in

Karides Benzeri Canlıların Yuvası Keşfedildi

Bilim insanları, balina köpek balığının dişlerinin arasında konaklayan ve Gammaridea alt takımında yer alan bir canlı türünün varlığını öğrendi.

Karides

Balina köpek balıklarının dişlerinin arası yaşam için çok uygun bir habitat gibi gözükmeyebilir ama Japon bilim insanlarının yeni keşfettikleri karides benzeri canlılar için oldukça uygun bir mecra.

Bu küçük canlılar, yüksek dağlardan denizlerin derin bölgelerine kadar farklı çevrelerde yaşayabilme kabiliyeti ile bilinen Gammaridea’nın bir türü olarak belirlendi. Gammaridea ise içinde su pirelerinin de bulunduğu kabuklular sınıfının alt takımlarından biri.

Çalışmayı yürüten Hiroshima Üniversitesi’inden Ko Tomikawa, Okinawa şehrinin güneyindeki bir akvaryumun kendisi ile iletişime geçmesi sayesinde bu canlıları keşfetti. Tomikawa, bu canlıların başka bir hayvanın ağzında yaşamasına şaşırdıklarını belirtiyor. Bu şaşkınlığın sebebi ise genelde 3-5 cm arasında bir uzunluğa sahip olan bu türün pek çok farklı habitatta yaşayabilecek iken başka bir hayvanın ağzında yaşamayı tercih etmesi diyebiliriz.

Balina Köpek Balığı Ağzında Yaşam Daha Güvenli

Öncekilerden farklı olarak yeni türde, organik maddeleri besin için almalarını sağlayan tüylü bacaklar bulunuyor. Ayrıca kahverengi tonlarda olan bu canlıların boyutları da 5 mm civarında.

Daha önce de köpek balığı ağzı içindeki solungaçlarda binlerce farklı türde canlının bulunduğunu söyleyen Tomikawa, köpek balıklarının nefes alabilmeleri için ağızlarını açık tuttuklarını belirtiyor. Suyun ve besinlerin sürekli içeriye akmasından dolayı balina köpek balığı ağzının bu tür için iyi bir habitat olabileceğini ekliyor.

Ayrıca avcılar ve yırtıcı hayvanlardan uzak, güvenli bir yer de sağlıyor. Hem güvenli olmasından hem de besin kaynağı sağlamasından dolayı; bu karides benzeri yeni türün balina köpek balığının ağzını neden tercih ettiği kolaylıkla anlaşılabiliyor.

Oyla!

Melin Arda

1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

Blade Runner

Blade Runner’ın Uyarlandığı Kitap Tekrar Raflarda

Benedict Cumberbatch

Benedict Cumberbatch, A-Force Filmine Destek Verdi