Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Taht Oyunları

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi
George R.R. Martin


Volkan “daifunka_vc” Çalışkan


Kabaca konusundan bahsedecek olursak, kendilerini çok daha büyük bir tehlikenin beklediğinden habersiz olan Westeros adlı bir kıtanın kontrolü için mücadele eden hanedanların hikayesini Ortaçağ temalı fantastik bir evrende anlatıyor Buz ve Ateş’in Şarkısı Serisi ve yetişkinler için fantastik edebiyat denilince belki de ilk akla gelmesi gereken eserlerden biri. “Fantastik Edebiyat = Çocuk Kitapları” düşüncesine saplanıp kalmış insanlarla giriştiğiniz seviyeli(!) tartışmalarda gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir karşı sav.

Lafı fazla uzatmayayım.

Öncelikle Buz ve Ateşin Şarkısı, bünyesinde artık klişeleşmiş “aydınlığın karanlıkla son büyük mücadelesi” gibi bir konuyu ufak boyutlarda barındırıyor olsa da – ki G.R.R. Martin’in elinde bu klişe konunun bambaşka bir yoruma bürüneceğine emin olabilirsiniz- konu aldığı olay örgülerinin temeli Ortaçağın acımasız gerçeklerine dayanıyor. Hal böyle olunca okurların yetişkin temalara bolca rastlaması da kaçınılmaz hale geliyor. Tarihte, özellikle feodal düzenlerde -kitaptaki çoğu olay o zamanın Britanya adasında yaşananlardan esinlenilmiştir- bolca gördüğümüz, özenle hazırlanmış entrikalar, girift ihanet örgüleri, politik oyunlar, iç savaş ve taht kavgası gibi birçok derin ve kompleks mevzu seri boyunca sık sık karşımıza çıkmakta.

Seri onlarca ana karaktere ev sahipliği yapıyor ve her bir karakterin kendine özgü büyük bir amacı var – ve çoğu amaçlarının genel geçer ahlak yapısına uyup uymadığını kesinlikle umursamıyor. Onların bu uğurda verdikleri mücadeleleri, sonunda ortaya çıkan kaosun tüm çıplaklığıyla birlikte ortaya seriyor seri. Bu anlatım tarzı da kitapları daha çok yetişkinlere hitap eden bir fantastik eser haline getiren nedenlerden (Ayrıca çoğu eserin aksine, başlarını belaya sokan karakterlerin mucizevi şekillerde kurtulmalarını beklemeyin. Kitabın üçte birini onun gözünden takip etmiş olsanız bile).

GÖZ ATIN  Stephen King'in "Oyun"u Netflix Tarafından Televizyona Uyarlanıyor

Bir başka konuya gelirsek, baz aldığı zaman dilimi ve yaşanan olaylar gereği, kitaplar yüksek dozda şiddet ve cinsellik içermekte. Ve emin olun, yazar bunları açık açık anlatmaktan çekinmemiş. Ama Martin’i “Seks ve şiddet satar” mantığıyla hareket eden ucuz yazarlarla da karıştırmayın. Buz ve Ateşin Şarkısı’nda bu tür sahneler gereksizlikten uzak ve kurgunun gidişatına uygun. Yazarın yapmaya çalıştığı, evreninin karanlık atmosferini okuyucuya sonuna kadar hissettirebilmek. Eh, bunu yaparken de yüzünüzü bol bol buruşturmanıza neden oluyor.

Bu serinin her yaştan okuyucunun kitapları okumasında herhangi bir problem görmesek de anlatılanları ve altlarında yatan ilişkileri, politik oyunların inceliklerini özümseyebilmek için ciddi bir bilgi birikimine sahip olunmasına ve belirli bir olgunluğa ulaşılması gerektiğine inanıyoruz. Yoksa, kitaplar okunduktan sonra eğlentilik birer nesne olmaktan öteye gidemez maalesef. Buz ve Ateşin Şarkısı gerçekten kompleks bir seri ve hedef kitlesinin yetişkinler olduğu da aşikar. Hatta çocuk ve genç-yetişkin kitleyi bırakın, çoğu yetişkinin bile yoğun ve acımasız içeriğinin altında ezilebileceği bir yapıt.

Son olarak Buz ve Ateşin Şarkısı’nın “gritty” olarak tabir edilmeye başlanan ve fantastik edebiyatta daha gerçekçi, şiddete ve kanlı anlatıma dayanan akımın öncülerinden biri olarak görüldüğünü de söylemeden geçmeyelim.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün