in ,

Bir Mağazadan 35 Dolara Aldığı Heykel, Paha Biçilemez Bir Antik Roma Büstü Çıktı

Amerikalı bir kadının 35 dolara aldığı heykel, Antik Roma döneminden kalma bir büst çıktı. Eser şimdi San Antonio Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

heykel antik roma büst
- Reklam -
- Reklam -

Amerikalı bir kadının müzayedede yalnızca 34,99 dolara aldığı heykelin paha biçilemez bir sanat eseri olduğu anlaşıldı. Antik Roma döneminden kalma heykel bu yılın sonuna dek San Antonio Sanat Müzesi’nde sergilenecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinin Austin kentinde yaşamını sürdüren bir kadın, Goodwill mağazasında beklenmedik bir keşfe imza attı. Laura Young adını taşıyan kadın, 2018 yılında ikinci el eşya mağazasında 23 kiloluk bir heykel almıştı. Büst için 34,99 dolar ödeyen Young, heykelin kesinlikle bu edere değeceğini düşünmüştü. Ancak eserin 2 bin yıllık bir büst olduğu çok sonra ortaya çıktı.

San Antonio Express-News kaynaklarına açıklamalarda bulunan Young şöyle konuştu:

- Reklam -

“Romalı görünümüne sahipti. Eski görünüyordu. Güneş ışığında çok ama çok özel olabilecek bir şeye benziyordu.”

Young öngörüsünde haklı çıktı. Sotheby’s adlı açık artırma şirketinin danışmanlarından birisi, bahsi geçen heykelin M.Ö 1. yüzyıl ila M.S 1. yüzyıl arasında Julio-Claudian Hanedanı dönemine tarihlendiğini doğruladı.

“Bir Adamın Portresi” şeklinde isimlendirilen heykel, geçen çarşamba günü San Antonio Sanat Müzesi’nde görücüye çıkarıldı. Heykel bir yıl boyunca orada sergilenecek.

Young daha önce de aynı mağazadan yine düşük bir fiyatla satın aldığı bir tabloyu 63 bin dolara satmayı başarmıştı.

heykel antik roma büstü

Bununla birlikte Young büstün kökenini keşfetmekten dolayı heyecanlı olduğunu fakat onu elinde tutamadığı ya da satamadığı için biraz burukluk yaşadığını da ifade ediyor.

“Her ihtimalde, heykelin uzun ve kaotik tarihinin ufak bir parçası olduğum için mutluyum. Ona sahipken evimde harika görünüyordu.”

Antik Roma Büstü Almanya’ya İade Edilecek

Sanat eseri, II. Dünya Savaşı’nda ortadan kaybolduğu Almanya’ya iade edilecek.

Müzenin internet sitesinde yer alan açıklamada şunlar söylendi:

“Eser bir zamanlar Almanya’nın Aschaffenburg kasabasında Bavyera Kralı I. Ludwig’in Pompei’deki bir evi model alarak inşa ettiği Pompejanum adlı evde duruyordu.”

Müzenin açıklamasına göre müttefik devletlerin savaş uçakları Aschaffenburg’u hedef alıp Pompejanum’a hasar verdikten sonra büst ortadan kaybolmuştu.

- Reklam -

Açılamaya göre savaşın ardından ülkesine dönen ABD’li bir askerin heykeli Teksas’a getirmiş olabileceği öne sürüldü.

Heykeli 2018’de satın alan Young, büste dair Alman yetkililere bilgi verdiğini ve eserin Bavyera Devlet Sarayları İdaresi’ne iadesi için gerekli düzenlemeleri sağladığını açıkladı. Tüm bu süreç tamamlanana dek Teksaslılar büstü müzede görmeye devam edebilecek.

San Antonio Sanat müzesi antik roma heykeli

Young, verdiği demeçte şunları kaydetti:

“70 ila 80 yıldır saklı kalmıştı. Görülmeyi ve incelenmeyi hak ettiğini düşündüm.”

Heykelin Sextus Pompey’e Ait Olabileceği Düşünülüyor

Uzmanlar büstün çok büyük ihtimalle ömrünü babasının intikamını almaya adayan Sextus Pompey’e ait olduğunu düşünüyor.

Sextus’un babası Büyük Pompey eski müttefiki Julius Caesar’a karşı iç savaş başlatmıştı. Mağlubiyetin ardından Mısır’a kaçan Pompey orada suikasta uğramıştı.

San Antonio Sanat Müzesi çalışanlarından Lynley McAlpine heykele dair şöyle konuştu:

“Bu bir kanun kaçağının portresi, bir tür devlet düşmanı. Böyle bir şeye sahip olmak alışılmadık bir şey. Birinin onu korumuş olması ilginç. Böyle bir şeyi sergilemek tehlikeli olabilir.”

Siz bu haberi nasıl karşılıyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Independent

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

    Hem o mağaza hem bu kadın iyice sorguya çekilmeli. Daha öncede yine aynı kadın aynı mağazadan aldığı üründe değerli çıkmış ve onu okutabilmiş, tesadüf işte :smiley:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

orhan pamuk benim adım kırmızı caz albümü

Finlandiyalı Müzisyenler, Orhan Pamuk’un “Benim Adım Kırmızı” Kitabını Caz Albümüne Uyarladı

squid game 2 sezon yeni oyunlar

Squid Game’in Yaratıcısı, 2. Sezon Hakkında Konuştu: “Yeni ve Daha İyi Oyunlar Olacak”