in

Tesla’nın İlk İnsansı Robotu Optimus Tanıtıldı: İşte Bilimkurgu Filmlerini Aratmayan Görüntüler

Tesla, ilk insansı robotu Optimus’un prototipini sergiledi. Elon Musk, AI Day 2022 etkinliğinde bilimkurgu filmlerine göz kırptı.

tesla insansı robot optimus

Tesla, ilk insansı robotu Optimus için yeni bir sunum gerçekleştirildi. Bugün gerçekleştirilen AI Day 2022 etkinliği, geleceğin robot teknolojisine projeksiyon tutabilecek görüntülere ev sahipliği yaptı.

Elektrikli araç tasarlayan Tesla şirketinin yeni icraatlarından birisi de insansı robot. Teknoloji şirketi, insan gibi hareket edebilen, iki ayaklı insansı bir makine için çalışmalara uzun zaman önce başlamıştı. Firmanın Palo Alto’daki merkezinde gerçekleştirilen Al Day 2022 etkinliğinde, Optimus için özel bir sunum yapıldı.

Henüz prototip hâlinde olan insansı robotun reklam metninde, Optimus’un sıradan Amerikalılara ev işlerinde yardımcı olacak ve fiyat olarak da çoğu insanın satın alabileceği uygunlukta olacağı ibarelerine yer verildi.

tesla insansı robot optimus

Elon Musk, sunum esnasında robotun görünenden çok daha fazlasını yapabileceğini belirtirken, “Sadece yüzüstü düşmesini istemedik,” şeklinde esprili bir açıklama da yaptı.

Tesla İnsansı Robotu Optimus Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Tesla şirketi, geçen yılki Al Day’de Optimus hakkında ilk planlarını açıkladığında Elon Musk, “Toplumdaki emeğin doğası tamamen yeniden yapılandırılacak,” ifadesini kullanmıştı.

Tanıtımda robotun iki farklı versiyonuna yer verildi. Bumble C adlı ilk robot, Optimus’un öncülü olarak aktarıldı. Etkinlikte oynatılan videolardan birisinde robotun bir kutuyu kaldırdığı ve bir ev bitkisini suladığı görüldü.

Daha gelişmiş bir versiyon olan Optimus ise ek donanım ve kaplamalarıyla dikkat çekti. Ancak Optimus’tan bir sahne gösterisi gelmedi.

tesla insansı robot optimus yeni

Musk, ortadaki tabloyu şu sözlerle yorumladı:

“Bildiğiniz gibi geçen yıl sadece robot kostümlü bir insan vardı. Buraya çok uzaklardan geldik ve Optimus, ileride çok daha etkileyici olacak.”

Görece hızlı bir şekilde geliştirilen Optimus, teknolojisinin önemli bir kısmında Tesla’nın elektrikli araç sektöründeki birikiminden yararlanıyor. Optimus, çalıştığı alanların doluluk oranlarını bu teknoloji ile ölçüyor.

Diğer insansı robotların aksine milyonlarca birim kapasiteli seri üretime uygun olarak üretilen Optimus, 20 bin doların altında bir fiyata satışa sunulacak.

İnsansı robotun ne zaman kullanıma sunulacağı resmi olarak açıklanmasa da Elon Musk’a göre bu süreç 3-5 yılı bulabilir.

YouTube video

Al Day 2022 etkinliğindeki sunumları siz nasıl buldunuz? İnsansı robot teknolojisinde Tesla’nın nasıl bir payı olacak dersiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Gizmodo,Teslarati

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Aha birinci nesil sentetikler, neyse bunlar çok problem çıkarmıyor. Fırtına sentetikleri ve 3. nesil çok problem çıkarıyor. :slight_smile:

 2. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  image

 3. Avatar for Queequeg Queequeg dedi ki:

  “Allspark yok olduğu için artık gezegenimize yaşam götüremeyiz ama kader yeni fırsatlar da sunuyor. Evimiz diyebileceğimiz yeni bir dünya. Artık kendimizi gizleyerek bu insanların arasında yaşıyoruz ama onları sürekli izliyor, bekliyor ve koruyoruz. İçlerindeki cesarete tanık oldum. Dünyalarımız farklı olsa da onlar da tıpkı bizim gibi göründüğünden çok daha derin. Ben Optimus Prime, bu mesajı yıldızlar arasında saklanan ve hayatta kalan tüm Autobot’lara gönderiyorum, biz burdayız ve sizi bekliyoruz.”

 4. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Terminator’e benziyor :face_with_peeking_eye:

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  :slight_smile:

  Önceki yorumumda eklemeyi unutmuşum.

  Sentetikler bizim gerçek düşmanımız değil. Düşman Enstitü ve Çelik Kardeşliği.

  Sentetik, mutant, horttlak ve insan kardeşler düşmanlara karşı Demiryolcuların bayrağını yükseltelim.

  Demiryoluna katılmak isterseniz “Özgürlük Yolu” nu izleyin. bırakılan ipuçlarını bulun. :slight_smile:

  fo4_railroad_flag

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

Kızıl Süvariler - İzak Babel

Savaşın Yıkımını Gözler Önüne Seren Sovyet Yazar İzak Babel’in Bütün Öyküleri “Kızıl Süvariler” Kitabında Buluştu

the walking dead final 11 sezon amc

12 Yılın Ardından Sona Eriyor: The Walking Dead’in Final Bölümleri Başlıyor