in

İthaki’nin Karanlık Kitaplık Dizisi “Hareket İblisi” ile Devam Ediyor

“Polonyalı Poe” olarak anılan Stefan Grabinski’nin “Hareket İblisi” adlı kitabı İthaki Yayınları’nın Karanlık Kitaplık dizisine katıldı.

hareket iblisi ust
- Reklam -
- Reklam -

İthaki’nin Karanlık Kitaplık dizisinin son üyesi Stefan Grabinski’nin ünlü tren öyküleri derlemesi Hareket İblisi oldu. Polonya’nın Poe’su olarak görülen Grabinski aynı zamanda bir parapsikoloji, büyü ve demonoloji uzmanıydı. Kitaplarında doğaüstü etmenleri sık sık kullanan yazar, 49 yaşında veremden vefat etti ve kayıp edebiyatçılar arasına karıştı.

İlk kez 1919’da yayınlanan Hareket İblisi (Demon ruchu/The Motion Demon) yazarın kaleme aldığı, tren odaklı korku hikâyelerinden oluşuyor. Kitabın arka kapak yazısı şöyle:
hareket iblisiKimilerine göre “Polonya’nın Poe’su” kimilerine göre ise “Polonya’nın Lovecraft’ı” olarak görülen Stefan Grabiński, diğer yazarların henüz keşif aşamasında olduğu karanlık fantazi türünde kendi üslubunu kabul ettirmiş ilk yazarlardandı. Öykülerinde psikolojiyi, felsefeyi ve metafiziği sıklıkla kullanan Grabiński, kendi öykülerine de “psikofantazi” ya da “metafantazi” denmesini istiyordu.

İlk kez 1919 yılında kitap halinde yayımlanan ve ürkütücü trenler, deli merdümgirizler ile çığırından çıkmış makinistlerin olduğu öyküleri bir araya getiren Hareket İblisi, yazarın en önemli kitabı olmasının yanı sıra Stanislaw Lem, Robert Bloch, Thomas Ligotti ve China Miéville gibi isimleri de derinden etkiledi.

- Reklam -

“Grabiński’nin öyküleri tutkulu, çarpıcı ve sanrılar kadar canlı. Bu kitaptaki öykülerin her biri özgün; ve hiçbiri ne öykünün kendisinden ve karakterlerinden ne de felsefeden taviz veriyor. Hareket İblisi tam manasıyla muazzam bir eser.” – China Miéville

- Reklam -

“Tüm büyük korku yazarları gibi Grabiński de baktığı şeylerin zehirli taraflarını görmüştü. Demiryolu yolculuğunun romantik olduğu fikri, biri bu öyküleri okuduktan sonra can çekişmeye başlar.” – Thomas Ligotti
Türün takipçileri bu eserin daha önce, 2010 yılında Okuyan Us Yayınları’ndan da çıktığını hatırlayacaktır. İthaki baskısında da o kitabın çevirmeni olan Osman Fırat Baş’ın gözden geçirilmiş tercümesi kullanılmış. Editörlüğü ve yayına hazırlığıysa Ömer Ezer ile Alican Saygı Ortanca’ya ait.

Şu anda çeşitli kitap satış sitelerinde ön siparişe açılan Hareket İblisi, 10 Mayıs’tan itibaren dağıtıma çıkacak. Karanlık Kitaplık’ın 18. kitabını merakla bekleyenleri perona davet ediyoruz.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

ghost rider

Marvel’dan İki Yeni Dizi Geliyor: Ghost Rider ve Helstrom

night king

Game of Thrones’tan Karanlık Savaş Sahnesi Eleştirilerine Cevap: “Belki de Sorun Sizdedir”