in

Tarihte İlk Defa Bir İnsan Hologramı Uzaya Çıktı: İletişimde Yeni Bir Çağ Başlıyor

Hologram doktorlar uzayda! Tarihte ilk defa bir insan, uzay istasyonuna ‘holoport’ edildi. Bu hamle iletişimde yeni bir çağın habercisi.

hologram insan uzay

Hologram doktorlar uzaya çıktı. Tarihte ilk defa bir insana ait hologram, uzay istasyonuna ‘holoport’ edildi. Bu sayede iletişimde yeni bir çağın da adımları atılmış oldu.

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotları hologram doktorlar aracılığıyla muayene etmeyi başardı.

NASA’nın yaptığı açıklamada bir grup sağlık çalışanı, geçen aylarda UUİ’de üç boyutlu bir biçimde yansıtıldı ve astronotlarla görüştürülerek onları muayene etti.

Uzay ajansının “holo-ışınlama (Holoportation)” şeklinde tanımladığı bu görüşme, teknolojinin dev şirketi Microsoft ve AEXA Aerospace adını taşıyan bir girişimin ortaklığında gerçekleşti.

Bilimkurgu filmlerini aratmayan holoportation hamlesi, geleceğin iletişim dünyasına dair önemli datalar sunması açısından da dikkat çekici.

Ekipte yer alan sağlık çalışanları, Microsoft’un Hololens Kinect kamerası ve AEXA yazılımıyla donatılmış özel bir bilgisayar aracılığıyla istasyondaki Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet ile konuşabildi.

AEXA Aerospace girişimi hologram teknolojisi ile birlikte aynı zamanda artırılmış gerçeklik (VR) ve sanal gerçeklik yazılımları geliştirmeyi sürdürüyor.

hologram insan uzay istasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu’na holoport edilen doktorlardan NASA uçuş cerrahı Dr. Josef Schmid şu açıklamayı yaptı:

“Bu, çok uzak mesafeler arasında insan iletişimi için tamamen yeni bir yol. Ayrıca, insan varlığının gezegenin dışına seyahat edebildiği yepyeni bir keşif yolu.”

Hologram Teknolojisi Uzun Zamandır Geliştiriliyor

Bill Gates ve Paul Gardner Allen tarafından kurulan köklü teknoloji şirketi Microsoft, 2016 yılından beri hologram teknolojisini geliştirmek üzere atılımlar yapıyor. Geçen 6 yılın ardından düzenlenen bu NASA görevi ise firmanın uzay aracındaki insanların hologramlar aracılığıyla etkileşime ilk girişimi oldu.

NASA konu hakkında yaptığı duyuruda şu şekilde konuştu:

“Microsoft söz konusu teknoloji 2016’dan beri kullanıyor. Ancak bu, uzay gibi aşırı ve uzak bir ortamda ilk kullanım.”

Holo-ışınlama olarak adlandırılan bu teknolojinin önümüzdeki dönemde uzay maceralarında önemli araçlardan birisi olacağı öngörülüyor.

Yakın gelecekte özellikle Mars’a yapılacak insanlı görevlerde, astronotların Dünya’daki ekiplerle ve aileleriyle daha gerçekçi bir şekilde iletişim kurmaları görevler açısından hayati önem taşıyor.

Hâlâ Çözülmesi Gereken Sorunlar Var

Holo-ışınlamanın en büyük eksiği ise gezegenlerarası yaşanabilecek iletişimlerdeki zamansal gecikmelerden geçiyor. Mars ve Dünya arasındaki yaklaşık 20 dakikalık gecikme, şu anda ciddi bir engel olarak düşünülüyor. Bu zorlukların çözümü için çalışmalar sürüyor.

Siz bu yeni iletişim tekniği hakkında ne düşünüyorsunuz? Hologram teknolojisi başka ne gibi alanlarda deneyimlenebilir? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Independent

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alihandrowski alihandrowski dedi ki:

    yandaki doktorlara bak bi de maske takmışlar ordan buraya korona bulaşacak sanki :d

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Batman cizgi romanlari

Kara Şövalye’nin En İyi Maceraları: Mutlaka Okumanız Gereken 10 Batman Çizgi Romanı

Thor: Love and Thunder Fragmanı

Yeni Thor Filmi “Love and Thunder”dan İlk Tanıtım Fragmanı Yayınlandı