in ,

90 Yılda Hazırlanan Akadca Sözlük Erişime Açıldı

Gılgamış Destanı’nın yazıldığı dillerden biri olan Akadca için 90 yılda hazırlanan sözlük ücretsiz olarak herkesin kullanımına açıldı!

Akadca Sözlük
- Reklam -
- Reklam -

Dile kolay, tamamlanması tam 90 yıl sürmüş bir çalışma var karşımızda. Chicago Üniversitesi tarafından 2011 yılında yayımlanarak dilbilim ve tarih konularına ilgi duyanları sevince boğan kapsamlı Akadca sözlüğe artık internet üzerinden ulaşmak mümkün. 2000 yıldır konuşulmayan bu antik Ortadoğu dili, kil tabletler ve taş yazıtlar sayesinde günümüze kadar geldi.

Kullanıldığı devirde çok büyük öneme sahip olan Akadca, özellikle İmparator Sargon döneminde geniş bir alana yayıldı. Bu dil aynı zamanda Sümer kökenli Gılgamış Destanı’nın yazıldığı dillerden birisi. Daha önce de Gılgamış Destanı’nın Akadca versiyonunun seslendirmesi hazırlanarak bizlere sunulmuştu. Destanın seslendirmesine buradan, üniversitenin seslendirdiği diğer tabletlere ise buradan bakabilirsiniz.

Akadca dilinde 20 sessiz ve 8 tane sesli harf yer alıyor. Ayrıca birçok dilde olduğu üzere kelimelerde feminen ve maskülen ayrımı bulunuyor. Sümercenin yerini yavaş yavaş alarak Ortadoğu için adeta bir lingua franca haline gelen Akadcada sadece iki zaman kipi var: Geçmiş zaman ve şimdiki-gelecek zaman.

- Reklam -
- Reklam -

Üniversitenin erişime açtığı sözlüğe buradan ulaşabilirsiniz. Tüm ansiklopediyi satın almak isterseniz 1000$ gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak 21 cildi birden PDF formatında ücretsiz olarak edinmek mümkün.

Mümin Can

Mümin Can 1989 yılında dünyaya geldi. Mitoloji, tarih, edebiyat üzerine okumayı, yazmayı ve sohbet etmeyi sever. Bunun yanında bir kimya mühendisi olarak bilim ve teknoloji dünyasını da takip etmeye çalışır.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir Yorum

tutanak baska insanlar

Avusturya Kitaplığı Serisi İki Yeni Kitapla Devam Ediyor

oyku yazmak hikaye anlatmak ust

Feridun Andaç “Öykü Yazmak Hikaye Anlatmak” İle Yeniden Raflarda!