in

Kanada’da Çok İyi Şekilde Korunmuş Bir “Dinozor Mumyası” Bulundu

Bilim insanları, son derece nadir bir “dinozor mumyası” keşfettikleri açıkladı. Bugüne kadar gün yüzüne çıkartılan en iyi korunmuş dinozor fosili Kanada’da bulundu.

Dinozor Mumyası Bulundu: Kanada'da Antik Keşif
- Reklam -
- Reklam -

Son derece nadir olarak tanımlanan bir “dinozor mumyası” keşfedildi. Araştırmacılar, geçen yıl Kanada’da bir uçurumdan çıkan bir fosilin parçaları ile bugüne kadarki en korunmuş dinozoru gözlemleyebilirler.

Gönüllü bir saha gözlemcisi olan Teri Kaskie, Alberta’daki Dinosaur Provincial Park’taki bir yamaçta garip bir çıkıntı fark etti. Konuyla ilgili yetkilileri bilgilendirildi ve araştırma başlatıldı. Araştırmaya liderlik eden Reading Üniversitesi paleoekologu Brian Pickles, bunu bir hadrozor (hadrosaurus) olarak tanımladı.

“Bu çok heyecan verici bir keşif ve kazıyı önümüzdeki iki saha mevsiminde tamamlamayı umuyoruz. Kuyruğun ve ayağın küçük boyutuna bakılırsa, bunun bir yavru olması muhtemel.”

- Reklam -

Ördek gagalı hadrozorlar, 75 ila 65 milyon yıl önce geç Kretase döneminde yaygın otçul dinozorlar olarak biliniyorlar. Ancak dinozor mumyası, yalnızca 4 metre uzunluğunda görünüyor. Ancak yetişkin bir hadrozorun 10 metreye ulaşabildiği biliniyor.

Bilim insanları şu anda sadece kuyruğu ve sağ arka ayağı görülebilen dinozorun sağlam olarak fosilleşmiş derisine bir bakış sağlıyor. Bu parçalar birlikte, dinozorun tüm iskeletinin mumyalaşmış taş içerisinde sağlam olduğunu düşünülüyor. Modelleme aşağıdaki şekilde görünüyor:

Dinozor Mumyası Bulundu: Kanada’da Antik Keşif
Açıkta kalan fosilin ve iskeletin geri kalanının olası konumunun diyagramı. (Kraliyet Tyrrell Paleontoloji Müzesi)

Yeni Keşfedilen Dinozor Mumyası, Çağlar Öncesi Yaratıkların İç Organları Konusunda Önemli Veriler Sağlayabilir

Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi’nden paleontolog Caleb Brown, konuyu şöyle açıklıyor:

“Hadrozor fosilleri dünyanın bu bölgesinde nispeten yaygındır. Ancak bu bulguyu benzersiz kılan başka bir şey, açığa çıkan iskeletin geniş alanlarının fosilleşmiş deriyle kaplı olmasıdır. Bu, kayanın içinde bize hadrozorun neye benzediğine dair daha fazla fikir verebilecek daha fazla korunmuş deri olabileceğini de gösteriyor.”

- Reklam -

Araştırmacılar yavru dinozorun, üzerine düşen nehir yatağı sonrası öldüğünü ve bu nedenle çok iyi şekilde mumyalandığını tahmin ediyorlar. Ayrıca eğer şanslılarsa, iç organlarının bazılarının da korunmuş olabileceğini dile getiriliyorlar.

Dinozor Mumyası Bulundu: Kanada'da Antik Keşif

Fosil içeren taş bloğunu düzgün şekilde oymak ve aynı zamanda taştan kurtulmuş parçaları da korumak aylarca sürecek özenli bir çalışma gerektiriyor. Taş daha sonra araştırmacıların fosilleşmiş kalıntıların geri kalanını dikkatlice ortaya çıkarmak için çalışacakları Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi’ne gidecek. Bu sürecin de yıllar alabileceği söyleniyor. Herhangi bir sorun olmaması durumunda, mumyalanmış dinozorun hangi tür hadrozor olduğunu söylemek için sağlam bir kafatası bulacaklar.

Yeni dinozor mumyası keşfi hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Science Alert

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Kalbars Kalbars dedi ki:

    Heyecan verici bir gelişme. Özellikle iç organlarının incelenme olasılığı…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wednesday dizisi yeni fragman

Tim Burton’ın Addams Family Dizisi “Wednesday” için Nevermore Akademisi Odaklı Yeni Fragman

Three Thousand Years of Longing incelemesi

Three Thousand Years of Longing İncelemesi: Bir Şehir, Bir Masal, Bir Tılsım