in ,

Marvel Comics’teki En Çılgın 10 Alternatif Evren

Marvel Comics alternatif evrenleri ile de ayrı bir üne sahip. İşte yazarların gerçeklikle oynayarak okurları şaşırtmayı başardığı bazı örnekler.

Marvel Comics En Çılgın 10 Alternatif Evren

Marvel Comics alternatif gerçekleri ile okura ayrı bir deneyim yaşatmayı başarıyor. İşte onlardan bazıları!

Çizgi roman evrenlerinde gerçeklik sıkça değiştirilen ve üzerinde oynanan bir kavram. Alternatif evrenler ve bu evrenlerde geçen öyküler okuyucuların kafasını karıştırsa da yazarlar ve çizerler için oldukça kullanışlı. Dahası her biri kendine has özelliklere sahip bu evrenlerden bazıları gerçekten çok iyi hikâyeler sunsa da bazıları oldukça garip. Örneğin Marvel Zombies evreninde yayılan bir virüs tüm insanlığı bir zombiye çevirmişti. Larval Universe ise diğerlerinden biraz daha farklı olarak Marvel evrenindeki tüm karakterler başka bir hayvanla değiştirilmişti. Örneğin Spider-Man bu evrende Spider-Ham olarak karşımıza çıkmıştı.

Marvel Comics alternatif evrenlerine çeşitli rakam kombinasyonları vererek adlandırıyor. Özel olarak bu sayıların herhangi bir anlamı yok. Ana akım çizgi romanların geçtiği gerçeklik ise Earth-616 olarak adlandırıyor. Her evren, okura birbirinden farklı olasılıklar sunsa da bazıları diğerlerinden daha ilgi çekici olabiliyor. İşte sizin için derlediğimiz 10 farklı alternatif Marvel Evreni sizlerle.

İşte Bazı Marvel Comics Alternatif Evrenleri

10. Infinite New York (Earth-212)

Infinite New York (Earth-212)

Listemizin 10. sırasında büyük New York şehri yer alıyor. Marvel çizgi romanlarında sıkça gördüğümüz New York şehri aslında çoğu kahramanın da doğum yeri. Earth 212 evreni ilk defa Marvel NOW! Point One sayısında karşımıza çıkmıştı ve temel olarak bütün gezegen New York City’den oluşuyordu. Kieron Gillen tarafından yaratılan bu evren “Manhattan adasının tüm gezegeni kapladığı sonsuz bir New York” olarak tanımlanmıştı. Daha sonraları pek fazla işlenmese de oldukça ilginç bir konseptte olduğunu söylemek gerekiyor.

9. Old Man Logan (Earth- 807128)

Old Man Logan (Earth- 807128)

Bir diğer evrenimiz ise Mark Millar ve Steve McNiven’ın kaleminden çıkan Old Man Logan’ın hikâyesini dinlediğimiz Earth- 807128. Bu alternatif gerçeklikte tüm kötüler bir araya gelmiş ve sonunda kahramanları yeryüzünden silmeyi başarmışlardı. Amerika tiranların hüküm sürdüğü distopik bir geleceğe dönüşmüştü. Eyaletler kötülerin elinde bölüştürülmüştür ve Red Skull ülkenin başkanı olarak görev yapmaktadır. Bu karanlık evrende Logan ve bir avuç kahraman hayatta kalabilmiştir.

8. Cancerverse (Earth-10011)

Cancerverse (Earth-10011

Cancerverse ilk defa 2009 yılında Realm of Kings buluşmasında tanıtılmıştı. Black Bolt, Vulcan ile yaptıkları dövüş sırasında yüksek enerjili bir T-Bombası kullanmasıyla gerçeklikte bir yırtık meydana gelmişti. Bu yırtığın öbür tarafında ise Earth-616 evreninin “Many-Angled Ones” tarafından ele geçirilmiş bir evren vardı. Bu yaratıklar yaşayan her organizmayı işgal edip onları kanserli büyük bir kitleye dönüştürüyordu.

7. Living Planet (Earth-4162)

Living Planet (Earth-4162)

Exiles, maceraları boyunca birçok farklı gerçekliği dolaşmış bir ekip. Hikâyeleri sırasında tanıtılan bir evren de bizzat gezegenlerin canladığı Earth-4162’yi okuma fırsatı yakalamıştık. Marvel evrenlerinde en tanıdık yaşayan gezegen olan Ego, Dünya’yı kendisi gibi yaşayan bir varlığa dönüştürmüştü. Lazer atabilen bir çift gözü sayesinde Ego’nun Celestials isimli varlıklara karşı savaşmasına yardım etmişti.

6. Marvel 1602 (Earth- 311)

Marvel 1602 (Earth- 311)

Neil Gaiman, şimdilerde diziye adapte edilen The Sandman çizgi romanıyla tanınsa da Marvel Comics için yazdığı Marvel 1602 isimli çizgi romanları da bulunmakta. Peter Parker ve X-Men gibi tanıdık karakterlerle birlikte bazı tarihi figürler de hikâyelerde kendisine yer bulmuştu. Gaiman’ın bu eseriyle 1600’lü yıllara farklı bir bakış açısı sunmuştu.

5. Larval Earth (Earth-8311)

Larval Earth (Earth-8311

Earth-8311 Marvel evrenlerindeki karakterlerin hayvanlarla (yani en azından olduklarından daha farklı canlılara) dönüştüğü bir yer. Peter Parker’ın farklı bir versiyonu olan Peter Porker’a dönüştüğü bu evrenden sadece kahramanlar değil, kötüler de nasibini almış durumda. Tom DeFalco ve Mark Armstrong’un bu evreni yazarken “Mooster Fantastic” , “Goose Rider” ve “Captain Americat” gibi kötü kelime esprileri için bir kaynak yaratmak istedikleri kulislerde dolanan söylentiler arasında.

4. Eğer Thanos Avengers’a Katılsaydı? (Earth-15121)

Earth-15121 Marvel Comics Alternatif Evrenleri

What If? Serilerinin ele aldığı konulardan birisi de 2013 yılında Avengers ekibinin Builders ile yaptığı savaş. Bu mücadele ise Thanos’un Avengers’a katılmasıyla son buluyor. Çizgi romanın son sayfaları Çılgın Titan’ın Captain America’yı öldürüp kalkanını almasıyla daha da ilgi çekici bir hale geliyor. Böylelikle Avengers ekibinin başına geçen Thanos, Captain America ile yapacağı muhtemel savaşın galibinin kim olacağını da gösteriyor.

3. Ruins (Earth- 9591)

Ruins (Earth- 9591) Marvel Comics Alternatif Evrenleri

1995 yılında ilk defa okuduğumuz Ruins adından da anlaşılacağı üzere mahvolmuş bir gerçeklikte geçiyor. Warren Ellis tarafından yazılan ve Terese ve Cliff Nielsen tarafından çizilen bu eser 1994 yılında çıkan Marvels çizgi romanının parodisi şeklinde ele alınmış.

Bu rahatsız edici gerçekliklte Professor X, ABD’yi tiranlıkla yönetmekte, Wolverine ise bedenine enjekte edilen adamantium tarafından yavaşça ölmektedir. Dahası Captain America ve Iron Man çoktan ölmüş ve Nick Fury ise yamyam olmuştur.

2. Mangaverse (Earth-2301)

Mangaverse (Earth-2301) Marvel Comics Alternatif Evrenleri

Manga kültürü son zamanlarda dünya çapında oldukça ilgi görüyor. 2000’li yılların başında Marvel’da bu akıma katılmaya çalışmış ve bu serinin etkilerini hala devam ettirmeye çalışıyor. Earth- 2301 adı verilen bu evren manga tarzını yakalamaya çalışmış ve karakter tasarımlarını değiştirmiştir. Örneğin Iron Man yerine Tony Stark’ın kız kardeşi Antoinette Stark gelmiş ve Iron Maiden ismini almıştır.

1. Deadpool Kills the Marvel Universe (Earth- 12101)

Deadpool Kills the Marvel Universe (Earth- 12101) Marvel Comics Alternatif Evrenleri

Deadpool’un ölümsüzlüğü onu kendisinden kat kat güçlü kahramanlara karşı bile avantajlı konuma getirmiştir. Fakat ne kadar olsa da bütün Marvel Evrenindeki karakterleri öldürmesi mümkün değildi. 2012 yılında çıkarılan Deadpool Kills the Marvel Universe isimli çizgi roman bunu pek dikkate almamış görünüyor. Bu seride Deadpool, Wolverine’den Thor’a kadar tüm Marvel evrenini öldürmeyi başarmış durumda. Bu eser belki son zamanlarda çıkmış en iyi Deadpool çizgi romanı olmayı hak ediyor. Hatta belki de bir sonraki filmin konusu bile olabilir, kim bilir…

Siz bu Marvel Comics tarafından yaratılan bu evrenler hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum adresinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

she-hulk daredevil

Daredevil, She-Hulk Dizisinde Gözükebilir

Kan Varsa İncelemesi Stephen King

Kan Varsa İncelemesi: Hikâye Patrondur, Stephen King de Öyle