in

Genetik Araştırma, Binlerce Yıl Önceki Koronavirüs Salgınını Ortaya Çıkardı

Koronavirüs salgını yeni değil. Doğu Asya’da yapılan genom araştırmaları 900 nesil önce yaşanmış bir salgını ortaya çıkarttı.

ilk koronavirüs salgını genom tarih geçmiş

Yeni genetik araştırmalar Doğu Asya ve Çin’de 900 nesil ya da 25.000 yıl önce yaşanmış bir Koronavirüs salgınını ortaya çıkarttı. Yeni çalışma, doğal seçilim ile virüslerle etkileşime geçen proteinler arasındaki geçmişi incelemek için başlatılmıştı. Bu epidemi, ilk Koronavirüs salgını olabilir.

Genom çalışmaları kapsamında insan genomuyla Koronavirüs’ün de içinde bulunduğu RNA virüslerinin son 50.000 yıllık süreçte sık sık etkileşime girdiği ortaya çıkartıldı. Bilim insanları insan evrimi boyunca antik RNA virüslerinin sık sık epidemiler meydana getirdiğini ve modern Koronavirüs’ün antik atalarının çok gelişmiş bir örneği olduğunu belirtiyor.

Çalışmanın başındaki isimlerden Profesör Kirill Alexandrov’un açıklamaları şöyle:

“Modern insan genomu on binlerce yıl geriye giden evrimsel bilgileri gizliyor. Bir ağacın halkalarını izlemek gibi; zaman geçtikçe yaşadığı şartlar ve tecrübeleri değişmiş. Hepsi incelenmeyi bekliyor.”

Araştırma için Profesör Alexandrov ve ekibi 1.000 Genom Projesi’nin sunduğu verileri kullandı. Günümüzdeki salgına da sebep olan SARS-CoV-2 gibi Koronavirüslerle etkileşime giren 420 insan proteininin geçmişten günümüze nasıl değişiklik gösterdiği 26 insan nüfusunda incelendi.

İlk Koronavirüs Salgını Sonrası Doğu Asya Pek Çok Epidemi ile Mücadele Etti

Sonuçlar Doğu Asya’da 900 nesil ya da 25.000 yıl kadar önce bir Koronavirüs salgını olduğunu ortaya çıkardı. Diğer nüfusların genomu Koronavirüs’le tanışık değilken, Doğu Asya’nın geçmişinde ya Koronavirüs ya da benzer proteinleri kullanan başka bir virüsün bulunduğu anlaşıldı.

koronavirüs salgını genom tarih geçmiş

Profesör Kirill Alexandrov’un bulgular üzerine verdiği demeçten konu başlıkları şöyle:

“İnsan genomu verileri üzerinde evrimsel analizlerde bulunduk ve Doğu Asyalıların atalarının COVID-19’a benzeyen Koronavirüs temelli bir salgın hastalıkla boğuştuğunu ortaya çıkardık.

“Epidemi süresince doğal seçilim patogeneze uyum sağlayacak insan genlerinin hayatta kalmasını böylece salgının zaman geçtikçe güçsüzleşmesini sağlamış.

“Antik virüs düşmanlar hakkındaki bilgimiz arttıkça Dünyanın farklı bölgelerinden insan nüfuslarının nasıl bağışıklık kazandığını da öğreniyoruz. Geçmişte epidemilere sebep olan virüsleri tespit edersek gelecekte bunu tekrarlama ihtimallerini azaltabiliriz.

“Çalışmalarımız sona erdiğinde geçmişte savaştığımız her virüsü listelemiş ve gelecekte bize sorun yaratma ihtimali olanları incelemiş olacağız. Büyük bir salgın potansiyeli ortaya çıktığı an tanılar ve aşılar hazır olacak.”

Salgınların tarihine dair sizin görüşleriniz neler? Sizce ilk Koronavirüs salgını, gerçekten de 25 bin yıl önce mi yaşandı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Sci News

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

    O da Bill Gates’ın çıkardığı p(l)andemidir, yeğenim. Çip takmak için hepsi.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Klasik Star Wars romanları Thrawn üçlemesi

Klasik Star Wars Romanlarına Yeni Baskı: Yıldız Savaşları’nın Edebi Yolculuğu Sürüyor

Hızlı ve Öfkeli 9 İncelemesi - F9: The Fast Saga

Hızlı ve Öfkeli 9 İncelemesi: Ne Kadar Kötü, O Kadar İyi! (mi?)