in , ,

Kısa Japonya Tarihi – Jonathan Clements | Haftanın Kitabı #274

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta İngiliz tarihçi Jonathan Clements’ın ‘paradokslar ülkesi’ Japonya’yı ele alan “Kısa Japonya Tarihi” eseri var.

Kısa Japonya Tarihi - Jonathan Clements | Haftanın Kitabı #274
- Reklam -
- Reklam -

Kısa Japonya Tarihi | Künye

Yazar: Jonathan Clements
Çeviri: Ahmet Can Ay
Orijinal Adı: A Brief History of Japan
Kapak Tasarımı: Kutan Ural
Yayınevi: Kronik Kitap
Sayfa Sayısı: 288
Çıkış Tarhi: Mayıs 2023


Kısa Japonya Tarihi – Jonathan Clements | Arka Kapak Tanıtımı

Kısa Japonya Tarihi - Jonathan Clements

- Reklam -

UZAK DOĞU’NUN DOĞAN GÜNEŞİ…

“Japonya gibi antik ve karmaşık bir coğrafyanın ‘kısa’ tarihini anlatmak hiç de kolay değil… Neyse ki okurlar, Jonathan Clements’in usta ellerindeler. Clements keskin zekâsı, yerinde araştırmaları ve akıcı üslubuyla Japonya’nın tarihini capcanlı hale getiriyor.” – Frederik L. Schodt, yazar

Samurayların, shogunların ve mistik güçlerin ülkesi, Japonya…

Batıya ilk kez Marco Polo günlükleriyle tanıtılan Japonya, korkunç Kamikaze fırtınalarınca savunulan ve ilahi bir hükümdarca yönetilen uzaklardaki efsanevi ülkeydi. İpek Yolu’nun son noktası, bilinen dünyanın en uzak ucu, Avrupalı sanatçılar için gerçek bir ilham kaynağı ve Uzak Doğu’nun gizemlerinin kalıcı sembolüydü. Şimdilerde ise küresel endüstrinin güç merkezi, popüler kültürün bağlantı noktası ve endüstri sonrası dönemin çöküşünün habercisi haline geldi.

Japonya; muasır medeniyetlerden biri olsa da antik geleneklerine bağlı, ileri demokrasiye sahip olsa da bir imparator tarafından yönetilen ve çok tehlikeli volkanların üzerindeki güvenli bir toplum olarak tam bir paradokslar ülkesi. Her ne kadar ileri teknolojisi ve aşırı kalabalık şehirleriyle tanınsa da ülkenin üçte birini ıssız ormanlar ve dağlar oluşturuyor.

- Reklam -

Yazar Clements, Japonya’nın dünü, bugünü ve yarını arasındaki bağlantıyı zekice ve nüktedanlıkla kuruyor ve geniş ama detaylı bir anlatıyla bu paradokslar ülkesini gözler önüne seriyor. Japonya’nın tarihöncesi çağlarından Tanrı Kralına, shogunlar arası kan davalarından Moğol istilasına, Çin’i işgalinden Pearl Harbor’a ve nihayetinde modern dünyanın beyaz yakası haline gelişinden animelerin yükselişine kadar geçen binlerce yılı kapsayan bu eserle, Japonya’ya dair aklınıza takılan pek çok soruya yanıt bulacaksınız.

Jonathan Clements’in, görsellerle desteklenen sürükleyici anlatımıyla Japon adalarından balta girmemiş ormanlarına, Kamakura’nın Budist tapınaklarından Tokyo’nun ışıltılı sokaklarına, Akihabara’nın anime merkezinden samurayların şehri Aizuwakamatsu’ya büyüleyici bir yolculuğa çıkacaksınız. Kısa Japonya Tarihi, Uzak Doğu ve Japonya’ya ilgi duyan herkes için keyifli bir giriş kitabı.

Jonathan Clements Kimdir? | Hayatı ve Özgeçmişi

Jonathan Clements
Jonathan Clements

1971 yılında İngiltere’de doğdu. Stirling Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Çalışmalarının çoğu Uzak Doğu üzerine olan yazar, yazdığı çok sayıda tarih kitabıyla Uzak Doğu tarih ve kültürünün İngiltere’de yayılmasına yardımcı oldu. Tarihçilik ve yayıncılık yapan Clements, Çince ve Japonca bilmektedir.


Jonathan Clements imzalı Kısa Japonya Tarihi kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Benzer içerikler için bizi Google News üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Rick Riordan - İrlanda Mitolojisi

“Percy Jackson” Serisinin Yazarı Rick Riordan, İrlanda Mitolojisinden İlham Alan Yeni Hikâyeler Yazacak

Kraven the Hunter Fragmanı - Sony - Spider-Man

Sony’nin 18+ “Örümcek-Adam” Evreni Filmi “Kraven the Hunter”dan İlk Fragman Yayınlandı