in ,

II. Ramses Heykelinin Kayıp Üst Yarısı 94 Yıl Sonra Bulundu

Uluslararası bir arkeolog ekibi, Mısır firavunu II. Ramesses’in uzun süredir kayıp olan heykelinin üst kısmını ortaya çıkarmayı başardı.

II. Ramses Heykelinin Kayıp Üst Yarısı 94 Yıl Sonra Bulundu
- Reklam -
- Reklam -

Arkeologlar, Mısır Firavunu II. Ramses’in dev heykelinin eksik üst bölümünü neredeyse bir asır sonra toprak altından çıkardı. Yeni arkeolojik keşif, eski Hermopolis kentinin kazıları sırasında gerçekleşti.

1930 yılında Alman arkeolog Günther Roeder, II. Ramses’nin oturan heykelinin alt kısmını keşfetmişti. Ancak üst bölüm o zamandan beri kayıptı. II. Ramses, MÖ 1279-1213 yılları arasında hüküm süren ve tarihin en uzun iktidar dönemlerine sahip firavunlardan biriydi.

Eksik parçayı Mısır Turizm Bakanlığı ve Colorado Boulder Üniversitesi’nden ortak bir ekip buldu. Kazı alanı, Kahire’nin 240 km güneyindeki eski Hermopolis şehrinin kalıntılarıydı. Keşfedilen üst bölüm 3.8 metrelik bir boyuta sahip.

- Reklam -

Heykel taştan yapılmış ve sırt kısmında Firavun’u öven hiyeroglifleri barındırıyor. Tam boyuyla ayağa kaldırıldığında yaklaşık 7 metre yüksekliğe ulaşacağı tahmin ediliyor.

II. Ramses Heykelinin Kayıp Üst Yarısı 94 Yıl Sonra Bulundu

Heykel parçasının yanı sıra arkeologlar, mavi ve sarı boyaların izlerini de tespit etti. Pigment analizleri, heykel ve yaratılış tarihi hakkında önemli ipuçları sunacak.

II. Ramses’in Kayıp Üst Heykeli Alt Kısmıyla Birleştirilerek Sergilenecek

Colorado Boulder Üniversitesi’nden asistan profesör Yvona Trnka-Amrhein, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Pigmentlerin bilimsel analizini görmek çok heyecan verici olacak. Pigmentlere karışmış toprak örnekleri de bölgenin geçmişi hakkında daha fazla bilgi verebilir.”

II. Ramses, Batı dünyasında bilinen nadir Mısır firavunlarından biri. Percy Bysshe Shelley’nin Ozymandias şiirinde, Yul Brynner’in 1956 tarihli On Emir filminde ve Ralph Fiennes’in seslendirdiği Prens Mısır animasyonu gibi pek çok alanda konu edindi.

- Reklam -

Heykelin üst kısmının bulunmasının ardından, Basem Gehad önderliğindeki ekip parçaları birleştirme önerisi sundu. Ancak tamamlanmış heykelin nereye yerleştirileceği henüz belli değil. Alan müzesinde veya kazı alanında sergilenmesi muhtemel görünüyor.

II. Ramses Heykelinin Kayıp Üst Yarısı 94 Yıl Sonra Bulundu

Yeni bulguların hem Mısır’ın köklü tarihine ışık tutması hem de II. Ramses hakkında da daha fazla bilgi sağlanması bekleniyor. Firavunların heykel ve kabartmalarından nasıl tanrısallaştırıldığı, daha iyi anlaşılacağı tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Antik Mısır’ın En Ünlü Firavunlarından II. Ramses’in Yüzü Yeniden Canlandırıldı

Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: IFL Science

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Güneş'in Yakın Çekim Görüntüleri Kaydedildi

Güneş’in Eşi Benzeri Görülmemiş Yakın Çekim Görüntüleri Kaydedildi

Rick and Morty Animesinden İlk Klip Yayında

“Rick and Morty” Animesinden İlk Klip: Çılgın İkili Japon Tarzıyla Geliyor