) hikayesi yayınlayacağını duyurduğunda pek de heveslenmemiştim. Ancak okuduktan sonra farkına vardım ki Yeni Dünya (Earth One) hikayelerinin en iyisiyle karşı karşıyayız!

Grant Morrison’ın neredeyse her işini sevmeme rağmen, o bile bu ciltte kendini aşmış. Hikaye bildiğiniz gibi karakterin köklerine iniyor. Ancak Morrison sadece bununla kalmayıp tüm anlatış biçimini karakterin köklerine indirmiş. Morrison cesur bir adım atarak bu 76 yıllık karakterin köklerine inerken çizgi roman endüstrisinde günümüze kadar değişen şeylere de ışık tutmuş. Ancak özgürlüğünü kullanmamış diyebiliriz. Karakterlerin orijinlerini baştan anlatan yazarlar genelde özgür davranarak önemli önemsiz birkaç şeyleri değiştirir. Morrison ise karakterin hikayesini olduğu gibi anlatmayı seçmiş. Birkaç arkaplan değişimi dışında neredeyse hiçbir önemli adım atmamış(Steve siyahi olmuş diyenlerin ağzına kürekle vururum).

Çizgi romanlar için Altın Çağ olarak adlandırılan döneme sadık kalınarak yapılan anlatım, içinde bulundurduğu öğeler yüzünden kimilerimiz için biraz itici olabilir. Çoğunlukla bondage öğesinden bahsediyorum elbette. Eski çizgi romanlarda Wonder Woman birileri tarafından bağlanmadan birkaç sayfa gidemezdi. Bu sebeple negatif bakanlar karakterin günümüzde değil de 1940’larda oluşturulduğunu unutmazlar ve çizgi romanların geçmişten günümüze gösterdiği gelişimi düşünürlerse daha çok keyif alabilirler.

Themyscria tek bir mottoda yürüyor; zorla güzellik olmaz. Ama sevgiyle, hoş görüyle, tatlılıkla tabii ki güzellik olur. Ancak bir sorun var ortada. Buradaki ‘güzellik’ zorlanmıyor tabii ki ama herkesten ‘güzel’ olması bekleniyor. Bu da bir zorlama değil midir sayın okur? Diana Themyscria’ya gönüllü olarak girmeyip orada doğduğu ve dış dünyayı hiç görmediği için de insanlığın en temel özelliklerinden birine fazlasıyla sahip; merak. Bu merak onun ‘sahiplerine’ meydan okumasına neden oluyor. Onun için yasak olmasına rağmen savaşıyor, dış dünyayı arzuluyor ve hatta kızkardeşlerine inat olsun diye Herkül kostümü bile giyiyor! Burada durup çizgi romanın adının ilk duyurulduğunda “Trial of Diana Prince” olarak düşünüldüğünü hatırlatalım. Elbette buradaki ‘trial’ kelimesi Herkül’ün geçtiği testler için değil de Diana’nın mahkemesi için kullanılacaktı. Yine de hoş bir ayrıntı!

Wonder Woman bir çok açıdan hem süper kahramanlar hem de insanlık için örnek teşkil ediyor. Kendisi iyi ile kötü arasını tutan bir ip gibi. Süper kahramanların nasıl olması ve insanlığın nasıl olmaya çalışması gerektiğine muhteşem bir örnek. Sırf şiddetten yoksun, zengin, güzel gibi kavramlara sığınıp kendimizi kendi zindanımıza hapsetmemeliyiz.

Yatmadan Önce 100 Lasso of Truth Darbesi

Morrison yazdığı bu çizgi romanda sevdiğim bir diğer nokta ise Yanick Pacquette’nin çizimleri ve panel geçişleri! O olmasaydı bu çizgi roman çok şey kaybederdi. Hikaye kadar çizgilerin kare kare geçişleri o kadar güzel ve ayrıntılı olmuş ki zaman zaman durup film izlediğinizi düşünebilirsiniz. Çizgiler de Morrison gibi bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Bunlardan en belirgini Themyscria ve dış dünyanın çizimleri arasındaki farklılık. Bu farklılık sadece iki dünya arasındaki fark iyi ve kötünün mutlak doğrusundan değil, her iki tarafta da yaşayanların gözünde nasıl bir yere sahip olduğundan kaynaklı.

YKY’nin bu kitaptaki çevirisi de oldukça iyi. Biliyorsunuz ki bu yayınevinin ilk çizgi roman baskısı değil. Kendilerini gittikçe geliştiriyorlar diyebiliriz. Sadece süper kahraman çizgi romanları basmıyor YKY. Katalogları oldukça geniş bir kitleye hitap ediyor.

Her şeye rağmen elbette çizgi romanın eksileri var. Bunlardan en belirgini hikayenin bir cilde sığmaması. Gönül isterdi ki sayı sayı okuyalım, yıllarca devam etsin. Ancak Morrison hikayeyi bir cilde sığdırmak için oldukça aceleye getirmiş. Başlarda bu çok belli olmasa bile hikayenin son bölümüne geldiğinizde tüm bu olanların çat diye sonlanması biraz kötü bir deneyim sunuyor. Diğer bir sorun ise Diana dışındaki karakterlerin neredeyse bir anlam ifade etmemesi. Çizgi romanlarda arka plan karakterlerine önem verilmemesine aşinayız. Ancak burada durum biraz daha farklı. Hikayenin sonuna gelip geri baktığınızda aklınızda kalan tek bir karakter bile olmayabiliyor. En azından Steve ile olan aşkına biraz daha önem verilseydi çok daha hoş olurdu.

Elbette bu Diana hakkında bir çizgi roman ve sayfa sayısı çok ama çok kısıtlı. Ve bunlara çok ama çok sevdiğimi de söylemeliyim. Hikayenin devam edeceğini de unutmamak gerek elbette. Tüm bunlara rağmen bu çizgi romanın herkese göre olduğunu söylemeliyim. YKY’den çıkan Wonder Woman – Yeni Dünya’yı gönül rahatlığı ile okuyup arkadaşlarınıza önerebilirsiniz!

Oyla!

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ferit Edgü’nün “Parçalar”ı 9 Genç Yazarla Tekrar Bir Araya Geldi!

Yunanistan Ekonomik Krizinden Doğan Bir Polisiye, “Batık Krediler” Çıktı!