in ,

2014’ün (Bize Göre) En İyi Oyunları

Karşınızda, şenliklerimize özel, en iyileriyle ve hayal kırıklıklarıyla 2014’ün oyunları…

Hayal Kırıklıkları

the crew

The Crew
Tarık Kaplan

Bir araba yarışı düşünün ki sizi ilk önce müthiş bir sinematik fragman ile tavlasın. Üstelik fragmanda sadece müziği, polis kovalamacasını ve grafikleri göstermekle kalmayıp oyunda aracınızı arazi şartlarına göre nasıl değiştirebildiğinizi, başka sürücülerle birbirinize nasıl yardım edebildiğinizi, koca haritanın uçsuz bucaksız yönlerini birlikte keşfederken birbirinizle nasıl yarışabildiğinizi de hafif hafif çıtlatıp, en sonunda bombayı patlatsın: Massive Multiplayer Online (MMO: Devasa Çok Oyunculu) bir araba yarışı! Herkes aynı haritada oynasın, üstelik harita Amerika Birleşik Devletleri’nin küçültülmüş hali olsun(Bir baştan diğer başa 1 saat civarında araba sürmekten bahsediyoruz). Aracınızı dilediğiniz gibi kişiselleştirin ve sizin gibi yarışçılarla dolu bir evrende en iyi olmak için çalışın.

Araba yarışlarını seven insanlar için bu bir rüya değilse neydi? Ben söyleyeyim: Bir kabus…

The Crew’ı çıktığı ilk gün aldım. Ve oyuna girdiğimde beni ilk şaşırttığı yanı hikayesi oldu. Bir araba yarışından sağlam bir hikaye yapısı beklemezsiniz. Crew ise bu klişeyi yıkacağa benziyordu zira sinematik videoları, hikaye örgüsü derken kendinizi hikayenin içine gömülmüş bir halde oyunda buluyordunuz. Ama sonra bunun sebebi belli oldu, hikayenin bazı şeyleri saklama görevi vardı. Tutorialı geçip oyunun gerçek yüzünü görünce yüzüm ekşimeye başladı. Nereden başlamalıyım ki? Maddeleyeyim en iyisi:

1- Hikaye modu güzel başlıyor gibi görünse de çok klasik ve derinliği yok, bir süre sonra görevler baş ağrıtacak kıvama geliyor.

2- Araba sayısı inanılmaz az. Toplamda 40 civarı araç var ve hepsini her şekilde kullanamıyorsunuz, belli yarışlar için belli araç modları gerekiyor ve her araç her şarta göre modifiye edilemiyor.

3- Yapay zeka hile yapıyor. Sürekli. Bilgisayarın kontrol ettiği araçların özellikleri, modelleri, arazi tiplerine göre olan modifiyeleri hiçbir önem taşımıyor, hepsi her durumda gerektiğinde sizi geçebilecek kadar hızlanabiliyor.

4- Polis araçları bir kamyonun ağırlığına ve Bugatti’nin hızına sahipler. Sizi kovalarken ivmeleri bir jeti aratmayacak şekilde artabiliyor, önünüzü keser ve fren yaparlarsa saatte 350 km ile onlara çarpsanız bile yerlerinden 1 santimetre dahi kıpırdamıyorlar.

5- Oyunun fizik motoru gerçekten sorunlu. Ağaçlara bodozlama çarptığınızda hızınız 30 km düşerek yana kayabiliyor, tahta çitlere çarptığınızda yarı hıza düşüp olduğunuz yerde 360 derece dönebiliyorsunuz.

6- En Büyük sorun bu: BU OYUN HİÇBİR ŞEKİLDE DEVASA ÇOK OYUNCULU DEĞİL! Fragmanlarda gösterilen her şeyi unutun: Oyunda aynı anda sadece ve sadece 8 kişiyi görebiliyorsunuz. Yanlış duymadınız, etrafınızda 120 kişi yarışıyor olsa bile en fazla 8 tanesi sizin ekranınızda görünüyor ve diğerlerinden haberdar olmuyorsunuz bile! Normal şartlarda çevrede yarış yapan insanlar yok, sadece haritada farz-ı misal 45 km ötede, kendi yoluna giden bir oyuncunun simgesini görüyorsunuz. Aynı anda gördüğüm en yüksek araç sayısı 3tü, bunlardan biri muhtemelen bilgisayara bakmıyordu, diğerleri ise aynı bölgedeki bir yarış noktasına gelmiş, yani tek kişilik moddaki görevleri yapmak isteyen oyunculardı.

7- PVP çok sorunlu. Upload hızı düşük bir kişiyle yarış yapmanız mümkün değil, zira araçlar yarış içinde ışınlanıyor. Aynı şekilde co-op bir yarışa girerseniz yapay zeka ikinize birden ayak uydurmaya çalışarak dengesizleşiyor, araçlar ışınlanabiliyor veya olmadık yerlerde hızlarını düşürüyorlar.

8- Serverlar stabil değil. Sürekli internete bağlı olmanız gerekiyor ve serverlardaki en ufak bir sıkıntıda oyundan düşüyorsunuz. Zorla bitirdiğiniz bir yarış sonunda seviye atlamayı beklerken bağlantı problemi hatası alıp yarışınızın hiçe sayıldığını görebiliyorsunuz. Aynı yarışı 5 kez kazanıp da bir kez bile tamamlandığını göremediğim oldu.

Güzel yanları da yok mu? Güzel modifiye olanakları, büyük haritası, gizli parçaları bulmak gibi RPG ögeleri gibi artıları var elbette. Ama bu bize söylenen koca yalanları değiştirmiyor ve söylenen şeyi kesinlikle yansıtmıyor.

Crew bana göre bu yılın oyun bazında EN BÜYÜK hayal kırıklığı. Ubisoft’a bu kadar büyük bir rezaletten sonra hiçbir şekilde bir daha güvenebileceğimi sanmıyorum.

Oyla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Bilimsel 8 Bilimkurgu Filmi

Marslı Kitap İncelemesi: Kızıl Gezegen’de Tek Başına