in ,

Gökbilimciler Karanlık Madde Teorisine Meydan Okuyan ve ‘Neredeyse Görünmez’ Bir Cüce Galaksi Keşfetti

Bilim insanları kozmos hakkındaki mevcut anlayışımıza meydan okuyan, Nube adlı gizemli ve neredeyse görünmez bir cüce galaksiyi ortaya çıkardı.

Neredeyse Görünmez Bir Cüce Galaksi Keşfedildi
- Reklam -
- Reklam -

Gökbilimciler, kozmos hakkındaki mevcut anlayışımız ile henüz nasıl olduğunu anlayamadığımız gizemli ve neredeyse görünmez bir cüce galaksiyi ortaya çıkardılar. Nube adını verdikleri bu kozmik anomali neredeyse hiç görünür ışık yaymıyor ve varlığını anlamakta zorlanan bilim insanlarını şaşırtıyor.

İspanyolcada “bulut” anlamına gelen Nube, 9 Ocak’ta Astronomy & Astrophysics dergisinde yayımlanan bir çalışmada detaylandırıldı. Aşırı dağınıklığıyla dikkat çeken galakside yıldızlar o kadar geniş bir alana dağılmış ki, galaksi bilinen diğer cücelerden yaklaşık 10 kat daha sönük. Şaşırtıcı bir şekilde yıldız nüfusu göz önüne alındığında beklenenden 10 kat daha geniş olmasıyla boyut olarak beklentileri aşıyor.

Çalışmanın başyazarı olan Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü’nden astrofizikçi Mireia Montes, “Mevcut bilgilerimizle, bu kadar uç özelliklere sahip bir galaksinin nasıl var olabileceğini anlamıyoruz,” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

- Reklam -

Nube’nin keşfi, araştırmacıların Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması’ndan elde edilen verileri yeniden analiz ederek, yıllardır tespit edilmekten kaçınılan ince bir tutarsızlığı ortaya çıkarmasıyla ortaya çıktı. Ekip daha derinlere inmek için Batı Virginia’daki Green Bank Teleskobu ve İspanya’nın La Palma kentindeki Gran Telescopio Canarias’ı kullanarak, bulunması zor koordinatların ultra derin çok renkli görüntülerini yakaladı.

Neredeyse Görünmez Bir Cüce Galaksi Keşfedildi

Karanlık Madde Sırlarını Ortaya Çıkaran Görünmez Cüce Galaksi: Nube

Bu çabalara rağmen Nube’nin galaksimizden tam olarak uzaklığını belirlemek zor olmaya devam ediyor ve tahminler yaklaşık 300 milyon ışık yılı uzaklıkta olabileceğini gösteriyor. Yıldızların eşit olarak dağıldığı galaksinin alışılmadık yoğunluğu, diğer galaksilerde gözlemlenen tipik çekirdek odaklı yapıya meydan okuyor.

Gökbilimciler genellikle karanlık maddenin çekim etkisine atfedilen bir olgu olan, merkezdeki minimum kütlesine rağmen Nube’nin bütünlüğünü nasıl koruduğunun gizemiyle boğuşuyor. Ancak karanlık maddeye ilişkin mevcut anlayış Nube’nin kendine özgü özelliklerini açıklamakta yetersiz kalıyor.

Çalışmanın yazarlarından astrofizikçi Ignacio Trujillo ilginç bir hipotez öne sürdü:

- Reklam -

“Eğer Nube’nin olağandışı özellikleri bize karanlık maddeyi oluşturan parçacıkların son derece küçük bir kütleye sahip olduğunu gösteriyorsa, bu en küçük dünya ile en büyük dünyayı birleştiren doğanın en güzel gösterilerinden biri olacaktır.”

Gökbilimciler Karanlık Madde Teorisine Meydan Okuyan ve ’Neredeyse Görünmez’ Bir Cüce Galaksi Keşfetti

Bilim insanları Nube’nin sırlarını çözmek için benzer şekilde soluk galaksiler aramaya devam ederken, esrarengiz doğası kozmik anlayışın yeni bir alemine açılan bir kapı görevi görüyor. Montes iyimser bir şekilde şöyle diyor:

“Bu galaksi ve bulabileceğimiz benzerleri sayesinde evrenin anlaşılmasına yeni bir pencere açacak ek ipuçları bulmamız mümkün.”

Sizler de yeni keşfedilen cüce galaksi hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazla içerik için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Live Science

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kingdom of the Planet of the Apes Vizyon Tarihi

“Kingdom of the Planet of the Apes”in Çıkış Takvimi “Furiosa” ile Çakışınca Vizyon Tarihi Güncellendi

The Gentlemen Fragmanı Netflix

Guy Ritchie İmzalı “The Gentlemen” Dizisinden İlk Fragman