in ,

Trump Öngörüsüyle Zamanda Yolculuğu Sorgulatan Yazar: Ingersoll Lockwood

1800’lü yıllarda yazılan bu ‘kurmaca’ kitaplar Donald Trump ve ailesi hakkında müthiş tutarlı öngörüler sunuyor. Yazar Ingersoll Lockwood sizleri zaman yolculuğunun mümkün olup olmadığı konusunda kafa karıştıran bir yolculuğa davet ediyor.

Donald Trump

Ingersoll Lockwood’un 1800’lü yıllarda yazdığı “1900 ya da Son Başkan” adlı kitabında Donald Trump ve ailesini öngörmesi komplo teorilerini de beraberinde getirdi.

Daha önce sizlere öngörüleriyle bizi şaşkınlığa uğratmış, hayranlık uyandırmış birçok yazardan bahsetmiştik. Ama bu anlattığımız yazarlar genelde geleceğin dünyasının nasıl olacağından, teknolojinin nasıl ilerleyeceğinden ve insanoğlunun günlük yaşamının nasıl değişeceğini anlatıyordu. Yarattıkları bu öngörülerin gerçeğe dönüşmelerinden sonra onların dehalarına hayran olmuştuk.

Bugün bahsedeceğimiz kitabın yazarı Ingersoll Lockwood için ise aynı şeyleri söyleyemeyeceğim maalesef. Onun yaptığı öngörü o kadar tutarlıydı ki dehasına hayran olamıyor kelimenin tam anlamıyla ondan korkuyorum. Bütün dünya bir süredir onun bir kâhin mi yoksa bir zaman yolcusu mu olduğunu tartışıyor.

Amerikalı bir avukat ve yazar olan Ingersoll Lockwood 1800’lü yılların sonlarında bir kale inşa etti kitabında. Bu kaleye soyadları Trump olan bir aile yerleştirdi ve bu ailenin Baron adını verdiği çocuklarını hikâyesinin baş karakteri yaptı.

Baron Trump
Baron Trump

Zengin bir aristokrat ailenin çocuğu olan Baron Trump ve “muhteşem” köpeği Bulgar’ı konu ediniyor bu kitaplar. Sonsuz bir hayal gücü ve oldukça aktif bir beyni olan bu genç adam yetiştirildiği zengin hayatından sıkılınca maceraya açılmaya karar veriyor. Önce köpeği Bulgar ile maceraya atılıyor, daha sonra ise büyüleyici bir yeraltı yolculuğuna çıkıyor. Hatta kaderin cilvesiyle hayatının geri kalanını şekillendirecek bir macera için Rusya’ya bile düşüyor yolu.

Bu kitaplarda Baron Trump’ın bir de akıl hocası var. Hatta Baron’un Rusya’ya yaptığı seyahati bu akıl hocası öneriyor. Hocanın isminin ise Donald’ın kısaltması diyebileceğiniz “Don” olduğunu söylersem artık ne düşünürsünüz bilemiyorum. Daha önce söylediğim gibi rastlantı tamam, öngörü tamam ama bu kadarı…

Trump Öngörüsünde Asıl Korkutucu Benzerlik “The Last President” Kitabı

The Last President e1559885274136

İlk iki roman bir yana, asıl korkutucu benzerlikler sonuncu kitap olan “The Last President” ile başlıyor. Hikâyemiz bir kasım ayının başlarında kargaşa ve panik halindeki bir New York’ta başlıyor. Seçim öncesi bütün halk hiç tanımadıkları yabancı birinin kimsenin kazanmasını beklememesine rağmen kazanmasını anlatıyor. İlginç olan şey ise bu adam New York’ta 5. Cadde’de yaşıyor. Tanıdık geldi mi? Şu an Trump Tower’ın tam olarak olduğu yeri işaret ediyor.

Kitabın film hakları ise şimdiden hafif hafif konuşulmaya başlandı. Bir Trump destekçisi olan Leigh Scott adlı bir film yapımcısı kitabı uzun metrajlı bir filme dönüştürmek için fon sağlamaya çalışıyor. Leigh yapmaya çalıştığı film tanıtımında şu ifadeleri kullanıyor:

“Hollywood’da çalışmama rağmen Trump’ı destekliyorum. Kitap günümüzdeki gerçekliklere çok ilginç şekilde referanslar veriyor. İnternette vakit geçiren anlayışlı takdir edici insanlar ve Trump destekçileri olarak bu referansları arttırıp ortaya güzel şeyler koyabiliriz.”

Bu açıklama bana birazcık Trump destekçilerinin elini muhalefet destekleyicilerinden çabuk tutmak istemesi gibi geliyor. Filmin olası bir Trump muhalifinin eline düşmesi kitaptaki Amerika’nın çöküşü gibi birçok malzemeyi Trump’ın aleyhine kullanabilmesi anlamına geliyor. Açıkçası ben bir muhalifin elinden böyle bir film görmeyi çok daha fazla isterim.

Serinin Üç Kitabı da Türkçeye Çevrildi

Baron Trumpin Fantastik Yeralti Macerasi
Minas Kitap, Nisan 2019

Lockwood’un bahsi geçen kitapları “Baron Trump ve Fantastik Yeraltı Macerası”, “1900 ya da Son Başkan” ve “Genç Baron Trump ve Harika Köpeği Bulger’in Seyahatleri” bu yıl Türkçe olarak Minas Kitap çatısı altında çıktı. Kitapların Türkçe baskısında son zamanlardaki olayların çok büyük bir etkisi var gibi görünüyor.

Dediğim gibi internette bu kitabın yayılmasından sonra insanlar şakayla karışık bir sürü komplo teorisi ortaya atmaya başladı. Zaman yolculuğu gerçek mi? Trump Ailesi bir planın ürünü mü? Lockwood bir kâhin mi? Yoksa bunların hepsi hayal dünyasının rastlantısı mı? Açıkçası şu dakikadan sonra söylemesi benim için oldukça zor. Ama benden çok daha bilirkişiler kitap için “tuhaf” diyerek işin içinden sıyrılmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Ne diyelim? Gerçekten de tuhaf

Tabii ki komplo teorileri çoğu zaman saçmadır ve gerçeği yansıtmaz. Yine de bu onların eğlenceli olmadıkları anlamına gelmiyor. Bu yüzden size büyük bir keyifle sormak istiyorum. Sizce Trump Ailesi birer zaman yolcusu mu? Yoksa klonlar mı? Gizli devletlerin bir planı olabilirler mi? Sizin komplo teorilerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz! Kitapları okuyanlar da görüşlerini bizlerle paylaşırsa seviniriz!

Kaynaklar: News Week, Archive.org, BirGün

M. Halit Koçak

1994’te Erzurum’un soğuk bir kış gününde doğan, beyaz saçlarını ailesinden genetik yoluyla alan biri. Daha geçen seneye kadar dünyayı kurtarabileceğini sanan Çevre Mühendisi. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Denize ve denize yazılan bütün şiir, öykü ve hikayelere aşıktır. Bağımsız ve amatör olan bütün yapımlar onun için tutkudur. Onu her yerde ‘’Tavşan’’ diye bulabilirsiniz.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Trump yıllar önce kurgulanmış bir proje mi ? Çok ilginç :thinking:

 2. Avatar for Tansael Tansael dedi ki:

  Bu kitap zaten Türkçe olarak var.

  https://kidega.com/kitap/1900-yada-son-baskan-300081/detay

 3. Avatar for darlyopus darlyopus dedi ki:

  Bilgi için teşekkür ediyoruz, gözümüzden kaçmış. Metni güncelledik :slight_smile:

 4. Avatar for Refik Refik dedi ki:

  Kitabın eski baskısına dair fotoğraflar var, aratınca yazarın biyografisi çıkıyor. Yine de ‘Bu edebi bir oyun bir şaka olabilir mi?’ diye sormadan edemiyorum.

 5. Avatar for Refik Refik dedi ki:

  Orjinal nüshada kütüphane mührü de görünüyor. Bilemedim?!..

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Pompeii

Yanardağ Tarafından Yok Edilen Pompeii Şehrinin Son Anları Animasyonla Yeniden Oluşturuldu

Swamp Thing

Swamp Thing Dizisine İlk Haftasından İptal Kararı!