300 Yıldır Ayakta Olan Köprüyü Restorasyon Yıktı

Rize’nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde, on sekizinci yüzyılda inşa edilen ve günümüzde koruma altında olan taş kemer köprü restorasyon sonrası çöktü.

300 yıldır çökmeyen köprü, restorasyon sonrası çöktü. Rize’nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde, on sekizinci yüzyılda inşa edilen ve günümüzde koruma altında olan taş kemer köprü çöktü. Ülkemiz git gide yıkıcı restorasyonlarıyla nam salmaya başlıyor.

Rize-Ambarlık’ta 300 senelik tarihi köprü geçen sene restore edilmişti. Daha sağlam ve iyi görünümlü olması beklenen köprünün çökmesi çökmesi yöre sakinlerinde şaşkınlık yarattı. Vatandaşlar, köprünün taşlarının toplanarak eski haline uygun yeniden inşa edilmesini istedi.

Kemer köprü Ambarlık Köyü’nde Salarha Deresi üzerine on sekizinci yüzyılda kesme ve moloz taştan inşa edilen tek gözlü bir köprüdür. Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılında tescil edilerek koruma altına alındı. Geçen yıl restore edilen 40 metre uzunluğunda 3,20 metre genişliğinde ve 10 metre yüksekliğindeki köprü, sabah saatlerinde çöktü. Yolu düzenli moloz taş ile örülmüş bölgenin önemli tarihi değerleri arasındaki köprünün çökmesi, yöre sakinlerini üzdü. Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri çöken köprü enkazında incelemelerde bulundu.

“Tarihi köprünün taşları dereden çıkartılarak yeniden inşa edilip, vadimize kazandırılmasını istiyoruz. Böylesine önemli tarihin vadimizden silinip yok olmasını, kaybolmasını istemiyoruz”

Salarha Vadisi Kalkındırma Derneği Başkanı Dursun Ali Toptan, Ambarlık’taki tarihi köprünün çöktüğünü üzüntü ile öğrendiklerini belirterek, “Vadimizin kültür ve turizm bakımından tarihi aynası olan köprünün çökmesi, bizleri derinden üzmüştür. Bu tarihi köprü birkaç yıl öncesinde restore edilmişti. Onca dere taşkını, afet gören köprünün bugün yıkılmasının araştırılmasını yetkililerden zaman kaybetmeden istiyoruz. Aynı zamanda su debisi artmadan bir an önce tarihi köprünün taşları dereden çıkartılarak yeniden inşa edilip, vadimize kazandırılmasını istiyoruz. Böylesine önemli tarihin vadimizden silinip yok olmasını, kaybolmasını istemiyoruz.” dedi.

Köylerinin simgesi köprünün çökmesine üzüldüklerini söyleyen Hasan Türüt de şöyle konuştu:

“Sabah saatlerinde büyük bir gürültü ile uyandık. Aşırı bir gürültü oldu. Kaza oldu sandık. Baktık ki bizim 300 yıllık köprümüz yerinde yok. Bunca yıldır ayakta duran köprünün, geçen yıl restorasyonu yapılmıştı.”

Rize Valiliği’nden Çöken 300 yıllık Taş Kemer Köprü Açıklaması

Rize Valiliği, Ambarlık Köyü’nde çöken 300 yıllık taş kemer köprü ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Karayolları 10’uncu Bölge Müdürlüğü teknik elemanlarınca alanda inceleme gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

“Köprü üzerinde yapılan restorasyon çalışmalar esnasında herhangi bir statik iyileştirmenin ve köprünün taşıyıcı sistemine hiçbir müdahale yapılmadığı, sadece köprü yaklaşım duvarları ve zemin kaplama işlemleri gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Köprünün yıkılma sebebinin; yüzyıllar boyunca yaşanan iklim ve doğa koşulları sonucu köprünün statik yapısında meydana gelen bozulmalardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce 2003 yılında tescil edilerek koruma altına alınan tarihi köprünün aslına uygun olarak tekrar inşa edilmesi için Karayolları 10. Bölge Müdürlüğünce gerekli çalışmalara bir hafta içinde başlanacaktır.”

Ne yazık ki ülkemizde bu tür olumsuz restorasyon haberleri bitmek bilmiyor. İşin kötü yanı, daha da devam edecek gibi gözüküyor. Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı forumlarımız üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

GÖZ ATIN  Niğde'deki Porsuk Höyük, Roma Döneminden Kalıntılarla Gündemde

* * *

Restorasyon, Tarihi Köprüyü “Fayanslı Köprü”ye Çevirdi!

800 Yıllık Taç Kapı Restorasyonu Skandalı: Motifler Yok Oldu

Kaynak: diken

Eylül 1994’te Ankara’da doğdum. Çocukken Ankara’dan İzmir’e taşındık. Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldum. Bundan sonraki hayatımın okuyarak ve yazarak geçmesini umuyorum. Fantastik edebiyat ile hem yazma hem okuma olarak yakından ilgiliyim. Daha önce birkaç internet dergisinde editör ve yazan olarak yer aldım. 2013 senesinden itibaren fanzin dünyası içindeyim. Birçok fanzinde eserlerim yayımlandı. Şimdilerde ise iki kişi olarak CosmicZion Zine (czz) adlı fantastik edebiyat, uzay ve mitoloji fanzinini çıkartmaktayız.

300 Yıldır Ayakta Olan Köprüyü Restorasyon Yıktı için 9 yorum

 1. Asude dedi ki:

  İyi ki Notre Dame katedrali bizim ülkemizde değil…


 2. mrtavcii dedi ki:

  Acaba o restorasyon işini hangi şirket yaptı? Hakkında bir işlem olacak mı cidden merak ediyorum.


 3. Tobizume dedi ki:

  Haklarında işlem yapabilcekleri bir şirket o ihaleyi alamaz. Karadenizli bir aile şirketi almıştır ihaleyi, adı önemli değil.


 4. ugoker dedi ki:

  Hemen restorasyondan değil diye açıklama yaptılar. Doğal sebeplermiş. Yıpranmış.


 5. Allah aşkına elinizi sürmeyin bir şeye ya. Restorasyondan anladıkları yok bari kalsın kendiliğinden yıkılsın.


300 Yıldır Ayakta Olan Köprüyü Restorasyon Yıktı

Rize’nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde, on sekizinci yüzyılda inşa edilen ve günümüzde koruma altında olan taş kemer köprü restorasyon sonrası çöktü.

 

 

Başa dönün
Daha fazla Arkeoloji, Geek, Haberler
Kütüphane
TÜİK 2018 Kütüphane İstatistiklerini Açıklandı: Kütüphanelerde Artış Var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı kütüphane istatistiklerini açıkladı. Hem üniversite hem de halk kütüphanelerinin...

Kapat