Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

On Üç Yıl Sonra

Danilov Beşlemesi
Jasper Kent


Beyza “Black Helen” Taşdelen


Jasper Kent’in yazdığı ve ülkemizde ilk üç kitabı Oniki, On Üç Yıl Sonra ve Çarın Laneti yayınlanmış olan Danilov Beşlemesi, tarihi ve fantastik kurguyu aynı potada eriten sıradışı bir seri. Konularına kısaca değinmemiz gerekirse ilk kitap On İki, 1812 yılında, Fransız General Napoléon Bonaparte’ın seferiyle çalkalanan Rusya’da geçmektedir. Napoléon birer birer bütün Rus şehirlerini almakta ve yavaş yavaş Moskova ve o dönemin başkenti olan St. Petersburg’a ilerlemekteyken Rus ordusundaki hiçbir güç onun bu ilerleyişini durduramamaktadır. Bu durumdan endişelenen ve içlerinde ana karakterimiz Yüzbaşı Aleksey İvanoviç Danilov’un da bulunduğu bir grup yüksek rütbeli asker, Romanya kökenli Opriçnik adı verilen on iki askerden yardım ister. Fakat Fransız ordusuna yaptıkları baskınlarda yaşanan şüpheli ölümlerin de ışığında Danilov ve arkadaşları Rusya’nın başına Napoléon’dan daha büyük bir felaket sardıklarını fark ederler.

İkinci kitapta ise Fransız ordusu def edildikten on üç yıl sonra 1825 yılında, Rus Çarı, 1. Alexander tahtta kalabilmek için katı ve baskıcı bir siyaset uygulamaktadır. Bu baskılar da ordu içerisinde bir takım ayaklanmalara neden olunca her zaman Çar’ı destekleyen Aleksey İvanoviç Danilov kendisini onun için ajanlık yapmak zorunda hisseder. Fakat Çar’ın asıl endişesinin bu ayaklanmalar değil, eskiden kalma ve giderek güçlenen bir tehdit olduğunu daha sonra öğrenecektir.

Üçüncü kitapta da 1855 yılına gidiyoruz. Sivastopol’un kuşatılması ve St. Petersburg’un kuşatılmasıyla savaş yeniden yüzünü göstermiştir. Bu sırada Moskovada bulunan Tamara Koramova ise 1812 yılında başlayan bir dizi cinayetin sonuncusunu araştırırken, Sivastopol’da ve savaşın ortasında bulunan Dimitriy Alekseyeviç Danilov babası Aleksey İvanoviç Danilov’un yok ettiğini sandığı vurdalaklarla ( Rusça’da vampir ) mücadele etmek zorundadır.

GÖZ ATIN  J.R.R. Tolkien'den "Ham'li Çiftçi Giles" Ciltli Olarak Raflarda Yerini Almaya Hazırlanıyor

Seri genel olarak tarihle kurguyu aynı potada eritiyor ve aynı zamanda konusu bakımından da okuyucuları yeni dönemin “modern” vampirlerinden biraz da olsa kurtaran, özüne sadık bir vampir romanı özelliği kazanıyor. Üç kitapta da mekan ve atmosfer betimlemeleri birçok okuyucunun takdirini kazanmış durumda. Kanın, vahşetin ve işkencenin gırla gittiği ve açıkça anlatıldığı bölümleri mevcut. Zaten korku – gerilim kategorisi altında yayınlanmış bir seriden bahsediyoruz. Bu yönden yaşı küçük okuyuculara pek de hitap edeceğini söyleyemeyiz.

İlk kitap başlarda biraz yavaş aksa da sonlarına doğru vampirlerle girişilen bu mücadelenin nasıl biteceğini merak etmeden duramıyorsunuz. Başkahramanın kendisiyle yaşadığı çatışmalar da kitaba renk katıyor diyebiliriz.

İkinci kitapta ise Fransa’daki devrimci düşüncelerin Rus Ordusu’nda nasıl etkilediğine tanık oluyoruz. Bu kitapta aynı zamanda yazarımız ani bir kararla birinci tekil şahıs anlatımından üçüncü tekil şahıs anlatımına geçerek karakter sayısını arttırma olanağı yakalıyor. Bir yandan da ilk kitaptaki ana karakterimiz Danilov’un, oğluyla çatışmalarını okuyarak Rus halkının o dönemki değer yargılarını da incelemiş oluyoruz.

Kısacası bu seri türünün meraklılarının zihninde yer eden serilerden biri oldu. Vampirlere romantik aşık rolü yükleme zorunluluğunu kaldırmasının yanında tarihi dokusuyla da “yetişkinler için” sıfatını almaya hak kazandı.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün