Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

dresden-dosyalari

Dresden Dosyaları
Jim Butcher


Hazal “Fırtınakıran” Çamur
M.İhsan “mit” Tatari
Tarık “KoyuBeyaz” Kaplan


Ülkemizde pek tanınmasa da dünyada 7 milyondan fazla satan, neredeyse her kitabıyla New York Times Bestseller listesine giren Dresden Dosyaları, mizahi yönünün güçlülüğüne ve sürükleyici yapısına rağmen her yaşa hitap eden bir seri olmaktan çok uzak. “Urban Fantasy”, yani Şehir Fantastiği türündeki seri, günümüz Chicago’sunda yaşayan gerçek bir büyücü olan Harry Dresden’in başından geçen olayları anlatıyor. Güçlerini kayıp eşya ya da kişileri bulmakta kullanarak güç bela hayatta kalan ve bu işle geçimini sağlamaya çalışan kahramanımız, aynı zamanda ortaklık kurduğu komiser Karrin Murphy ile de açıklanamayan cinayetleri araştırarak “danışmanlık” adı altında dedektiflik yapıyor.

Başkahramanımız Harry Dresden kesinlikle “tipik” bir ana karakter olmaktan çok uzak. Çünkü Harry sürünüyor, acı çekiyor ve bu her kitapta tekrar tekrar vuku bularak aşırı güçlü başkarakter klişesini yerle bir ediyor. Kan revan içinde, tıknefes, ha öldü ha ölecek bir haldeyken sonlanıyor bazen soruşturmaları. Harry’nin başına gelenler kimi zaman okuyucuyu güldürse de kimi zaman yüzünü ekşitip, tıpkı onun yaptığı gibi başını öteye çevirmesine sebep olabiliyor. Çünkü fantastik olduğu kadar çok ciddi ve çok iyi kurgulanmış bir polisiye de aynı zamanda bu seri. Öyle ki, polisiye hayranları bile büyük zevk ve beğeniyle okuyor Dresden Dosyaları’nı. Vahşet sahnelerini atlamayan açık ve doğrudan anlatımı ve dozunda işlediği cinsellik öğeleri de bu kitapları yetişkinler için uygun bir kategoriye sokan diğer etmenler…

Ülkemizde maalesef sadece 3 kitabı yayınlandı ve şu sıralar 4.kitabın çeviride olduğu haberini aldık. Dünya ise 14. kitaba kavuşmanın sevinciyle harıl harıl Harry Dresden ve onun soluk kesen yeni macerasını tartışıyor.

GÖZ ATIN  Yeni Bir Kara Kule Romanı Gelebilir!

Dresden Dosyaları’nın konu itibariyle özgünlüğü tartışılmaz. Zaten satış rakamları da ortada. İster fantastik sever, ister polisiye tutkunu olun bu eseri severek okuyacağınız kesin. Her iki kesime de hitap ediyor etmesine; ama hiçbir sahneyi hafifletmeyişi ve zeka kokan ince esprileriyle aslında hiç de genel izleyiciye açık değil. Eğer hitap ettiği fantastik/polisiye sever grubunda olduğunuzu düşünüyorsanız, kesinlikle bir şans verin deriz. Harry’nin de dediği gibi, “Daha kötü ne olabilir ki?”

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat için 5 yorum

 1. Zaman çarkı ile başladım almaya paylaşımınız çok güzel bana ileriye dönük planlar yapmam için fikirler verdi


Eski Yorumlar

PORTAL YORUMLARI

 1. venera seo dedi ki:

  çok güzel seçkiler elinize sağlık… bende genelde ilknoktanın fantastik kitaplarını beğeniyorum https://www.ilknokta.com/fantastik-kitaplar-m143.html

 2. Neslihan Şenel dedi ki:

  Bana göre eklenmesi gereken kitaplar:
  David Eddings’in Belgariad Beşlemesi ve devamı olan Mallorean Beşlemesi.

 3. gamerkız dedi ki:

  Locke Lamora’nın Yalanları serisi başta olmak üzere çizgi romanları da içine dahil edebileceğimiz 70 maddeden uzun bir kitap listesi gönderebilirim size. Bunlardan sadece biri olarak saydığım seri Babil Kitaplığı serisidir ki 25’den fazla kitaptan oluşur. Bir edebiyat öğretmeni olarak hiçbir çocuğa tavsiye etmem bu listedeki kitapları. Bilim kurgu eserlerini de alırsanız sanırım listem 150’yi geçer.

 4. ahmethan dedi ki:

  Ölüm Kapısı Serisi – margaret weis

Yetişkinler İçin Fantastik Edebiyat

Fantastik edebiyat hakkında denmeyen kalmadı. Çocuklara masal olarak gören de vardı, edebiyata dahil etmeye çekinen de. Peki gerçekten neydi fantastik edebiyat? Yetişkinler bu işin neresindeydi?

Başa dönün