in , ,

Kuzey Işıkları’ndan Sonra Bir İlk Daha: Türkiye’de ‘Kızıl Cin’ Adlı Hava Olayı Görüntülendi

Ege Denizi üzerinde ‘Kızıl Cin’ olarak bilinen doğa olayı gözlemlendi. Türkiye, Kuzey Işıkları sonrası benzersiz görüntülerle yeniden karşı karşıya.

Türkiye'de Kızıl Cin Adlı Hava Olayı Görüldü
- Reklam -
- Reklam -

Nadir görülen doğa olaylarından ‘Kızıl Cin’ (Red Sprite), Türkiye’de Ege Denizi üzerinde benzersiz bir görüntü oluşturdu. Kuzey Işıkları’nın ardından gelen bu atmosferik olay, kısa sürede dikkat çekti ve merak konusu haline geldi.

Red Sprite ya da dilimize Kızıl Cin adıyla geçen doğa olayı genellikle fırtına bulutlarının içinde, yaklaşık 95 kilometre yükseklikte oluşan, kırmızımsı-turuncu renkte parlak, plazma benzeri parıltılardan meydana geliyor. Atmosferdeki elektriksel deşarjlar sonucunda ortaya çıkan bu hava olayı, fırtınaların en şiddetli anlarında gözlemlenebilir hâlde oluyorlar.

Meteoroloji kaynaklarına göre Kızıl Cin, fırtına bulutlarının içindeki pozitif ve negatif yüklü parçacıkların bir araya gelmesiyle meydana gelen elektrik boşalmaları sonucunda oluşur. Bu olay, nötr azot moleküllerinden geçen elektrik akımıyla kırmızımsı-turuncu renkteki parıltıları yaratır.

- Reklam -

Kızıl Cin Red Sprite

Gökyüzündeki bu olağanüstü manzara genellikle birkaç milisaniyelik bir süreyle belirir ve ardından kaybolur. Kızıl cinlerin uzunluğu bazen 10 kilometreye kadar ulaşabilir ve genellikle yatay bir şekilde yayılır.

Türkiye’de Nadir Görülen ’Kızıl Cin’ Olayı Elektriksel Aktiviteleri Anlamada Yardımcı Olabilir

Söz konusu doğa olayının oluşumunu etkileyen faktörler arasında fırtına bulutlarının boyutları, bulutlardaki elektrik yükü miktarı ve atmosferin sıcaklığı yer alır. Kızıl cinler, teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha sık gözlemlenmeye başlanmış olsa da hâlâ oldukça nadir görülen ve fotoğraflanan bir fenomendir.

Kızıl cinlerin gözlemlenmesi bilim insanları için atmosferin yapısı ve elektriksel aktiviteleri hakkında daha derin bir anlayış elde etmek adına önemli araştırma konularından biri. Bu doğa olayının keşfi görece yeni bir gelişme olarak sayılıyor. İlk olarak 1989 yılında uzay istasyonlarından yapılan gözlemlerle doğrulandı. Çoğu zaman yüksek hızlı kameralar veya özel ekipmanlarla gözlemlenmesi gereken bu olaylar, atmosferdeki elektromanyetik etkileşimlerin ilginç bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

- Reklam -

Ege Denizi üzerinde gözlemlenen bu nadir olay, Atinalı fotoğrafçı Christos Doudoulakis tarafından çekildi. Türkiye’den de gözlemlenen olay sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Türkiye'de 'Kızıl Cin' Adlı Hava Olayı Görüldü

Gökyüzünde meydana gelen etkileyici olay, Türkiye’nin doğal güzelliklerini ve atmosferdeki ilginç fenomenleri keşfetme yolculuğunda bir kilometre taşı olmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce de Aurora adıyla da bilinen Kuzey Işıkları bazı illerde görüntülenmiş ve benzersiz görüntüler ortaya çıkmıştı.

Yeni görüntüleri sizler nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, benzer içerikler için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Hava Forum

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Terrifier 3 Fragmanı: Korku Filmi Serisi Devam Ediyor

Slasher Korku Türündeki “Terrifier 3” Filminden İlk Fragman Yayınlandı

Denzel Washington Kartacalı Hannibal Rolü - Netflix

Denzel Washington, Yeni Netflix Filminde Kartacalı Hannibal’ı Canlandıracak